Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle Arşiv RSS
ANASAYFA KOMŞULAR UYANSA YETER! YAZARLAR KÜNYE İLETİŞİM
KÜLTÜR SANAT BİZİM KİTAPLIK AKTÜALİTE TARİH POSTASI EDEBİYAT VE DÜŞÜNCE DOSYA GEÇMİŞ DOSYALAR ARŞİV
» UĞUR GÜVEN - ANA DİLLER AYETTİR
03 Mart 2012 Cumartesi 19:45
12
14
16
18

 

 

 

http://3.bp.blogspot.com/-ULnN_3mGdfQ/TvAeeLwwLXI/AAAAAAAAAhY/dPN9enZrNhE/s1600/Nature-Wallpapers-05.jpgDevleti, insan ile benzerlik kurarak ele almak eskiden beri kullanılagelen bir yöntemdir. İbn Haldun, devletlerin de bebeklik, çocukluk, gençlik, olgunluk, yaşlılık nihayet ölüm gibi devirleri olduğunu ifade eder. Her nefsin ölümü tatması gibi, devletlerin de ömürlerinin nihayete ermesi kaçınılmazdır. İnsanlık tarihinde ilelebet payidar kalan hiç bir devlet yoktur ve olmayacaktır. Devlet kavramı devamlılık  kelimesinden türemiş olsa da türevlerinde ölümsüzlük anlamı taşımamaktadır. Ancak adalet tesisi (yapısal ve kurumsal adalet; konjöktüre göre şekillenmeyen, özel şartlar v.b. bahanelerle suistimal edilmeyen adalet) devletlerin ömrünü uzatan yegâne unsur olarak kabul edilmektedir.

Süleyman Demirel’in devletle insan arasında kurduğu benzerlik, Merdi Kıpti şecaat arz ederken sirkatin söyler açıklığındadır: ’Devletlerin insanlarınkine benzer iki eli vardır ve birini kirli işlerde kullanır.’

Devletler de insanlar gibi sevap ve günah işlerler. T.C. devletinin büyük sevapları nelerdir diye bakıldığında bir şeyler söylenebilir elbette. Büyük günahları nelerdir diye sorulduğunda ise kanaatimce önde gelen cürümlerinden birisi Kürtçeye karşı takındığı dışlayıcı, yasaklayıcı, ayrıştırıcı, asimile edici tavrıdır. Bu tavır mevcut hükümet döneminde bir nebze hafifletilse de, toplumsal barışımızı zedeleyen en kronik sorun olarak varlığını devam ettirmektedir. Kangrenleşen bu sorunun aşılması noktasında çok sayıda kişi, hazırlanma aşamasındaki yeni anayasaya umut bağlamakta. Öte yandan daha fazla kişi anadilin öğretimine/anadilde eğitime şiddetle karşı çıkmakta. İşte bu süreçte bizim tavrımız ne olacaktır? Gelişmeleri dışarıdan seyretmekle mi yetineceğiz, yoksa inisiyatif alarak ‘ ne yaptıysak devlet için yapıyoruz’ diyenlere inat, ‘ne yapıyorsak adalet için yapıyoruz’ diyebileceğimiz bir kurala göre mi duruş sergileyeceğiz?

‘Türkiye’de yaşayan herkes Türk’tür’ şeklinde ırkçı paradigmalara yaslanan statükonun safında mı yer alacağız, yoksa ‘anneniz-babanız, kardeşleriniz, yakın akrabalarınız aleyhine de olsa adaletten ayrılmayın ‘ diyen Yüce Yaratıcı’nın muradı doğrultusunda mı hareket edeceğiz?

Bütün algımızı ‘ulusal çıkarlar’ kavramına mı hapsedeceğiz, yoksa diğer dillere karşı hoşgörülü tarihsel ve geleneksel tavrımıza mı döneceğiz? Zira Müslümanların cumhuriyet döneminde Kürtçeye karşı tutumları onların Osmanlı dönemindeki özgürlükçü yaklaşımlarıyla bağdaşmamaktadır.

Ana dil tartışmalarında Rum Suresi 22. Ayet Müslümanların paradigması niteliğindedir:’Göklerin ve yerin yaratılışında, dillerinizin ve renklerinizin farklı farklı oluşunda bilenler için ayetler vardır’(Hakk’ı, adaleti bilenler için, ilahi mesajdan haberdar olanlar için, akl-ı selim ve kalb-i selime sahip olanlar için alınacak dersler, işaretler, kriterler…vardır.)

Tabii, bu ayetin ortaya koyduğu anlayışı, dini önemsemeyenlerin benimsemelerini bekleyemeyiz. Fakat ya dindarların? Dindarlar bu öğretiye ilgisiz kalırlarsa adalet nasıl ete kemiğe bürünecek, sevgi cümleleri coşkuyla nasıl terennüm edilecek, katl’den daha şiddetli olan fitne nasıl sona olacak, kardeş sıcaklığı nasıl hissedilecek?

İttihat Terakki’nin nazarlarımızı dumura uğratan zihniyetini vicdanlarımızdan tasfiye etmeliyiz. Doğu Türkistan’daki Uygur Türk’ünün ana dilini her alanda kullanmasını hararetle savunuyorken, ülkemizde Kürt diline neden muhalefet ve hatta düşmanlık ettiğimizi sorgulamalıyız.

Halis: Türklerin en büyük icadı Türkçedir. Türkçeye her şeyden fazla öne verilmelidir.

Muhlis: Sen Türkçe için ne yapıyorsun?

Halis: düşmanlık yapıyorum ya Kürtçeye, yetmez mi?

Anadil tartışmalarına katılanların kahir ekseriyetinin yaklaşımı bundan farklı değildir:

-Türkçe önemlidir.

-Eeeee…

-Kürtçe yasaklanmalıdır!

Dilimizi, diğer bir dilin yasaklanmasını savunarak korumaya çalışmak hem adil değildir, hem de makul. Dil böyle korunmaz, korunamadığı ortada. Türkçe her geçen gün İngilizcenin daha çok gölgesi altına girmekte, sözcük düzeyindeki yabancılaşma, anlam düzeyinde yabancılaşmayı beraberinde getirmektedir. Bu gidişata itirazı olmayanların Kürtçeye karşı muhalefetleri anlaşılabilir bir yaklaşım değildir.Kürtçeyi okullara katmamakla zencileri okullara katmamak arasında ne fark vardır? Hani dillerimiz ve renklerimiz Allah’ın ayetleriydi? Bir dili yok etmeye çalışmak Allah’ın ayetlerinden birini yok etmeye çalışmak değil midir?

Her Ademoğlu mehtabı ana dilinde yaşasın, anadilinde gülsün-ağlasın, ana dilinde girsin gerdeğe, mezara. Ana dilinde yaşasın korkularını, hurafelerini, sevdalarını…

Böyle düşünmek ulusal çıkarlarımıza aykırı değildir. Adaletten herkes karlı çıkar; zalimler bile.!

 


  Yorumlar

1 feyza hepşen 23/02/2012 22:00
Farklı dilden konuşmalar, farklı telden konuşmalar değildir.Çok uluslu toplumlarda farklı dillerin olması doğal bir durum. yazara teşekkürler.

2 MUSTAFA ÇOBAN 23/02/2012 15:00
Yazar hangi mahellenin demokratı?Bizim mahalleden mi?

«« İlk Sayfa    « Önceki      Sayfa 1      Sonraki »    Son Sayfa »»
   (Toplam 2 Kayıt )   

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


 

                            

YAZARLAR
UFUK KÜÇÜK
ZAMANSIZ, MEKÂNSIZ BİR HATIRA
SEDA Ç.
SAYIN SEN
YİĞİT KOÇ
İYİLİK ANLAYIŞLARI
UĞUR GÜVEN
----------ŞAŞIRMAK HAKKINI ELDE BULUNDURMAK-------------
REŞAT BAŞER
OSMANLI TUĞRASI BİZDEN ÖNCE
SAMİ EREN
SAHİ, İSMET ÖZEL 15 TEMMUZ AKŞAMI NEREDEYDİ?
RIFAT TÜRKARSLAN
DİNDARLIK
ASYA DENİZ
----ASYA DENİZ----SİYASETİ HEYBENİZDEN ATIN BİR KENARA
YASEMİN KARAMANLI
BAYRAM EĞLENCE MİDİR?
CİHAD YURDABAKAN
CEMİL MERİÇ:ENTELEKTÜEL BİR ÜS
TUĞBA ÖZDEMİR
ÖFKELİYİM
RAMAZAN EGE
----MEZHEP SAVAŞLARI YAHUT BİRLİKTELİK KAYGILARI ----
TAYFUN DEMİR
KISA NOTLAR -I-
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay | bu yıl
İstatistik

Site En iyi Mozilla Firefox ve Chrome Tarayıcısıyla 1024x768 Çözünürlükte Görüntülenir. Tüm Hakları Saklıdır.

AKLIMIZA DÜŞÜNCE 2011

EDİTÖR