Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle Arşiv RSS
ANASAYFA KOMŞULAR UYANSA YETER! YAZARLAR KÜNYE İLETİŞİM
KÜLTÜR SANAT BİZİM KİTAPLIK AKTÜALİTE TARİH POSTASI EDEBİYAT VE DÜŞÜNCE DOSYA GEÇMİŞ DOSYALAR ARŞİV
» DÜŞÜNMEK
25 Aralık 2016 Pazar 19:00
12
14
16
18

DÜŞÜNMEK

Merve ÖZARPACI

 

           Önceden hayat şartlarının herkes için aynı olduğunu, herkesin aynı acılarının olduğunu düşünürdüm. İnsanların farklı olduğunu düşünmezdim. Herkesin ilgi ve bakış açılarının çok yönlü olduğu aklıma bile       gelmezdi.

           Aynı hayatı yaşamasak ta aynı geleceği paylaşıyoruz. Aynı gökyüzü, aynı çevreyi ve teknolojiyi… Peki bunları neden düşünemiyoruz? Çünkü biz insanlar düşünmeyi, anlamayı, anlatmayı bıraktık. Bu hale gelmemizin asıl nedeni çabamızın çok büyük olmasıdır. Bunu yapanlara çok yardımcı olduk. Yönlendirilmeyi biz seçtik, yönetmek yerine.

           İnsanlar kendilerini deney fareleri olarak kullandırtmayı seçti. Nedeni nedir ? diye sorduğumuzda cevabı hemen geliyor.

            “ Çünkü artık neyin ne olacağını düşünmekten herkes yorgun düştü.” Acaba bunu ne yapsam ne olur? insanlar ne der? gibi gereksiz düşüncelere daldık. Onun yerine “Hayata dair yaptıklarım benim tercihlerim mi? yoksa bende mi yönlendirilmeyi seçtim? “ bu düşüncelere dalsak.

            Herkesteki tavır, duruş, düşünce aynı. İnsanlar artık hayal kurmaktan aciz. Kurulmuş hayallerin üzerine çörekleniyorlar. Yardımseverlik konusunda bile durup düşünüyoruz, bu yardımı yapmalı mıyım ? diye. Oysaki paylaştığımızda Rabbimiz‘in bize daha çok vereceğini unutuyoruz. Düşüncelerimizi kendimiz yönetmeye başladık ama maalesef doğru bir şekilde yönetemiyoruz. Neler yapabileceğimizin farkında değiliz ihtiyacımız olan tek şey farkında olmak ve farkındalık yaratmak. Düşünmek farklı olmaktır. Düşünen insanın ufku genişler, okur ve bilgi edinir. İnsan çok aceleci bir varlıktır, düşündüğünü uygulamak ister ne için olduğunu sorgulamaz.

           Biz nasıl bir insanız? Nerede yanlış, nerede doğru yapıyoruz? Biz doğru yapabiliyor muyuz? Yoksa sadece gösteriş peşinde miyiz? Biraz da bunları düşünüp hareket etmeliyiz. “En büyük işler büyük hayaller kurma özelliği olan insanlarca başarılmıştır.” Düşünmek ve inanmak başarmanın da yarısıdır, yeter ki insanoğlu düşünmek istesin.

           Düşünmek bazen yorar insanı, kimi zaman çözüme götürür, kimi zaman götürmez. İnsanlar he ne olursa olsun mutlaka geleceklerini düşünerek hareket ederler. Çünkü bizi diğer canlılardan ayıran en önemli özelliğimiz düşünen ve sorgulayan bir varlık olmamızdır. Beyin insanın düşünce merkezidir. İnsan yaşamını planlayan, düşünme ve faaliyet eylemlerine karar veren ve bunların uygulamaya geçmesini sağlayan mükemmel bir yapıdır. Bizi diğer canlılardan daha üstün kılan düşünme yeteneğimizi ne kadar iyi kullanırsak hayatta o kadar başarılı olabiliriz. Düşünmek ve hayal kurmaktan aciz olan insanlar, ümidini kaybedenler çözümü değil sorunu konuşurlar. Düşünüp de aldığı kararın yanlış olduğunu bilip çözüm yoluna gitmez. Bazı olgun insanlar ise harekete geçmeden önce iyice düşünür, davranışlarını kontrol eder, sözünü ölçüp tartmasını bilir, yerine ve zamanına göre konuşabilen insanlar düşünerek farkındalığı’ nın farkına varırlar.

           Düşünme işlemi beyinde başlar ve karar verme aşamasından itibaren yine beyin tarafından gerekli organlara sinyal gönderilerek düşünülen işin hayata geçirilmesini sağlar. Çünkü düşünmek ve plan yapmak diğer insanlardan bizi bir adım öne geçirecektir. Doğru kararlar vermemiz ve mantıklı düşünmemiz güzeldir.


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


 

                            

YAZARLAR
UFUK KÜÇÜK
ZAMANSIZ, MEKÂNSIZ BİR HATIRA
SEDA Ç.
SAYIN SEN
YİĞİT KOÇ
İYİLİK ANLAYIŞLARI
UĞUR GÜVEN
----------ŞAŞIRMAK HAKKINI ELDE BULUNDURMAK-------------
REŞAT BAŞER
OSMANLI TUĞRASI BİZDEN ÖNCE
SAMİ EREN
SAHİ, İSMET ÖZEL 15 TEMMUZ AKŞAMI NEREDEYDİ?
RIFAT TÜRKARSLAN
DİNDARLIK
ASYA DENİZ
----ASYA DENİZ----SİYASETİ HEYBENİZDEN ATIN BİR KENARA
YASEMİN KARAMANLI
BAYRAM EĞLENCE MİDİR?
CİHAD YURDABAKAN
CEMİL MERİÇ:ENTELEKTÜEL BİR ÜS
TUĞBA ÖZDEMİR
ÖFKELİYİM
RAMAZAN EGE
----MEZHEP SAVAŞLARI YAHUT BİRLİKTELİK KAYGILARI ----
TAYFUN DEMİR
KISA NOTLAR -I-
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay | bu yıl
İstatistik

Site En iyi Mozilla Firefox ve Chrome Tarayıcısıyla 1024x768 Çözünürlükte Görüntülenir. Tüm Hakları Saklıdır.

AKLIMIZA DÜŞÜNCE 2011

EDİTÖR