Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle Arşiv RSS
ANASAYFA KOMŞULAR UYANSA YETER! YAZARLAR KÜNYE İLETİŞİM
KÜLTÜR SANAT BİZİM KİTAPLIK AKTÜALİTE TARİH POSTASI EDEBİYAT VE DÜŞÜNCE DOSYA GEÇMİŞ DOSYALAR ARŞİV
YAZARLAR UĞUR GÜVEN
12
14
16
18
23/05/2015 23:32
-----KUBBEMSİ BİR ÇATI: EKMELEDDİN İHSANOĞLU----UĞUR GÜVEN
                                            Uğur GÜVEN
 
           2014'ün 10 Ağustos'unda 12. cumhurbaşkanlığı seçimi yapıldı. Bu seçimin öncekilerden farkı, cumhurbaşkanının ilk defa halk tarafından seçiliyor olmasıydı. Başını CHP'nin çektiği muhalefetin, MHP ile birlikte çatı aday olarak Ekmeleddin İhsanoğlu'nu göstermesi başta CHP tabanı olmak üzere her kesimde şaşkınlıkla karşılandı. O süreçte yaşananların ne anlama geldiğinin değerlendirilmesi bugün daha sağlıklı yapılabilir. Gerçi, at izinin it izine karıştığı zamanlarda olanı biteni görmek daha büyük maharet ister şüphesiz ama, sellerin geçtiği,suların durulduğu, kumların kaldığı günümüzden bakmak da bir gerekliliktir.
         Bu yazıda öncelikli olarak, cumhuriyetin ilanı sonrası ardı ardına gerçekleşen devrimlerle birlikte iyice ağırlaşan siyasi baskılar sonucunda çareyi ülkeyi terk etmekte bulan, 1924 yılında Mehmet Akif Ersoy ile aynı gemide Mısır’a hicret eden Yozgatlı İhsan Efendi’nin oğlunun, CHP’nin adaylık teklifini nasıl olup da kabul edebildiği üzerinde durulacaktır. CHP zihniyeti mi değişmiştir, yoksa İhsanoğlu mu CHP zihniyetine yamanmıştır, asıl soru ve konu budur.
           İhsan Efendi’nin Mısır’a hicretinin nedeni ağır siyasi baskılardır. Şehirlerin meydanlarında inancından ve düşüncelerinden dolayı asılanlar vardır. O döneme ait Ali Ulvi Kurucu’nun hatıratında çok çarpıcı örnekler aktarılmaktadır. Keşke kaçmasalardı, ülkede kalarak mücadele etselerdi demek bile, o zamanki şartları hafife almaktır. Kalanların başına nelerin geldiği herkesin malumudur. Yahya Kemal’e ‘gözünün önünde o kadar insan asıldı da sesini çıkarmadın’ şeklinde eleştiri yöneltmişler de ‘gözümün önünde astılar da onun için sesimi çıkaramadım’ demiştir.
        Bu zulmü yaşatanların kurumsal adresi neresidir? Genel merkezin adresi değişmiş olabilir ama zihniyet aynen devam etmektedir. CHP’nin dine ve müslümanlara bakışı her zaman problemli olmuştur. Maazallah ellerine yine bir fırsat geçse müslümanlar için kara günlerin başlaması gecikmeyecektir. Bu kanaat halkımızın kahir ekseriyetinin şuurunda yer almaktadır. Yani CHP cephesinde değişen herhangi bir şey yoktur.
         CHP’nin öncülüğünü yaptığı bir koalisyon tarafından, İhsan Efendi’nin oğlunun aday gösterilmesi Türkiye’nin değişen sosyolojisinin geldiği aşamayı açıklayan çarpıcı bir olaydır. Bundan sonra halkın oyuyla belirlenecek olan cumhurbaşkanlığı seçimlerine, islami değerlerle barışık olmayan hiçbir kişi seçilebilecek aday olarak ortaya çıkamayacaktır. Ahmet Necdet Sezer gibi birilerinin o makama gelmesi artık mümkün değildir. Nitekim İhsanoğlu’nun aday gösterilmesinin yegane sebebi muhafazakar kesimden oy devşirebileceği hesabıdır.Parti içinden gelen itirazları bu argümanı ileri sürerek susturabilmişlerdir. Bu gerçekçi bir hesaptır, zira seçimin ne öncesinde ne de sonrasında İhsanoğlu’nu değil de şunu aday gösterseydik daha fazla oy alabilirdik şeklinde hiçbir isim telaffuz edilememiştir. 
Tayyip Erdoğan’ın asıl başarısı ve karizmasının zirvesi dolaylı olarak rakibini belirleyebilme pozisyonunda bulunmasıdır. O kaybetseydi de bir anlamda kazanacaktı, karşı cenah kazansaydı da bir anlamda kaybedecekti. Nitekim böyle bir adayla kazanacağımıza, kendi adayımızla kaybedelim daha iyi olur, diyen gazeteciler ve siyasetçiler çıkmıştır.
         O günlerde kimdi hatırlamıyorum, şöyle bir cümle kurmuştu: ‘İhsanoğlu’nu tanıdıkça sevenler sevgilerinin, karşı çıkanlar tepkilerinin yersiz olduğunu göreceklerdir.’ Süreç bu tesbit doğrultusunda şekillendi. İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri olduğu dönemde Mısır’da yaşanan darbeye karşı çıkmayışı bizim için kırılma noktasıydı. Türkiye’nin değil, teşkilatın ana sponsoru olan Suudi Arabistan’ın durduğu yerden meseleye bakıyordu. Ciddi bir bilim adamıymış, makalelerinde İslam dünyasının en acil sorununun demokrasi olduğunu yazıyormuş. 26 Kasım 2013’te yayınlanan Cumhuriyet Gazetesi’ne verdiği röportajda Duygu Güvenç’in;
   -Mısır’daki darbe miydi? Sorusuna şu kaçamak cevabı veriyor:
   -Artık o geçti..
   -Ama nasıl tanımlıyorsunuz, olumlu darbe örneği de var?
   -Yeter, Mısır artık yeter.
   Yener Süsoy’ a verdiği ve Hürriyet’te yayınlanan röportajda ‘ahu gözleriyle efsunladı beni’ dediği eşi Füsun’un açık oluşu öne çıkarılıyordu. Size, eşi açık bir cumhurbaşkanı adayı. Artık ikna oldunuz değil mi oy vermek için? Daha ne istiyorsunuz?
        O günlerde hatırda kalan komedilerden biri de şöyleydi: Paralel Yapı gazeteleriyle ve televizyonlarıyla çok net bir şekilde ve doğal olarak Ekmeleddin İhsanoğlu’na destek verirken, Fethullah Gülen’in Herkül. Org sitesinde seçimden önceki son konuşmasında şifreli bir dil kullanması, insanın rolüne kendini ne kadar kaptırabildiğinin komik bir örneği idi: ‘Her halimizde, her tavrımızda, her davranışımızda iman-ı ekmel, ihsan-ı ekmel, ihlas-ı ekmel, rıza-yı ekmel, yakın-i ekmel demeli.’
     Bir soru ile yazımı tamamlamak istiyorum:
   BÜYÜK CİHADDAN FRENK FODULLUĞUNA isimli kitabın yazarı kimdir?
 A-) Ahmet Davutoğlu
 B-) Kemal Kılıçdaroğlu
 C-) Ekmeleddin İhsanoğlu
 D-)Mehmet Bekaroğlu
 E-)Devlet Bahçeli
 
Önceki Yazılar :

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


 

                            

YAZARLAR
UFUK KÜÇÜK
ZAMANSIZ, MEKÂNSIZ BİR HATIRA
SEDA Ç.
SAYIN SEN
YİĞİT KOÇ
İYİLİK ANLAYIŞLARI
UĞUR GÜVEN
----------ŞAŞIRMAK HAKKINI ELDE BULUNDURMAK-------------
REŞAT BAŞER
OSMANLI TUĞRASI BİZDEN ÖNCE
SAMİ EREN
SAHİ, İSMET ÖZEL 15 TEMMUZ AKŞAMI NEREDEYDİ?
RIFAT TÜRKARSLAN
DİNDARLIK
ASYA DENİZ
----ASYA DENİZ----SİYASETİ HEYBENİZDEN ATIN BİR KENARA
YASEMİN KARAMANLI
BAYRAM EĞLENCE MİDİR?
CİHAD YURDABAKAN
CEMİL MERİÇ:ENTELEKTÜEL BİR ÜS
TUĞBA ÖZDEMİR
ÖFKELİYİM
RAMAZAN EGE
----MEZHEP SAVAŞLARI YAHUT BİRLİKTELİK KAYGILARI ----
TAYFUN DEMİR
KISA NOTLAR -I-
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay | bu yıl
İstatistik

Site En iyi Mozilla Firefox ve Chrome Tarayıcısıyla 1024x768 Çözünürlükte Görüntülenir. Tüm Hakları Saklıdır.

AKLIMIZA DÜŞÜNCE 2011

EDİTÖR