Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle Arşiv RSS
ANASAYFA KOMŞULAR UYANSA YETER! YAZARLAR KÜNYE İLETİŞİM
KÜLTÜR SANAT BİZİM KİTAPLIK AKTÜALİTE TARİH POSTASI EDEBİYAT VE DÜŞÜNCE DOSYA GEÇMİŞ DOSYALAR ARŞİV
YAZARLAR UFUK KÜÇÜK
12
14
16
18
30/12/2017 17:24
ZAMANSIZ, MEKÂNSIZ BİR HATIRA

                       ZAMANSIZ, MEKÂNSIZ BİR HATIRA

                  Hiç âdetim değildir gece yarısı dışarı çıkmak. Hatta gece yarısı uyanık olmak. Bir nevi devrim olabilir bu gece benim için. Salon diye sayısız bedenin sere serpe yattığı yerden geçip dışarıya adımımı atıyorum. Sabaha karşı oksijenin bitme noktasına geldiği bu öğrenci evini de özler miyim acaba? Geçmişim cevap veriyor. Lise yıllarım… Ne çok özlüyorum.  Renksiz bir film şeridi geçiyor gözlerimden. Nostalji duygularım çok erken yaşta kabarıyor olabilir mi? Sahi altmışlı yaşlara geldiğimde biriken sayısız anılardan hangilerini hatırlanmaya değer bulacağım? Sadece bana ait bir his mi bilmiyorum. Geçmişte yaşamak şimdide yaşamaktan daha cazip gelmiştir bana. Bir müziğin çatısı altında saatlerce sessiz sedasız konuk olurum mazime…

                  Kâh uzaktan izlerim kâh değiştirmeye kalkarım mazimi. Kadere müdahale değil benimkisi,  keşke şarkıları. Hava soğuk. İzmir’de bir Kasım ayı ne kadar soğuk olursa o kadar soğuk bu gece. Bir dostu uyandırıp, bir gece vakti, öyle çıkıyorum İzmir’in sokaklarına. Bir dostun muhabbeti geceyi ısıtmaya yeter. Genciz, hayallerimiz toy. Devlet kurup, devlet yıkıyoruz sokakları arşınlarken. Bir yandan muhabbetimize dem katacak çaycı arıyoruz. Üniversite yıllarım kitaplardan ve insanlardan dostlar kazandırıyor bana. Kitaplardan ve insanlardan hocalar kazandırıyor.

               Belki ertesi günün ilk dersini kaçıracağız. Fakat gecenin bize kazandırdıkları affettiriyor bizi. Hayallerimizden bahsediyoruz. Pranga vurulmamış hayallerimizden. Hiç ayrılmayalım bu şehirden diyoruz mesela.  Kaç kişiyi sevdim, yanımda hep sen vardın diyor dostum. Omzuna elimi atıyorum. İzmir bu gece soğuk. Kafede birkaç tanıdık yüz var. Hepsi de bizim okuldan. Ders çalışmak için bile gelen var buraya. Bi çılgınlık yapıp baklava ısmarlıyoruz kendimize. Kaç farklı duyguyla geldik buraya daha önce.

             Heyecan, endişe, sevinç, huzur… Her defasında baklava yemesek de çay içmeyi ihmal etmiyoruz. Karşı caddedeki emlakçıya bakıyoruz. Mazi ortak yoldaşımız oluyor dostumla. Ev bulabilmek için karış karış gezdiğimiz sokaklar muhabbetimizin misafiri oluyor. Gelecekten hiç korkmadığımı hissediyorum. Filistin için de bir şeyler yapabildiğim zaman kendimi hayata hazır hissedebilirim diye düşünüyorum. Hamasi konuşmalardan hazzetmez dostum. Uzaklaşıyorum düşüncelerimden. Kitapsız gezmiyoruz. Dostum bir şiir okuyor. Uzun uzun konuşuyoruz. Gençliğimiz bu fırsatı veriyor bize. Bir şiirden etkilenmek fırsatı!

              Saçlarımız dökülmeye başladığında da aynı hisleri taşıyalım diye dua etmeyi unutmuyoruz. Hesabı ödeyip kalkıyoruz. Geceden, kitaplardan ve dostluktan payımıza düşeni alıp dönüyoruz. Eve giriyoruz. Şimdilik aklımızda ertesi günün dersine yetişmek var. Her bir anını servetlere değişmeyeceğim fikri şimdilik gelmiyor aklıma. Uyuyorum. Zihnim gençlik heyecanıyla bin bir düşünce üretiyor. Ama ben uyuyorum.

               Rüyamda tüm bunları, boş bir derste, bir lisenin öğretmenler odasında yazdığımı görüyorum. Her bir kelimesinde iç çekerek, hasretle… Gerçek olan neydi, rüya olan ne?

Önceki Yazılar :

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


 

                            

YAZARLAR
UFUK KÜÇÜK
ZAMANSIZ, MEKÂNSIZ BİR HATIRA
SEDA Ç.
SAYIN SEN
YİĞİT KOÇ
İYİLİK ANLAYIŞLARI
UĞUR GÜVEN
----------ŞAŞIRMAK HAKKINI ELDE BULUNDURMAK-------------
REŞAT BAŞER
OSMANLI TUĞRASI BİZDEN ÖNCE
SAMİ EREN
SAHİ, İSMET ÖZEL 15 TEMMUZ AKŞAMI NEREDEYDİ?
RIFAT TÜRKARSLAN
DİNDARLIK
ASYA DENİZ
----ASYA DENİZ----SİYASETİ HEYBENİZDEN ATIN BİR KENARA
YASEMİN KARAMANLI
BAYRAM EĞLENCE MİDİR?
CİHAD YURDABAKAN
CEMİL MERİÇ:ENTELEKTÜEL BİR ÜS
TUĞBA ÖZDEMİR
ÖFKELİYİM
RAMAZAN EGE
----MEZHEP SAVAŞLARI YAHUT BİRLİKTELİK KAYGILARI ----
TAYFUN DEMİR
KISA NOTLAR -I-
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay | bu yıl
İstatistik

Site En iyi Mozilla Firefox ve Chrome Tarayıcısıyla 1024x768 Çözünürlükte Görüntülenir. Tüm Hakları Saklıdır.

AKLIMIZA DÜŞÜNCE 2011

EDİTÖR