Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle Arşiv RSS
ANASAYFA KOMŞULAR UYANSA YETER! YAZARLAR KÜNYE İLETİŞİM
KÜLTÜR SANAT BİZİM KİTAPLIK AKTÜALİTE TARİH POSTASI EDEBİYAT VE DÜŞÜNCE DOSYA GEÇMİŞ DOSYALAR ARŞİV
YAZARLAR SAMİ EREN
12
14
16
18
06/04/2015 19:39
-----SAMİ EREN---SANA SEVDANIN YOLLARI / BANA KURŞUNLAR
SANA SEVDANIN YOLLARI /BANA KURŞUNLAR
SAMİ EREN
                  2015 yılı sıkıntılar, ülkesel elektrik kesintisi, Pensilvanya İmamının Mason olduğu belgesinin sunulması, adliyenin basılması, savcının esir alınması ve öldürülmesi... Kayahan'ın vefatı. Vefatlar sırasıyla geliyor işte. Geçtiğimiz yıllarda, 2012 kasım, vefat eden Neşet Ertaşla ilgili bir yeni sanatçı ileri geri konuşmuştu da canları sıkmıştı. Sağda solda densizliği konuşulmuştu. Neşet Ertaş, " Olmadan oldum sanan birinin lafları... diye başlamış biraz bir şeyler söylemişti. Az bir şeyler. Türkülerimizin bir dönemine büyük katkıda bulunan ozanla ilgili genç bir ülke sanatçısı cehalet ortaya koymuştu. Bu tür laflar magazinel bir rol yapılmıyorsa, sanatçı ahlakına, varsa ki , yakışmıyor. Kayahan'ın geçtiğimiz günlerde vefatı, sevenlerini üzdü.  
                   1949 ankara doğumlu bir sanatçıydı Kayahan. Nilüfer, o da aynı tür müzik yapan, hemen hemen aynı yaşlarda birisi, o'nun bestelediği şarkılarla sevda piyasasında bayağı dinlenmişti. Bir çok kimsenin baş ucundaku kasetçalarlarda çalıp durmuştu.  Ve Nilifer, onunla yaptığı düetlerle pop müziğin iyi satan ikili  sanatçılarından olmuşlardı. Özellikle bayanlar arasında çok tutulan iki isimdi. Sezen Aksuyu unutmamak gerek. Yemin ettim albümü satış rekorları kırmıştı. Korsan baskılarını saymıyorum. Sonraki dönemlerde CD'nin çıktığı dönemlerdi MP3' ler yapılmıış ara sokaklarda satılmıştı. Yolu Sevgiden Geçenlerin Kayahan ve Nilüfere takılmamaları beklenemezdi. Şehirli kesimin ençok dinlediği sanatçılardandılar. Nilüfer hayatta ama, vefat ettiği sanılmasın. 
             Hangi siyasi gurupta olursa olsun 80'li yıllarda Üniversite sıralarında bulunan, romantik/duygusal kırılmalar yaşayanlar bu kasetlerle durumu atlatmaya çalışıyorlardı. Ahmet Kaya fazla devrimci, demokrat, solcu kalıyordu. Üniversite solcularının kantinlerde, kitapevlerinde Ahmet Kaya takılmaları diğer kesim gençlerinin Ahmet Kaya dinlemelerinde sıkıntı doğuruyordu. Zaten Kayahan duyguların/romantizmin pop şarkıcısıydı. adı üstünde pop, Popülizm'den geliyor denir ve Kayahan dinleyenlere iyi bakılmazdı, küçümsenirdi. 
                    Nereden nereye geldik. Şimdilerde müziğin siyasi değerlendirmeleri bir yana bireysel dinlemeler var. üç beş kişiyi geçmeyen arkadaş çevrelerinde süper bir şarkı diyor ve diğerlerine sırt çeviriyorlar. Müziğin Evrenselliğini falan dile getirmek için kaleme almadım bunları. aklıma geldi yazdım. Bir de, kuzen söylenip duruyor, yazmıyorsun abi, yazma eylemini boş bırakırsan olmaz, sağa sola, ileri geri söyleneceğine bir şeyler çiziktir, orta yaş sendromunu sağlıklı atlatman lazım, yoksa sendromu atlatamazsın, travma yaşarsın, maazallah. demeleri var. Öyle böyle, desinler diye yazmıyorum. Ama demesinler diye yazmak lazım. 
               Yazıya başlayınca önü, sonu karışıyor kuzen, biliyorum. Kayahan'ın müzikteki yerini anlatacak şeyler yazamam, o kadar müzik bilgim yok. Ancak dinleme de iyiydim. sözlerini anlıyordum. Hatırladığım o günler var. O günleri ve Kayahan'ı severdim. Yeni genç olan arkadaşlarım var. Onların niye, kimi, sevdiklerini, bunları dile getirmelerini bekliyorum ama çok bekliyorum. Kayahan'ı bilmesinler, sözler ve müziği anlasınlar istiyorum. silah zoruyla kitap okutmadığım gibi dayak zoruyla müzikte dinlenmez. aşık da olunmaz. Saygılı olsunlar önceki dönemleri anlasınlar, kendilerini doğru anlatsınlar yeter. Ama gerçekten kuzen, onlar anlatsın ve yazsın diyorum. Ama Edeplice. Kayahan'ın Yemin ettim ki dönemem seni versinler ellere beni vursunlar; sana sevdanın yolları ...aklıma gelince aklıma düşünce oluyor. Bak kuzen aklıma düşünceyi de bir cümlede kullandım Uymadı mı? Haklısın. Kayahan'ın  sözleri ile satırlarıma, yazıma son veriyorum. Selamlar .
 
Kayahan - Yemin Ettim
 
Asırlardır yalnızım pişmanım alın yazım
Bir öfkeye mahkum ettik herşeyi
Bir yemin ettim ki dönemem
Hüzün tünellerinde soldum kederlerinde
 
Cehennemde yansın bu dilim
Bir yemin ettim ki dönemem
Seni versinler ellere beni vursunlar
Sana sevdanın yolları bana kurşunlar
 
Kıyametler kopuyor zavallı yüreğimde
Tükendim tükendim tükendim artık
Hiçmi özlemedin hiçmi hakkım yok
Bir ara bir sor allah aşkına
 
Seni versinler ellere beni vursunlar
Sana sevdanın yolları bana kurşunlar
 
Önceki Yazılar :

  Yorumlar

1 sami. 27/05/2015 18:09
saygılarımla bil mukabele. hasan hayyam yazılarınızı ve sizi özledik.

2 hasan hayyam 02/05/2015 09:24
"Üniversite solcularının kantinlerde, kitapevlerinde Ahmet Kaya takılmaları... " diye devam eden cümle Sayın Sami Eren. Popülizmden şikayetçi olan biri için oldukça popülist ve itici bir kelime seçimi olmuş "takılmak".
Sizi çok özledim Sami Eren. "Takıldığımız" günleri özledim.
Saygılarımla.

«« İlk Sayfa    « Önceki      Sayfa 1      Sonraki »    Son Sayfa »»
   (Toplam 2 Kayıt )   

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


 

                            

YAZARLAR
UFUK KÜÇÜK
ZAMANSIZ, MEKÂNSIZ BİR HATIRA
SEDA Ç.
SAYIN SEN
YİĞİT KOÇ
İYİLİK ANLAYIŞLARI
UĞUR GÜVEN
----------ŞAŞIRMAK HAKKINI ELDE BULUNDURMAK-------------
REŞAT BAŞER
OSMANLI TUĞRASI BİZDEN ÖNCE
SAMİ EREN
SAHİ, İSMET ÖZEL 15 TEMMUZ AKŞAMI NEREDEYDİ?
RIFAT TÜRKARSLAN
DİNDARLIK
ASYA DENİZ
----ASYA DENİZ----SİYASETİ HEYBENİZDEN ATIN BİR KENARA
YASEMİN KARAMANLI
BAYRAM EĞLENCE MİDİR?
CİHAD YURDABAKAN
CEMİL MERİÇ:ENTELEKTÜEL BİR ÜS
TUĞBA ÖZDEMİR
ÖFKELİYİM
RAMAZAN EGE
----MEZHEP SAVAŞLARI YAHUT BİRLİKTELİK KAYGILARI ----
TAYFUN DEMİR
KISA NOTLAR -I-
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay | bu yıl
İstatistik

Site En iyi Mozilla Firefox ve Chrome Tarayıcısıyla 1024x768 Çözünürlükte Görüntülenir. Tüm Hakları Saklıdır.

AKLIMIZA DÜŞÜNCE 2011

EDİTÖR