Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle Arşiv RSS
ANASAYFA KOMŞULAR UYANSA YETER! YAZARLAR KÜNYE İLETİŞİM
KÜLTÜR SANAT BİZİM KİTAPLIK AKTÜALİTE TARİH POSTASI EDEBİYAT VE DÜŞÜNCE DOSYA GEÇMİŞ DOSYALAR ARŞİV
YAZARLAR REŞAT BAŞER
12
14
16
18
30/06/2017 11:54
OSMANLI TUĞRASI BİZDEN ÖNCE

Osmanlı Tuğrası bizden önce gelmiş!

Habeşistan’in Oromia bölgesinin kırsalına aracımızın arkasını kaplayan tozlu yollardan ilerliyoruz. Arkamızda semaya yükselen tozlar, bizi ulaştıracak yola ayak izleri olarak geri iniyor. Anadolu’nun taşra yollarını aşarak ilerlediğimiz Uzun bir yolculuktan sonra aracımızı bırakmak zorunda kalarak yola yaya devam ediyoruz. Köyün evleri önümüzde belirince köydeki çocukların da bize doğru koştuklarını fark ediyoruz. Bizde tüm gücümüzle onlara doğru koşmaya başladık. Bir anda ne olduğunu şaşıran çocuklar, sağa sola dağılmaya ve koşuşturmaya devam ettiler. Biz arkalarında onlar önde köyün hemen girişinde neşeli bir koşuşturmaca yaşanıyor.

Herkes çok şaşkındı! Çocuklar bölgeye ilk gelen beyaz insanlarla kucaklaşıyor. Buraya neden geldiklerini sorgulamadan yanlarına gelen misafirlerine derin sevgiyle kucaklaşıyorlar. Bizlerden önce buralara kimler gelmiş bilmiyoruz, lakin bildiğimiz tek şey, Habeşistan’ın uzun yıllar Osmanlı ile olan gönül bağı olmasıydı. Araçların dahi gelmekte zorlandığı ve yardımların hayvan sırtında köylere ulaştığı Walargii köyü yine yıllar sonra gönül coğrafyaları Osmanlının torunlarını misafir ediyor. Köy sakinleri güler yüzleriyle bizi misafir etmenin sevincini yaşıyor. Walargi’nin tek medresesi önünde ki öğrenciler için hazırladığımız hediyelerin dağıtım hazırlıklarına başlıyoruz. Elimizdeki değil, yüreğimizdeki paylaşma gayretiyle her birini alnından öperek hediyeler takdim ediyoruz.

Kalabalık arasında gözümüze takılan minik bir kız çocuğu her şeyi unutmamıza neden oluyor! Bizden önce gelenlerin olmadığının farkında olarak boynunda asılı olan Osmanlı tuğrası dikkatimizi çekiyor. Minik yürekli kız, atalarından miras kalan Tuğrayı boynunda bir madalya edasıyla taşımaya devam ediyor. Uzun yollar aşarak geldiğimiz bölgede atalarımın iz düşümleriyle karşılaşmak çok farklı bir duygu olsa gerek. Bu minik yürek bizlere yeniden fethin kapılarını açıyor. Bu topraklar dahil yeryüzünün barışa, huzura ne kadar muhtaç olduğunun göstergesi gibi önümüzde duruyor. Her birimiz minik yürekli kızı kucaklayarak sevgiyle işimize koyuluyoruz. Öğrendiğimiz ise, Osmanlı tuğrası Afrika’nın kırsalına bizden önce gelmiş. Biz de yoldaki işaretleri takip etmeye devam ediyoruz.

Zira işimiz vaktimizden çoktu! Bizleri bekleyen ata yadigârı topraklar var.

Önceki Yazılar :

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


 

                            

YAZARLAR
UFUK KÜÇÜK
ZAMANSIZ, MEKÂNSIZ BİR HATIRA
SEDA Ç.
SAYIN SEN
YİĞİT KOÇ
İYİLİK ANLAYIŞLARI
UĞUR GÜVEN
----------ŞAŞIRMAK HAKKINI ELDE BULUNDURMAK-------------
REŞAT BAŞER
OSMANLI TUĞRASI BİZDEN ÖNCE
SAMİ EREN
SAHİ, İSMET ÖZEL 15 TEMMUZ AKŞAMI NEREDEYDİ?
RIFAT TÜRKARSLAN
DİNDARLIK
ASYA DENİZ
----ASYA DENİZ----SİYASETİ HEYBENİZDEN ATIN BİR KENARA
YASEMİN KARAMANLI
BAYRAM EĞLENCE MİDİR?
CİHAD YURDABAKAN
CEMİL MERİÇ:ENTELEKTÜEL BİR ÜS
TUĞBA ÖZDEMİR
ÖFKELİYİM
RAMAZAN EGE
----MEZHEP SAVAŞLARI YAHUT BİRLİKTELİK KAYGILARI ----
TAYFUN DEMİR
KISA NOTLAR -I-
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay | bu yıl
İstatistik

Site En iyi Mozilla Firefox ve Chrome Tarayıcısıyla 1024x768 Çözünürlükte Görüntülenir. Tüm Hakları Saklıdır.

AKLIMIZA DÜŞÜNCE 2011

EDİTÖR