Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle Arşiv RSS
ANASAYFA KOMŞULAR UYANSA YETER! YAZARLAR KÜNYE İLETİŞİM
KÜLTÜR SANAT BİZİM KİTAPLIK AKTÜALİTE TARİH POSTASI EDEBİYAT VE DÜŞÜNCE DOSYA GEÇMİŞ DOSYALAR ARŞİV
YAZARLAR SAMİ EREN
12
14
16
18
22/10/2014 20:53
DURAKTA KANTİNDE HER YERDE KİTAP.
DURAK’TA 
KANTİN’DE KİTAP
SAMİ EREN
 
            İlk Kütüphaneye gitme heyecanımı Dönem ödevi çalışması için İzmir’de hala hizmete devam eden Atatürk İl Halk Kütüphanesinde tatmıştım. Ödev konumu katalogdan bulup küçük bir kağıda, o zamanlar dershanelerin promosyon olarak dağıttıkları blok notlar olmadığından, A4 kağıdından yırtılmasıyla oluşmuş küçük bir kağıda yazıp görevliye vermiştim. Orta yaşın üstünde görevli bir bayandı. Bekleyin dedi. Ben sizi çağıracağım bir yere oturabilirsiniz. Kaloriferle ısınan kütüphane’de her masa’da ikişer üçer kişi bulunuyor, sayfaları kendi defterlerine not alıyorlardı. Biraz ayakta oyalandım. Bir yerlere oturmaya çekindim. Bir şeyler derler, rahatsız ederim diye yalnız oturacağım yerler arandım. Bulamadım. Dışarıya da çıkamadım. Çok kalabalıktı dışarısı.

              Nereden bakarsan, nereden sayarsan say, içeri girmek için kuyrukta bekleyen en az yüz kişi vardı. içerideki kalabalığın boşalmasına göre içeri alıyorlar, dışarıya fotokopi için göndermiyorlardı. Fotokopi mi vardı ama kemeraltına gelecektiniz oradan en az on beş dakika, geri dönecektiniz on beş dakika. Orada sıra da olabilirdi. Havanın bayağı soğuk olması bir yana cebinizde o kadar para da bulunmuyordu. 
                 Dışarı çıkmayı istemedim. Oturup yazacaktım. En fazla dört beş sayfa yazardım. Atlaya atlaya yazar, bir iki sayfa kazancım olurdu. Görevli ablayı, pardon teyzeyi, bekleyecektim. Koltuklara vardı. ne güzel deri bordo mu siyah mı rengini hatırlayamıyorum şimdi ama güzeldi. Evlerimizde olmayan koltuklardı oturdum. Kimse neden oturduğumu sormadı. Koltuğun kenarında kitap raflarından bir çizgi roman buldum. Renkli. Asteriks. Aman ne güzeldi. Hem komik, hem heyecanlı, hem renkli. Hoşuma gitti. Zamanın nasıl geçtiğini anlamadım. Görevli ablayı da unuttum. 
            Bir saat geçmiş. Görevli beni aradı mı bilmiyordum. Hoş, ödevi bulsam da yazmayı düşünmüyordum. Vakit kalmamıştı. İki saat sonra kütüphane kapanacak ve karanlıkta evin yolunu tutacaktım. Ödevi yapmayı sallayacaktım. Görevli geldi. Yedi sekiz sayfalık bir bilgi vardı. Konunun ne olduğunu unuttum. Yazmış ta yazmışlardı. Neyse dedim içimden paragraf paragraf okuyup pardon atlayıp bir şeyler karaladım. Aklım Asteriksin devam cildinde ve akşam karanlığına kalmamaya takılı olduğundan iki üç sayfa sonra ödev çalışmam bitti ve Asteriksin devam cildini aradım. Elbette bulamadım. Görevli, işim bittiyse çıkacağımı, dışarıda daha çok bekleyen olduğunu kibar ve resmi bir dil ile söyledi. Artık salak yapamazdım, ödevim bittiyse çıkacak ve Asteriksin cildini unutacaktım. Üzüldüm. Dışarı çıktım.  Havanın soğuğuyla baş başa yola koyuldum. 
          Geçtiğimiz günlerde Bağcılar Belediyesi Durakta kitap Uygulaması başlatmış İstanbul’da. AKP’li bir belediye. Sosyal demokrat bir belediye değil. İrticacı, okuma düşmanı, Kızları falan okutmayan bir zihniyetin belediye başkanı. Reklam amacıyladır. Gizli bir gündemi vardır. Mutlaka dinci kitaplar bulunuyordur raflarda. Dinci birkaç yayın-evini zengin etmek amacıyla kitaplar almışlar, para aklamaya çalışıyorlardır. İŞİDçi bunlar diyenler bir tarafa, Kitapla ilgili güzel bir proje olduğunu düşünüyorum. Şimdi Bağcılarda olmak vardı diye hayıflanıyorum. İzmir’de belediyenin bu tür kamusal bir projesi yok. Varsa da ben bilmiyorum. Yollardaki ve duraklardaki keşmekeşlik devam ediyor. Nerede duraklara kitap felan koyacaklar. Bağcılar Belediyesi birçok ilden kalabalık bir nüfusa sahip. Radikal’den Emel Alptekin’in yalancısıyım. 750 bin’den fazla bir nüfustan bahsediyor. 

              Belediye geçen sene 3 durakta başlamış bu projenin uygulamasına. Bu sene 11 durakta -bu projeye göre- kitaplar rafta. Ne kadar güzel. Romanlar, şiirler, deneme… kitapları var. İsteyen evine de götürüyor, geri getirip bırakıyor yenisini alıyor. Durakta kitap. Kimin aklına geldiyse harika. Avrupa7da var diyorlar. Hiç gitmedim Bilmiyorum.
            Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, yeni uygulamayla tüm hemşerilerinin kitap okuma alışkanlığı kazanmaya başladıkların söyleyerek: “Hizmetlerimizde eğitime her zaman öncelik veriyoruz. Durak kütüphaneleri projemizde hemşerilerimizin durakta beklerken vakitlerini kitap okuyarak değerlendirmelerini istedik. Ortak yaşam alanlarında okuma kültürünün gelişmesi çok önemli. ‘Durak Kütüphanesi Projesi’ de bu gelişime katkı sağlayacaktır.” diye eklemiş. Bağcılar Belediyesi ekipleri tarafından her hafta iki kez kitap konuluyormuş duraklara. Şu ana kadar durak kütüphanelerine toplam 20 bin kitap konulmuş. 
           Sıkıntıları mutlaka vardır. Ama böyle güzel bir etkinliği proje olarak düşünmek bile güzelken, imkanlarını değerlendirip uygulamaya koymak teşekküre bolca hak ediyor. 
             Geçtiğimiz yıl birkaç öğretmen arkadaşla İzmir Anadolu Kız İmam Hatipte de böylesi bir proje başlatıldı. Biliyorum. Duydum. Gördüm. Israrla Öreriyorum: Kantin’de Kitap. Öğrencilerin en rahat, en doğal bulundukları kantin alanında üç dört kitap rafıyla denenen bir proje. Sadece öğrencilerin sorumluluğu ve yetkisi ile devam eden bu etkinlikte öğrenciler, kitapla kitap okuma alışkanlığı olanlarla tanışıyor. Ayrıca öğretmenleri ile öneri kitap seçebiliyor. Okul Aile Birliği katkıları ile devam eden projenin ileriki günlerde genişlemesi düşünülüyor. Üç dört yıldır devam eden Z-Kütüphane uygulamasından etkilenerek oluşturulan bir proje Kantinde Kitap. 
 
Önceki Yazılar :

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


 

                            

YAZARLAR
UFUK KÜÇÜK
ZAMANSIZ, MEKÂNSIZ BİR HATIRA
SEDA Ç.
SAYIN SEN
YİĞİT KOÇ
İYİLİK ANLAYIŞLARI
UĞUR GÜVEN
----------ŞAŞIRMAK HAKKINI ELDE BULUNDURMAK-------------
REŞAT BAŞER
OSMANLI TUĞRASI BİZDEN ÖNCE
SAMİ EREN
SAHİ, İSMET ÖZEL 15 TEMMUZ AKŞAMI NEREDEYDİ?
RIFAT TÜRKARSLAN
DİNDARLIK
ASYA DENİZ
----ASYA DENİZ----SİYASETİ HEYBENİZDEN ATIN BİR KENARA
YASEMİN KARAMANLI
BAYRAM EĞLENCE MİDİR?
CİHAD YURDABAKAN
CEMİL MERİÇ:ENTELEKTÜEL BİR ÜS
TUĞBA ÖZDEMİR
ÖFKELİYİM
RAMAZAN EGE
----MEZHEP SAVAŞLARI YAHUT BİRLİKTELİK KAYGILARI ----
TAYFUN DEMİR
KISA NOTLAR -I-
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay | bu yıl
İstatistik

Site En iyi Mozilla Firefox ve Chrome Tarayıcısıyla 1024x768 Çözünürlükte Görüntülenir. Tüm Hakları Saklıdır.

AKLIMIZA DÜŞÜNCE 2011

EDİTÖR