Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle Arşiv RSS
ANASAYFA KOMŞULAR UYANSA YETER! YAZARLAR KÜNYE İLETİŞİM
KÜLTÜR SANAT BİZİM KİTAPLIK AKTÜALİTE TARİH POSTASI EDEBİYAT VE DÜŞÜNCE DOSYA GEÇMİŞ DOSYALAR ARŞİV
» KUDÜS - METİN GENÇ
15 Temmuz 2014 Salı 23:00
12
14
16
18
Kudüs Sorunu:
METİN GENÇ
           Adını Arapça El-Kuds’den alan bu şehir Museviler, Hıristiyanlar ve Müslümanlar tarafından kutsal sayılmaktadır. Tarih boyunca üç ayrı dine inananların kutsal saydıkları yapılarla önem kazanmış olan şehir, kutsal kitaplarda da yer almıştır. 
          Tarih boyunca istilalar ve işgaller Orta Doğu’nun bu eski uygarlık şehrinin sürekli el değiştirmesine neden olmuştur. Günümüzde Kudüs şehri Eski Kudüs ve Yeni Kudüs olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Eski Şehir Golgotha adı verilen tepe üzerinde kurulmuştur. Bu tepe eskililiği kadar dinsel yönden önemli kabul edilen binalarla da ünlüdür.
          Ürdün’ün egemenliğinde iken 1948 Arap-İsrail Savaşı’nda el değiştiren Kudüs, 1949’da BM tarafından ‘’uluslar arası şehir’’ olarak kabul edildi ve İsrail ile Ürdün arasında bölündü. İsrailliler kendi bölgelerinde yeni bir şehir oluştururken Ürdünlüler eski şehri onarmayı daha uygun buldular. 1967’de İsrail Kudüs’ün Ürdün’de kalan kısmını da işgal etti. Ortadoğu’nun sorunları arasına eklenmiş oldu. Özellikle İsrail başkenti yapılması tepkilerin daha da yoğunlaşmasına neden oldu. 
             Kudüs’ün Yahudiler İçin Önemi:
             Kudüs’ün adlarından biri de Beyt-ül-Mukaddes’tir. Bu sözcüğün kökeni İbrani dilindeki Beyt Hamikdaş(Kutsal Ev)’a bağlanır. Bu da Süleyman Tapınağıdır. M.Ö. 10. yy’da Kral Davut Kudüs’ü ele geçirerek başkent yapmış ve onun oğlu Kral Süleyman zamanında Yehova Tapınağı inşa edilmişti. Bu tapınak Yahudiler için kutsal kabul edilir. 
Roma döneminde Yahudi Kralı Herodes kendi adını taşıyan bir tapınak yaptırdı. M.S. 70’te Roma ordusu şehri işgal etmiş ve bu tapınağı tahrip etmiştir. Yahudiler bu olaydan sonra bu tapınağın kalıntıları arasındaki Herodes surunun önünde ağlamayı gelenek haline getirmişlerdir. Bu duvar Ağlama Duvarı olarak bilinir. 
           Bugün Eski Kudüs’te Ağlama Duvarı, Davut’un Mezarı, Eski Yahudi Mahallesi, Davut’un Sitesi-Sion, Herodes’in saray kalıntısı gibi Yahudi tarihinde önem taşıyan yapılar vardır. 
Kudüs’ün Hıristiyanlar İçin Önemi:
                Hz. İsa Yahudiler arasından çıkmıştır ve O’na İbranice Mesih denir. Hz. İsa Hıristiyanlığı ilk olarak memleketi Celile’de yaymaya başladı. Daha sonra Kudüs’e gitti ve burada dinini yaymaya devam etti. Yahudi makamlarınca yargılandı. Roma imp.’nun Kudüs valisi tarafından çarmıha gerildi. Bu yöntem kölelere uygulanan yöntemdi. Hz. İsa’nın öldürüldüğü Golgotha Tepesi Hıristiyanlarca kutsal sayılır. Daha sonra Hıristiyanlık Roma’nın resmi dini haline gelince Hz. İsa’nın çarmıha gerildiği yere büyük bir yapı inşa edildi. 
               Kudüs’ün Müslümanlar İçin Önemi:
             Kudüs Müslümanların ilk kıblesidir. 637’de Araplar Kudüs’ü fethettiler. Kudüs’teki Kubbet-üs-Sahra(Mescid-i Aksa) Müslümanlar için kutsal bir mescittir. Bu mescit 3 dinin mensuplarının da kutsal saydıkları bir kayanın üzerine yapılmıştır. Hz. İbrahim burada kurban kesmiş, hz. Süleyman mihrabını burada inşa etmiş ve cennete giden yol buradan başlar. Hz. Muhammed Mirac’a çıkmadan önce Burak’a binerken buraya ayak basmıştır.
 

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


 

                            

YAZARLAR
UFUK KÜÇÜK
ZAMANSIZ, MEKÂNSIZ BİR HATIRA
SEDA Ç.
SAYIN SEN
YİĞİT KOÇ
İYİLİK ANLAYIŞLARI
UĞUR GÜVEN
----------ŞAŞIRMAK HAKKINI ELDE BULUNDURMAK-------------
REŞAT BAŞER
OSMANLI TUĞRASI BİZDEN ÖNCE
SAMİ EREN
SAHİ, İSMET ÖZEL 15 TEMMUZ AKŞAMI NEREDEYDİ?
RIFAT TÜRKARSLAN
DİNDARLIK
ASYA DENİZ
----ASYA DENİZ----SİYASETİ HEYBENİZDEN ATIN BİR KENARA
YASEMİN KARAMANLI
BAYRAM EĞLENCE MİDİR?
CİHAD YURDABAKAN
CEMİL MERİÇ:ENTELEKTÜEL BİR ÜS
TUĞBA ÖZDEMİR
ÖFKELİYİM
RAMAZAN EGE
----MEZHEP SAVAŞLARI YAHUT BİRLİKTELİK KAYGILARI ----
TAYFUN DEMİR
KISA NOTLAR -I-
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay | bu yıl
İstatistik

Site En iyi Mozilla Firefox ve Chrome Tarayıcısıyla 1024x768 Çözünürlükte Görüntülenir. Tüm Hakları Saklıdır.

AKLIMIZA DÜŞÜNCE 2011

EDİTÖR