Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle Arşiv RSS
ANASAYFA KOMŞULAR UYANSA YETER! YAZARLAR KÜNYE İLETİŞİM
KÜLTÜR SANAT BİZİM KİTAPLIK AKTÜALİTE TARİH POSTASI EDEBİYAT VE DÜŞÜNCE DOSYA GEÇMİŞ DOSYALAR ARŞİV
» SAMİ EREN - MEKTUBUNUZ VAR.
15 Ocak 2014 Çarşamba 18:00
12
14
16
18

MEKTUBUNUZ VAR.

SAMİ EREN

               Ortalık toz duman. Rüzgâr iliklerinize işliyor İzmir’de. Boz bulanık bir hava. Kış için normal bir hava diyebilirsiniz. Yağmur yağdı yağacak bir durumda. Puslu bir hava doğrusu. Havanın puslusu da çekilmiyor. Tuzak peşinde değilseniz, av için hazır değilseniz, bu havalar can sıkıntısı üretir. Bir zamanlar mektuplar vardı, yazılan, cevabı beklenen bekleye bekleye usanılan.

          O mektuplardan bin kaçıyla başladım yazıyı hazırlamaya. Seksenli yıllarda yazılmış birkaç dost mektubunu atmamış, atamazdım ki; kıyamazdım atmaya, benim paylaştıklarım, benimle paylaşılan hatıralar var onlarda, saklamıştım. Mektup saklama takıntım var. Küsleşip al mektuplarını ver mektuplarımı da demedim. Bende kalmaya devam etti . Bir ara hatıra-hediye kabilinden sahiplerine jest edeyim, vereyim, en azından fotokopilerini paylaşayım dedim, vaz caydım sonradan, benim hatıralarımdı onlar, vermeyi daha düşünmüyordu

m. Benden sonra mı? Bilmiyorum, çok karışmam.

           Neyse o mektuplardan bir kaçında hayıflanmışım, şikâyette bulunmuşum sanki sabırlı olmayı, olayları sakin ve sabırla değerlendirmemi söylemiş dostlarım. Ayetler yazmışlar güncel olayları değerlendirmişler, sabr-ı cemili önermişler. O günkü olayları düşününce demek ki, direnmek, şikâyette bulunmak düşmüş bana, şikayetlenmişim, havaları soranlara havalar toz toprak demişim, sulu sepken demişim, izmir’in yağmurları soğukla yağıyor demişim, ama hakikaten sakince davranma ve sabırlı olmayla çok potlar kırmadan, haksızlık yapmadan yolumda yürümüştüm.

             Sonrası mı? İş olacağına varmıştı. Olaylar dönüp dolaşmış yatışmıştı. Bilmiyorum, direnmenin,  kelebek etkisi denilen o teori, bir kelebeğin kanat çırpması mesela, dünyanın yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olmuş olabilir mi? Bilmiyorum, abartıyor da olabilirim. Ama o günkü o sorunlar sağlıklı düşünme, yerini tam belirleme ve konumunu koruyarak, ama sabırla ve sakinlikle atlatılmıştı. Erzurumlu İbrahim Hakkı hazretlerinin tefviznamesi’nin yirmi küsür dörtlükten her hangi biri o karışık günlerin ifadesiydi sanki. Çok sonraları okumuştum. Karışık günler için bire bir örtüşen dörtlüklerdi o dörtlükler.

Hak şerleri hayr eyler
Ârif anı seyreyler
Zan etme ki gayreyler
Mevlâ görelim neyler. Neylerse güzel eyler

Sen Hakk’a tevekkül kıl
Sabreyle ve râzı ol
Tevfiz it ve rahat bul
Mevlâ görelim neyler. Neylerse güzel eyler
.

                       Günlerin karışık olması sözün gelişi.  Ben karışık değilim, ortalık karışık. Hava: puslu. Yazmaya başlayınca işin karışıklığından, havadan sudan bahsediyorsunuz. Ama her insanın hayatında böyle karışık günler olabilmekte. Bir şekilde kırmadan incitmeden, usulünce davranırsanız, iş olacağına varıyor ama süreçte sizin de katkınız oluyor olabilir. Tecrübe oluşuyor. Hele kurumsal kimlikler ve kurumun kendisi söz konusu olunca, karışıklık iç açıcı olmuyor.

Takdîr edilen güçlü bir ilahi bilinç el
Vermekle bütün fertlere feyz-nâk-ı müselsel
Son beklediğin rûz-i elest gelmeden evvel
'Allaha güven, sa'ye sarıl, hikmete râm ol
Yol varsa budur, bilmiyorum başka çıkar yol.

Takdîr edilen: Önceden düzenlenen. Feyz-nâk-ı müselsel: Devamlı bereket ve bolluk. Rûz-i elest: Ruhların toplandığı gün. Râm: itaat.

Kelimeleri yerinde kullanıp sadeleştirince güzel bir nesir çıkıyor, ama şiir kayboluyor Dua, çok güzel. Mehmet Akif’in. Yazmaya ve okumaya devam etmeli diyorum. Direnmeye devam etmeli.


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


 

                            

YAZARLAR
UFUK KÜÇÜK
ZAMANSIZ, MEKÂNSIZ BİR HATIRA
SEDA Ç.
SAYIN SEN
YİĞİT KOÇ
İYİLİK ANLAYIŞLARI
UĞUR GÜVEN
----------ŞAŞIRMAK HAKKINI ELDE BULUNDURMAK-------------
REŞAT BAŞER
OSMANLI TUĞRASI BİZDEN ÖNCE
SAMİ EREN
SAHİ, İSMET ÖZEL 15 TEMMUZ AKŞAMI NEREDEYDİ?
RIFAT TÜRKARSLAN
DİNDARLIK
ASYA DENİZ
----ASYA DENİZ----SİYASETİ HEYBENİZDEN ATIN BİR KENARA
YASEMİN KARAMANLI
BAYRAM EĞLENCE MİDİR?
CİHAD YURDABAKAN
CEMİL MERİÇ:ENTELEKTÜEL BİR ÜS
TUĞBA ÖZDEMİR
ÖFKELİYİM
RAMAZAN EGE
----MEZHEP SAVAŞLARI YAHUT BİRLİKTELİK KAYGILARI ----
TAYFUN DEMİR
KISA NOTLAR -I-
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay | bu yıl
İstatistik

Site En iyi Mozilla Firefox ve Chrome Tarayıcısıyla 1024x768 Çözünürlükte Görüntülenir. Tüm Hakları Saklıdır.

AKLIMIZA DÜŞÜNCE 2011

EDİTÖR