Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle Arşiv RSS
ANASAYFA KOMŞULAR UYANSA YETER! YAZARLAR KÜNYE İLETİŞİM
KÜLTÜR SANAT BİZİM KİTAPLIK AKTÜALİTE TARİH POSTASI EDEBİYAT VE DÜŞÜNCE DOSYA GEÇMİŞ DOSYALAR ARŞİV
YAZARLAR SAMİ EREN
12
14
16
18
02/01/2015 22:13
-----HAVALAR ÇOK SOĞUDU---SAMİ EREN

HAVALAR ÇOK SOĞUK.

-aralık31-2014-

             SAMİ EREN

               Havalar çok soğuk. İklimi bir değişik. İnsanlarını bir anda beklendik hava değişimine hemen sokuveriyor. İzmir’i eskeden beri yurt edinmiş insanlar, mevsim geçişlerinin çok normal olamadığını, bahar gelmeden yaz ve kışa girildiğini söylüyorlar. Küresel ısınma, isterseniz soğuma da diyebilirsiniz buna. Çünkü kadim kültürde her iki şıkta var. Birazcık o, birazcık öteki. Biraz Ying, Biraz Yang. Biraz beyaz, biraz siyah. Biraz iyi, biraz kötü. Ne kabul ediyorsanız biraz o. Olayı madde bazında yorumlayacaksanız her ikisine de hazır olmanız gerekiyor.

             Evet, Havalar İzmir'de çok soğuk. Biraz sıcak, biraz soğuk değil. Gerçekten soğuk. Salep içmek filan kurtarmıyor. İçlik giydiriyor insana. Bu soğuk havada odanıza çekilip, ama odun yanan, zeytin odunu yanan bir soba yanında kestane pişirererek soğuğu atlatabilirsiniz. El yüz yıkama ritüellerini,   namaz abdesti için geciktirebilrsiniz. Yaşınız orta yaşın altında ilk gençlik yıllarına yakınsa, aşık olabilirsiniz. Çok farketmeden geçip gidiverir soğuk hava. Orta yaş üzerindeyseniz yapamadıklarınız/başaramadıklarınız kafanızda tilki yerine dolanabilir. Yine soğuktan etkilenmeniz az olur. Hele hele ilk gençlik dönemlerinin altındaysa yaşınız, tatil, oyun, okulun bahçesi yandaki arsa, soba kaldırmayacak, evde babanızın yapacağı işler yoksa, akşama kadar oynayın. Soğuk? O da ne??  üşümüyorsunuz ki.

              Dolayısıyla kuzen, havaların soğumasına karşı yaşınız doğrultusunda tepkileriniz oluyor. Kitap okuyorum soğuk bu havada.. Ağır aksak giden, bir Yakup Aslan Kitabı var elimde.  Kitap, çok güzel, ben, ağır aksak okuyorum. Bir arkadaştan çarptım. El koyup daha sonra okurum dediydim kendi kendime. Ama genç arkadaşa kıyamadım. Geri vermeyi düşünüyorum. Okumam lazım diyor okumaya, aksatmalarla devam ediyorum.

         O yılları, gençlik başında duman yıllarını, zamanda gel-gitler yaparak anlatmış Yakup Aslan. Haksöz haber-dergi sitesinde seri halinde okumuştum. Kitap olarak basılmış 2014 yılı baskısı, 384 sayfa. Haziran 2010’da yazmaya başlamıştı Yakup Aslan günlük olarak. Bahattin Yıldız’ın vefatı sonrasında. Ertelenmiş bir yazı olduğunu düşünüyordum. 1980 ihtilal sonrası İran-Pakistan-Afganistan yol ve ikamet maceralarıydı. Ama yaşanmış bir hikaye anlatmıştı. Kurgulanmış bir hikaye değil.  Gecikmiş bir yazma eylemi diye düşünmüş, bayağı  zaman- arkası yarın diye- takip etmiştim. Yazı dizisi 2011’e kadar 25 bölüm olarak devam etmiş. 8 ya da 10’ da bırakmıştım. Sarmadığından değil kuzen, yoğun bir başka şeylerle uğraşmıştım. Bahattin Yıldız’ın vefatından sonra o kuşaktan bir çok kimse böylesi yazılar kaleme almaya niyet etmiş, başlayanlar olmuştu. Bahattin Yıldız’ın ardından depreşen duygular yani. 12 Eylül İhtilali’nde 20’li yaşlarda İslamcı kesimde bulunan yeşilin değişik tonlarından bir abimiz Yakup Aslan. Şimdilerde Van Mazlum-Der Başkanı. Bir Rüyanın Ardından Gerçekleşen Sessiz Devrimcilik. Başlığı kendisi koymuş.

          Yakup Aslan, 1957 Şırnak Beytüşşebap doğumlu . İslamcı Akıncılar örgütü içinde yer almış. 1980 darbesi ile birlikte İran’a kaçmış. Buradan Afganistan’a geçerek mücahitlerle birlikte savaşmış. İran-Irak savaşına katılmış ve yaralanmış. 9 yıl Tahran Radyosu ve Keyhan gazetesinde çalışmış. Türkiye’ye döndükten sonra bir süre Diyarbakır Cezaevi’nde yatmış ve tahliye edilmış. Türkiye’de yayınlanan onlarca tercüme kitabı, Farsça dil seti ve filmleri varmış.

             Bir söyleşide kendisi ile ilgilı “Bizim örgüt lideri olarak lanse edilmemizde bizim hakkımızda üretilen efsaneler vardı. Bizi çok farklı anlatıyorlardı. O zaman konuşulanları şimdi anlatsam bir çok insan inanmaz. Bizimle ilgili efsaneler üretenler darbeden sonra yollarını değiştirir oldular. “ diyor. Olayları kendi açısından da anlatsa İslami kesimin yabancısı olmadığı bilgiler veriyor Yakup Aslan. Ertelenmiş bir yazı ama yine de iyi ki yazılmış diyorum kuzen. Arkadaş-abi,  aradan en az 30 sene geçmiş de olsa, yaşadığı olayları yazmış. Bahattin Yıldız, Metin Yüksel, Tayyip Erdoğan, Erdem Beyazıt, Kenan Evren, Hikmetyar, Rabbani, Selahattin Eş…. Daha bir çok isimden bahsediyor satır aralarında. Yakın tarih-Anı olarak yazılmış bir kitap. Satır aralarında İslamcılık renklerini yakalayabiliyorsunuz.

              Kitap’ta Pakistan, İstanbul, Afganistan, İran'a göre daha az yoğunlukta anlatılmış.  Ederi: 20 tl. Ozan Yayıncılık basmış. İyi, güzel, okunası bir kitap. Bir iki güne bitiriyor, diğer kitaba başlıyorum.

             Ama kuzen, daha da yazabilirdim. Hava soğuk, klavye başında el parmaklarım donmuyor, ama,  ayak parmaklmarımi hissetmiyorum. Söz, bir dahaki yazıyı güzel havalar gelmeden yazacağım. Arayı çok açmayayacğım. Emin ol, ayak parmaklarımı hissetmiyorum artk. Pencereyi kapalı tutuyorum. Kar yağmıyor, rüzgar deli gibi ve insafsızca dalıyor odanın içine. Lamba yanıyor hafif ve sarı. Üşüdüm kuzen, eçekte uşudum. selamlar ediyorum.

Önceki Yazılar :

  Yorumlar

1 nuri bozkurt 06/01/2015 00:31
maşallah abi. bir daha okuyasım geldi kitabı :)

«« İlk Sayfa    « Önceki      Sayfa 1      Sonraki »    Son Sayfa »»
   (Toplam 1 Kayıt )   

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


 

                            

YAZARLAR
UFUK KÜÇÜK
ZAMANSIZ, MEKÂNSIZ BİR HATIRA
SEDA Ç.
SAYIN SEN
YİĞİT KOÇ
İYİLİK ANLAYIŞLARI
UĞUR GÜVEN
----------ŞAŞIRMAK HAKKINI ELDE BULUNDURMAK-------------
REŞAT BAŞER
OSMANLI TUĞRASI BİZDEN ÖNCE
SAMİ EREN
SAHİ, İSMET ÖZEL 15 TEMMUZ AKŞAMI NEREDEYDİ?
RIFAT TÜRKARSLAN
DİNDARLIK
ASYA DENİZ
----ASYA DENİZ----SİYASETİ HEYBENİZDEN ATIN BİR KENARA
YASEMİN KARAMANLI
BAYRAM EĞLENCE MİDİR?
CİHAD YURDABAKAN
CEMİL MERİÇ:ENTELEKTÜEL BİR ÜS
TUĞBA ÖZDEMİR
ÖFKELİYİM
RAMAZAN EGE
----MEZHEP SAVAŞLARI YAHUT BİRLİKTELİK KAYGILARI ----
TAYFUN DEMİR
KISA NOTLAR -I-
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay | bu yıl
İstatistik

Site En iyi Mozilla Firefox ve Chrome Tarayıcısıyla 1024x768 Çözünürlükte Görüntülenir. Tüm Hakları Saklıdır.

AKLIMIZA DÜŞÜNCE 2011

EDİTÖR