Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle Arşiv RSS
ANASAYFA KOMŞULAR UYANSA YETER! YAZARLAR KÜNYE İLETİŞİM
KÜLTÜR SANAT BİZİM KİTAPLIK AKTÜALİTE TARİH POSTASI EDEBİYAT VE DÜŞÜNCE DOSYA GEÇMİŞ DOSYALAR ARŞİV
YAZARLAR YASEMİN KARAMANLI
12
14
16
18
28/10/2012 22:42
BAYRAM EĞLENCE MİDİR?

 Bayramın ilk dakikalarından itibaren başlayan bayramı kabul etmeme tavrına penceremden itiraz etmek istiyorum. Zira her yıl süregelen bu serzenişlerden; “bayram gelmiş neyime” “zulüm varken bayram, bayram olur mu?”” dünyanın hali böyleyken ne hakla bayramı kutlarsınız” sızlanmalarından hayli sıkılmış durumdayım.

 İdrakine varmaya bir türlü müsaade edilmemiş nice bayramları geçirdik ömrümüzden ve hal-i hazırdaki de geçip gitmek üzere. Diğer dini bayramlara nazaran daha kabullenmeden hem de.Yıllardır düğün havasında, eğlenceli bir parti tadında geçmesini istediğimiz bayram günlerini kişisel ya da toplumsal problemler yaşadığımız dönemde öteleyerek mahzun, boynu bükük bıraktık. Başkalarının acısına kulak tıkayan bizler; zarar bizden birilerine dokunduğunda veryansın ederek yas ilan ediyor. “Eskiden…” diye başlayan gamsız, kedersiz, bol neşeli ritüellerden bayrammış gibi bahsetmek hastalığına tutulmuş durumdayız Müslümanlar olarak.

 Dünya tarihi zıtlıkların varlığıyla bilinir ve dahi biz de bu durumun şahitliğini yaparız. Gece olur, gündüz olur; kadın olur, erkek olur; iyi olur, kötü olur; soğuk olur, sıcak olur, zalim olur, mazlum olur… Uzar gider böylece. Peki, sormak istiyorum: Bayram geleneğinin temsilcileri olan elçiler döneminde her şey güllük gülistanlık mıydı da onlar bayramı eda ediyorlardı? Her durumdan zevk, eğlence çıkarmak ya da ummak âdeti bizi karanlığa duçar etti, ediyor, edecek! Zalimlerin yine zulümlerinden bir şey kaybetmediği, yeryüzünde fesadın, bozgunculuğun, adiliğin olduğu milyarlık bir tarihi var dünyalıların. Aynı zaman kabilinde güzellikler de gördü bu dünya. Nice cesaretler, merhametler, adaletler gördü, görecek. Hal böyleyken elçiler tarafından bayramın yaşanması, onların olan bitene kulak tıkadığının mı göstergesi!

 Bayram, birbirimizi anlamak için sunulmuş fırsattır. Hayatın telaşında durdurur, sakinleştirir, etrafımıza bakmamızı sağlar. Bizden başka hayatların, bizden başka insanların olduğunu bilmemizi değil, öğrenmemizi ister. Yunus Emre’nin dediği gibi;” Bir kez gönül yıktın ise/ Bu kıldığın namaz değil…” namazın belini doğrultmak için vesileler sunar bize. Yıktığın, yıkıldığın gönüllerin şifasına kıvılcım olur bayram. Bayramın ilk anının namazla başlaması mekanik bir görev değildir. Safları sıklaştırırken, mekan değildir genişletilmek istenen. Omuz omuza verildikçe, selam yayıldıkça… İşte zaman, o zaman.

 Kestiğimiz hayvanları akrabalar arasında değiş tokuş ederek kurban yaşadığını sanmak ne büyük fecaat! Yıllık stoklarımızı yapacağımız günlerin adına bayram denmez. Mallarımızdan, sevgimizden, ilgimizden, merhametimizden paylaştıkça, esirgemedikçe yaklaşacağız kurbana. Asırlar evvelinden gelen uyarı o an can bulacak; “Ey Allah’ın kulları! Kardeş olunuz.” Terimden öte ifade edilmeyen kardeşlik, kuru bir iddiadan başkası değildir. Halleşenler, helalleşenler kardeşleşebilirler.

 Söz odur ki; adaleti ayağı kaldıran tek kişi varsa, bayram onundur. İncinmiş bir gönle dokunan elindir bayram. Arza dair vazgeçtiklerinle kurbandasın. O’na yakınlaştıkça artar bayramın. Ne kadar mazlumla halleşirsen o kadar bayramdasın. Yaş arttıkça kirlenir, zamanla uzaklaşır beşer fıtrattan. Öze dönüşün, insanlaşma öğretisinin adıdır bayram.

 Aşka, özgürlüğe, insana, aleme selamlar olsun. İçi dolu bayram gibi bayramlar umuduyla… Akıllarından dolayı evrenin sorumluları olan,ey insan topluluğu! Her günümüz bayram gibi kutlu olsun.

 

Önceki Yazılar :

  Yorumlar

1 Tuba Yurdusev 28/10/2012 23:11
biz bayramı bir vazife şuuruyla kutlamak zorundayız(ki kurban gibi bir vazifedir)tıpkı işgale rağmen top oynayan filistinli çocuklar gibi.bir yandan kurban veririz bir yandan bayram ederiz. yüzümüzü güldürmek,yüzleri güldürmek tebessüm yani belki bu yüzden sadaka."iyi olacağız,güzel günler göreceğiz.Allah var problem yok" mesajı.bir gaflet değil bir halvet.bir kuvvet.bir Bismillah..

«« İlk Sayfa    « Önceki      Sayfa 1      Sonraki »    Son Sayfa »»
   (Toplam 1 Kayıt )   

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


 

                            

YAZARLAR
UFUK KÜÇÜK
ZAMANSIZ, MEKÂNSIZ BİR HATIRA
SEDA Ç.
SAYIN SEN
YİĞİT KOÇ
İYİLİK ANLAYIŞLARI
UĞUR GÜVEN
----------ŞAŞIRMAK HAKKINI ELDE BULUNDURMAK-------------
REŞAT BAŞER
OSMANLI TUĞRASI BİZDEN ÖNCE
SAMİ EREN
SAHİ, İSMET ÖZEL 15 TEMMUZ AKŞAMI NEREDEYDİ?
RIFAT TÜRKARSLAN
DİNDARLIK
ASYA DENİZ
----ASYA DENİZ----SİYASETİ HEYBENİZDEN ATIN BİR KENARA
YASEMİN KARAMANLI
BAYRAM EĞLENCE MİDİR?
CİHAD YURDABAKAN
CEMİL MERİÇ:ENTELEKTÜEL BİR ÜS
TUĞBA ÖZDEMİR
ÖFKELİYİM
RAMAZAN EGE
----MEZHEP SAVAŞLARI YAHUT BİRLİKTELİK KAYGILARI ----
TAYFUN DEMİR
KISA NOTLAR -I-
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay | bu yıl
İstatistik

Site En iyi Mozilla Firefox ve Chrome Tarayıcısıyla 1024x768 Çözünürlükte Görüntülenir. Tüm Hakları Saklıdır.

AKLIMIZA DÜŞÜNCE 2011

EDİTÖR