Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle Arşiv RSS
ANASAYFA KOMŞULAR UYANSA YETER! YAZARLAR KÜNYE İLETİŞİM
KÜLTÜR SANAT BİZİM KİTAPLIK AKTÜALİTE TARİH POSTASI EDEBİYAT VE DÜŞÜNCE DOSYA GEÇMİŞ DOSYALAR ARŞİV
» Yiğit KOÇ - AYNI AÇIDAN BAKAMAMAKLAR
20 Mart 2013 Çarşamba 13:07
12
14
16
18

 

           Bir resim vardı. Karşı karşıya iki adam ve ortalarında bir rakam. Rakamın altından bakan 6, üstünden bakan 9 olduğunu savunuyor. İkisinden biri haklı veya haksız diyemeyiz. Çünkü 6 da doğru, 9 da.

        ''Çoğu tartışmalarımızın/ anlaşmazlıklarımızın sebebi resimdeki yaşadığımızdan.''  Yani bakış açılarımızın farklılığından. Üstad Aliya'nın ''kelimeler ve kavramlar üzerinde anlaşmadan tartışmak imkansızdır'' sözü perspektiflerimize ince bir ayar çekiyor ve kavramlara yoğunlaşıp meselenin hallinde anahtar görevi görüyor.

             Bazı kavramlar vardır ki, ona yüklediğimiz manayla, batılının yüklediği mana tamamen farklıdır. ''Özgürlük'' mesela. Ben özgürlükten dinimi yaşamayı anlıyorken ve özgürlük kavramının içini bu şekilde doldururken 'Jacop', istediği her şeyi, istediği her şekilde ve istediği her zamanda yapmayı ve sınır tanımamazlığı, yaratıcıya isyanı anlıyor ve kavramın içini bu şekilde dolduruyor.

        Benim anladığım şekliyle özgürlük, İslamidir, diğer şekliyle anlayan bir başka Müslüman için, özgürlük gayr-i İslami; kavrama yüklediğim manalara ve anladığım şekle göre ben, onun yüklediği manalara ve şekle göre o haklı. Yani 6 ve 9.

         Birimiz alttan bakarken diğerimiz üstten bakıyor. Kavramın ne'liği üzerinde anlaşmış değiliz. İkimiz de ''özgürlük'' hakkında yorumda bulunuyoruz ama aynı ''özgürlük’ ‘ten bahsetmiyoruz aslında. Ve bunun farkında bile değiliz. Peki yapmamız gereken? Kavram üzerinde mutabık kalmak ve ondan aynı şeyi anlayabilmek. ''özgürlük'' demeye de biliriz, başka bir isim üretebiliriz onun yerine.

      Önemli olan lafızdan ziyade mana değil mi ki? Yoksa televizyona koltuk desek ve karşılıklı olarak koltuk denildiğinde görüntülü radyoyu anlıyorsak, televizyon demişiz ve ya koltuk ya da biber, ne fark eder?

        Özgürlük sadece daha rahat anlatabileyim diye seçtiğim bir sembol. Yoksa sanmıyorum ki kalesinde Fransız bayrağı sallanırken Cuma kılmanın caiz olmadığı bir dinin mensupları özgürlüğe karşı olsun. Hem de Malcolm X'in sözleri ortada dururken.

         Demem o ki, Allah bizi 6’lı, 9’lu, paradoks rakamlardan uzak tutsun, 8 gibi karakterli rakamlarla karşılaştırsın. Gözle baktıktan sonra 8, her taraftan 8'dir.

                                                                                                                                     


  Yorumlar

1 Tayfun Demir 12/04/2013 18:47
Ancak özgürlük sembolizminin nihilizme açılan bir akpısı var. Bu tuzağa düşmemek lazım. Mesela Sartre der ki: "İnsan özgür olmaya mahkumdur.". Açıkçası bu itikadımız adına tehlikeli bir tutum olur. Zaten Hürriyet kelimesi çok farklı evreler geçirmiş. Türkçe’de kullanılması geç döneme rastlıyor.

Bir de bahsettiğin sorun modern bilim paradigması aşılmadan aşılmaz. Işığın hem dalga hem fötonla yayıldığı bilgisini aşmalıyız mesela. Nasıl olacak bende bilmiyorum ama, bir şekilde yapılmalı.

«« İlk Sayfa    « Önceki      Sayfa 1      Sonraki »    Son Sayfa »»
   (Toplam 1 Kayıt )   

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


 

                            

YAZARLAR
UFUK KÜÇÜK
ZAMANSIZ, MEKÂNSIZ BİR HATIRA
SEDA Ç.
SAYIN SEN
YİĞİT KOÇ
İYİLİK ANLAYIŞLARI
UĞUR GÜVEN
----------ŞAŞIRMAK HAKKINI ELDE BULUNDURMAK-------------
REŞAT BAŞER
OSMANLI TUĞRASI BİZDEN ÖNCE
SAMİ EREN
SAHİ, İSMET ÖZEL 15 TEMMUZ AKŞAMI NEREDEYDİ?
RIFAT TÜRKARSLAN
DİNDARLIK
ASYA DENİZ
----ASYA DENİZ----SİYASETİ HEYBENİZDEN ATIN BİR KENARA
YASEMİN KARAMANLI
BAYRAM EĞLENCE MİDİR?
CİHAD YURDABAKAN
CEMİL MERİÇ:ENTELEKTÜEL BİR ÜS
TUĞBA ÖZDEMİR
ÖFKELİYİM
RAMAZAN EGE
----MEZHEP SAVAŞLARI YAHUT BİRLİKTELİK KAYGILARI ----
TAYFUN DEMİR
KISA NOTLAR -I-
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay | bu yıl
İstatistik

Site En iyi Mozilla Firefox ve Chrome Tarayıcısıyla 1024x768 Çözünürlükte Görüntülenir. Tüm Hakları Saklıdır.

AKLIMIZA DÜŞÜNCE 2011

EDİTÖR