Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle Arşiv RSS
ANASAYFA KOMŞULAR UYANSA YETER! YAZARLAR KÜNYE İLETİŞİM
KÜLTÜR SANAT BİZİM KİTAPLIK AKTÜALİTE TARİH POSTASI EDEBİYAT VE DÜŞÜNCE DOSYA GEÇMİŞ DOSYALAR ARŞİV
» MIŞ GİBİ YAPMAK
18 Mayıs 2014 Pazar 18:00
12
14
16
18
MIŞ GİBİ YAPMAK" 
NURCAN CEYLAN
              Bu sözü ilk Doğan Cüceloğlu'dan duymuştum. Yaşadığımız pek çok sorunun temelinde de çok iyi "mış gibi" yapan bir millet oluşumuz yatıyor diye düşünüyorum. Öğrenciyken ailemize çalışırmış gibi yapıyoruz, derste dinlermiş gibi, kopya çekerken yakalanan öğrenci çok iyi pişmanmış gibi yapıyor ta ki bir daha yakalanana kadar, öğretmen müfettiş varken dünyanın en iyi öğretmeniymiş gibi, sınıf çiçek, okul cennet; bir tane sorun, bir tane sıkıntı yokmuş gibi; misafire yaptığı ikramın nasıl olduğunu soran ev sahibi, beğenmese bile çok güzel olmuş diyerek beğenmiş gibi yaparken, ev sahibi beklediği cevabı alınca memnun ama hani bir açık sözlü dostu biraz tuzu kaçmış deyiverse iyi niyetle, hani dostunun daha mükemmel bir sonuca ulaşmasını isteyerekten, doğruyu söyleyiverse....ev sahibi bozulmamış gibi yapıyor, memnun olmalıyken böyle dostu olduğuna gurur meselesine çeviriyor işi; çünkü eleştiriye hiç ama hiç tahammülümüz yok. 
              Teftiş sistemimiz baştan sona bu mış gibi yapmalar üzerine. Kanunlar, yönetmelikler, tüzükler bilmem daha neler üzerinde mükemmel dizayn edilmiş görünen bir düzeni altüst eden bir çalışma anlayışımız var, emniyet kemeri zorunlu mesela; kimin için? Bizim. Koltuğun arkasından dolaştırıp uyarı sistemini kandıran mı ararsınız emniyet kemeri baskılı tişört giyip takmış gibi yapanını mı? Müfettişin geleceği önceden biliniyor bu memlekette ve hemen fabrika ayarlarına dönülüyor. O yönetmelikte geçenler bir bir uygulanıyor bir süreliğine. Teftişte övgüler, övgüler... Sonra müfettiş memnun biz mutlu. 
Peki kaybeden kim? Öğrenciler? Hem ne olur ki müfettiş habersiz gelse... Öğrencileri doğal halleriyle görse, öğretmenin derdini de eksiğini de görse... Gördüğü eksikler için çözümler bulsa, bunları öğretmenle, idareyle paylaşınca ikramı beğenilmeyen ev hanımı gibi komlekslere düşülmese ya da eski korkular devreye girmese de müfettişten gelen eleştiri ve çözüm yollarına sevinilse... 
               Aynada yüzümüze en doğal haliyle baksak, düzeltmeye fırsatımız olsa. Maden ocağı müfettişleri de habersiz gelse, her şeyi olduğu gibi görse, düzeltilecek ufak sorunlar hemen düzeltilse, yok çok büyük ihmaller ve insan canını riske atan uygulamalara hemen dur denilse, kapatmaysa kapatma cezaysa ceza...Ama kimse birbirine oynamasa ve birbirinin hayatıyla oynamasa. İşçi sevinse teftiş var diye, işveren fırsat olarak görse hatalarının düzeltilmesini, şeriatın kestiği parmak acımaz dese/diyebilse, hata bende doğru söylüyor müfettiş, ben bu eksiği gidermeden izin verseler bile bir insan evladını almam içeri, diyecek namusta insanlar olsak. 
               Biz dürüstmüş gibi, namusluymuş gibi, herkesi çok düşünürmüş gibi, bütün önlemleri almış gibi, mesleğimizi büyük bir titizlikle yapıyormuş gibi yapmasak da gerçekten öyle olsak... Biz öyle değil de mış gibi olacaksak elli milyon müfettiş, müsteşar, bakan, hükumet değişsin... Şunu bilelim ki biz değişmedikten sonra sonuç değişmeyecek.
 

  Yorumlar

1 seçil çizgi 30/05/2014 06:49
Değişmek için bizim de değişmemiz lazım.

«« İlk Sayfa    « Önceki      Sayfa 1      Sonraki »    Son Sayfa »»
   (Toplam 1 Kayıt )   

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


 

                            

YAZARLAR
UFUK KÜÇÜK
ZAMANSIZ, MEKÂNSIZ BİR HATIRA
SEDA Ç.
SAYIN SEN
YİĞİT KOÇ
İYİLİK ANLAYIŞLARI
UĞUR GÜVEN
----------ŞAŞIRMAK HAKKINI ELDE BULUNDURMAK-------------
REŞAT BAŞER
OSMANLI TUĞRASI BİZDEN ÖNCE
SAMİ EREN
SAHİ, İSMET ÖZEL 15 TEMMUZ AKŞAMI NEREDEYDİ?
RIFAT TÜRKARSLAN
DİNDARLIK
ASYA DENİZ
----ASYA DENİZ----SİYASETİ HEYBENİZDEN ATIN BİR KENARA
YASEMİN KARAMANLI
BAYRAM EĞLENCE MİDİR?
CİHAD YURDABAKAN
CEMİL MERİÇ:ENTELEKTÜEL BİR ÜS
TUĞBA ÖZDEMİR
ÖFKELİYİM
RAMAZAN EGE
----MEZHEP SAVAŞLARI YAHUT BİRLİKTELİK KAYGILARI ----
TAYFUN DEMİR
KISA NOTLAR -I-
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay | bu yıl
İstatistik

Site En iyi Mozilla Firefox ve Chrome Tarayıcısıyla 1024x768 Çözünürlükte Görüntülenir. Tüm Hakları Saklıdır.

AKLIMIZA DÜŞÜNCE 2011

EDİTÖR