Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle Arşiv RSS
ANASAYFA KOMŞULAR UYANSA YETER! YAZARLAR KÜNYE İLETİŞİM
KÜLTÜR SANAT BİZİM KİTAPLIK AKTÜALİTE TARİH POSTASI EDEBİYAT VE DÜŞÜNCE DOSYA GEÇMİŞ DOSYALAR ARŞİV
YAZARLAR SAMİ EREN
12
14
16
18
30/08/2015 20:17
---GANDALF’IN KVOTHE OLARAK HİKAYESİ----SAMİ EREN
 
 
                          

               Uzun yaz sıcaklarında okunulma sırasını bekleyen kitaplar, ramazan ayında masamdaki  yerini almıştı. Teknik okumaların yanı sıra roman okumaları sıralamasına giren kitaplara ne zaman başlayacağımı düşünüyordum. Oruç geldi ve geçti.  Bir siyer ve peygamberler tarihi kitaplarını bitirdiydim. Sıradaki kitaplar bekliyordu. Bayram sonrası havaların sıcaklığı devam edince Orhan Pamuğun kitabına başlayayım diyordum başlayamadım.  
                   Zaman çarkına başlamaya niyetlendirildim. başlamak için setini almak gerekiyordu. almak için de kitapçılara bakmak. Sırasıyla yaptım. Alamadım. yeni baskıları olmadığından zaman çarkı'nı alamadık. İki üç kişiyle sırasıyla okuyacaktık. Olmadı. Bu arada,  Patrick Rothfuss adlı yazarın İthaki yayınlarından çıkmış, Kral katili güncesi, seti aklıma takıldı. Yüzüklerin Efendisi tadında bir set diye söylediydiler. Haklı mıydılar bilmiyordum. ilk kitapla başlayalım,  sonra bakarım dediydim. İlk kitabı artık aldım. Rüzgarın adı.  
                         Yedi yüz k
üsur sayfa. Yer yer Harry Potter, yer yer yüzüklerin efendisi tadında kendini okutturdu. Daha Yazılmamış, dolayısıyla basılmamış 3. kitapta her halde kral katili olacak ki günce yazdırıyor bir tarihçiye. Üç gün için pazarlık yapıyor ve 1. gün başlıyor anlatmaya. İşte o bir günün hikayesi Rüzgarın Adı.  Evet, bir günün anlatısı 754 sayfa.2. günün hikayesi 1140 sayfa. Kitabın adı Bilge Adamın Korkusu.
                Yersiz yurtsuz bir gezgin kumanya'da başlayan hikaye içinde hikaye var. Charles Dickens'ın Oliver Tiwist'ine benzeyen Kvothe hayatta kalma mücadelesi, açlık susuzluk barınaksız günler içinde ailesini katleden yaratıklardan , o zamanlar daha yaratık olduklarını bilmiyor, sonradan da yaratık olduğunu öğrenmiyor, intikam almak için hayatta kalıyor.  .  Masallar, Masallar, Masallar. Arada bir müzik. Lavra.  Ülkemiz ozanlarının bağlaması gibi desem zorlama bir benzetme olur. Hikaye içinde Lavra'nın yerini ve önemini anlıyorsunuz. Zaman Mekan ve kahramanları kendine özgü.  Kvothe.  Merakları, istek ve arzuları ve hırslarıyla bir erkek çocuk. Sonra yavaş yavaş büyüyor. İkinci Kitapta bilge Adam oluyor yazarının isimlendirmesiyle. 
                        Birinci kitapta Üniversiteye kayıt yaptırıyor ve devamda bulunuyor. Paralı bir üniversite. Hocaları, aynı zamanda mütevellisi. Onlar yönetiyor üniversiteyi. Ücret alıyor, ürünler satıyor, gelir-gider dengelerini sağlıyor okulu devam ettiriyorlar. Gizli ilimler öğretilen bir okul. Sihir-büyü öğretilen bir okul. Öğretmenleri de alanlarında uzmanlaşmış kimseler. Harry Potter'in büyücülük okulu gibi. Atraksiyonlar, eğlenceli günler. Hocaların kaprisleri, Okul suçları. disiplin Kurulu. Savunmalar. Cezalar. dışarıdaki sosyal hayat. 
                        Ve doğal bir seküler hayat. Ortaçağ öncesi dönem. Hiç dinin uğramadığı bir sosyal hayat. Yanlış, kötü kavram olarak var. Ama günah yok. Anlaşılmazlar var. Cehalet işte. Öylesi bir sosyal ortamda Kvothe. Zaten ailesinden öğle öğrenmiş ve değişik bir ahlaki yetişme ortamı da yok. 
                   Yüzüklerin Efendisindeki Büyücü Gandalf'ın kurtarıcı-mesih olarak sunulması gibi Kvothe de 1140 sayfalık, tuğla gibi 2. Kitap'ta bilge adam pozisyonunda. Artık ergenlik dönemi, olgunluk dönemine dönüşüyor. Parayı buluyor. Gücü keşfediyor. Bir kaç zaman Ademler arasında bulunuyor.  Uzak Doğu sporlarına takılıyor. Yeni bir okula kayıt oluyor. Bir bayan hocadan ölümüne ders alıyor. Eğer başarılı olamaz sınavları geçemez ise öldürülecektir. Ama o bilgelikle ve meşakkatli eğitimlerle sınavlarını veriyor ve sosyal hayata geri dönüyor. Gülliver'in / Simbat'ın Maceraları gibi yaşanılan masallardan gerçek hayata dönüyor anlayacağınız. İkinci kitap tarihçiye anlattığı 2.  gün hikayeleri.
 
Önceki Yazılar :

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


 

                            

YAZARLAR
UFUK KÜÇÜK
ZAMANSIZ, MEKÂNSIZ BİR HATIRA
SEDA Ç.
SAYIN SEN
YİĞİT KOÇ
İYİLİK ANLAYIŞLARI
UĞUR GÜVEN
----------ŞAŞIRMAK HAKKINI ELDE BULUNDURMAK-------------
REŞAT BAŞER
OSMANLI TUĞRASI BİZDEN ÖNCE
SAMİ EREN
SAHİ, İSMET ÖZEL 15 TEMMUZ AKŞAMI NEREDEYDİ?
RIFAT TÜRKARSLAN
DİNDARLIK
ASYA DENİZ
----ASYA DENİZ----SİYASETİ HEYBENİZDEN ATIN BİR KENARA
YASEMİN KARAMANLI
BAYRAM EĞLENCE MİDİR?
CİHAD YURDABAKAN
CEMİL MERİÇ:ENTELEKTÜEL BİR ÜS
TUĞBA ÖZDEMİR
ÖFKELİYİM
RAMAZAN EGE
----MEZHEP SAVAŞLARI YAHUT BİRLİKTELİK KAYGILARI ----
TAYFUN DEMİR
KISA NOTLAR -I-
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay | bu yıl
İstatistik

Site En iyi Mozilla Firefox ve Chrome Tarayıcısıyla 1024x768 Çözünürlükte Görüntülenir. Tüm Hakları Saklıdır.

AKLIMIZA DÜŞÜNCE 2011

EDİTÖR