Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle Arşiv RSS
ANASAYFA KOMŞULAR UYANSA YETER! YAZARLAR KÜNYE İLETİŞİM
KÜLTÜR SANAT BİZİM KİTAPLIK AKTÜALİTE TARİH POSTASI EDEBİYAT VE DÜŞÜNCE DOSYA GEÇMİŞ DOSYALAR ARŞİV
» UFUK KÜÇÜK - ÇAĞDAŞ BİR FİTNE
19 Eylül 2013 Perşembe 14:00
12
14
16
18

            Hz. Âdem’in kıssasında şeytanın  ‘’onların önlerinden, arkalarından, sağ taraflarından ve sol taraflarından geleceğim ve onların ekserisini şükür ediciler bulmayacaksın’’ sözüyle insanları sırat-i müstakimden saptıracağı sözünü hepimiz okuruz, biliriz. Fakat problem şu ki şeytan sözünü tutuyor. Biraz daha edebi söylersek sadık bir asi o. Bunu bana söyleten şey şeytanın insanoğlu üzerinde yaptığı müthiş plan.

Aslında konum bu değil ama problemi başından anlamak için bu gerçeğe ışık tutmak gerekiyor. Evet, bilmeliyiz ki şeytan verdiği sözü tutuyor. Zekice çalışmalar yaparak her asırda ayrı planlarla, değişik vesilelerle kandırmaya devam ediyor insanoğlunu. İblisin bizim en büyük düşmanımız olduğunu Rabbimiz söylüyor. Nasıl korunmamız gerektiğini de. Ne kadar korunuyoruz o ayrı bir mesele.

Nabza göre şerbet verme politikasını en iyi uygulayan mahlûktur şeytan. Öyle ki insanoğlunun her asra göre değişik imtihan vesileleri vardır ve şeytan bu faktörleri gözden kaçırmadan planlarını uygular. Lafı fazla uzatmadan konumuza girecek olursak çağdaş bir fitne olan medyadan bahsetmek istiyorum. Çağımızın haberleşme araçları olan tv internet gazete gibi araçlar aynı zamanda çağımızın en ağır imtihanlarından biridir. Dikkat edilmediği takdirde büyük facialara sebep olacağı Kuranda söylenen haberleşme günümüzde şeytanın insanoğlunu saptırmak için kullandığı yöntemlerdendir. İslamı muharref Hristiyanlıktaki gibi ibadethanelere sıkıştırmayan Müslümanlar olarak görevimiz bu fitne karşısında dikkatli olmaktır. Burada bilhassa üzerinde durmak istediğim taraf Müslüman gazetecilerdir. Çünkü 21.yy’da fitne kazanı gibi olan medyada sözüne güvenebileceğimiz Müslüman kardeşlerimize ihtiyacımız var. Hz İsa’nın ‘’gözlerim yalan gördü’’ sözünü kavramış Müslüman kardeşlerimize ihtiyacımız var. Konuyu biraz daha açarsak gerek ülkemizde gerek doğuda ve batıda gelişen olayları sağlıklı öğrenebildiğimizden emin olmalıyız. Belki çocukça bir söylem gibi gelebilir ama Müslümanlığımız bunu gerektirir. Çünkü yanlış bir haber zalimi mazlum olarak mazlumu zalim olarak gösterebilir. Şu söz Malcolm’a ait:"Eğer dikkat etmezseniz medya, mazlumlardan nefret etmenize, ve zalimleri sevmenize sebep olur!" 

Hatırlayalım ki Rasullullah aleyhisselam Velid b. Ukbe’yi zekat toplamak üzere Beni Müstalik kabilesine gönderdiğinde, az daha faciaya sebep olacak yalan bir haberle geri dönmüştü. Kur’an’ın ifadesiyle pişman olunacak bir iş yapılacaktı az kalsın. Velid, aradaki husumetten dolayı kabileye gitmeden geri gelmiş ve Rasulullah aleyhisselama kabilenin zekâtı vermediğini söylemişti. Bu haberden dolayı neredeyse o kabileye haksız bir müdahele yapılacaktı. Bu olay Kur’anda yer bulmuş ve Müslümanlara kendilerine gelen haberlerin doğruluğunu araştırmaları gerektiği uyarısı yapılmıştır.

Aslında bu olaydan iki ayrı değerlendirme yapabiliriz. Birincisi çıkarlarımız yahut korkularımız uğruna söyleyeceğimiz yalan haber, ümmeti fitneye düşürecektir. İkincisi gelen haberlerin doğruluğunu araştırmak Müslümanlara farzdır. Çünkü bu Kur’an’ın emridir.

Yalan haberlerin kol gezdiği asırda Müslümanlar olarak uyanık olmak zorundayız. Çünkü şeytan verdiği sözü tutmaya devam ediyor. Peki ama, ya biz?


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


 

                            

YAZARLAR
UFUK KÜÇÜK
ZAMANSIZ, MEKÂNSIZ BİR HATIRA
SEDA Ç.
SAYIN SEN
YİĞİT KOÇ
İYİLİK ANLAYIŞLARI
UĞUR GÜVEN
----------ŞAŞIRMAK HAKKINI ELDE BULUNDURMAK-------------
REŞAT BAŞER
OSMANLI TUĞRASI BİZDEN ÖNCE
SAMİ EREN
SAHİ, İSMET ÖZEL 15 TEMMUZ AKŞAMI NEREDEYDİ?
RIFAT TÜRKARSLAN
DİNDARLIK
ASYA DENİZ
----ASYA DENİZ----SİYASETİ HEYBENİZDEN ATIN BİR KENARA
YASEMİN KARAMANLI
BAYRAM EĞLENCE MİDİR?
CİHAD YURDABAKAN
CEMİL MERİÇ:ENTELEKTÜEL BİR ÜS
TUĞBA ÖZDEMİR
ÖFKELİYİM
RAMAZAN EGE
----MEZHEP SAVAŞLARI YAHUT BİRLİKTELİK KAYGILARI ----
TAYFUN DEMİR
KISA NOTLAR -I-
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay | bu yıl
İstatistik

Site En iyi Mozilla Firefox ve Chrome Tarayıcısıyla 1024x768 Çözünürlükte Görüntülenir. Tüm Hakları Saklıdır.

AKLIMIZA DÜŞÜNCE 2011

EDİTÖR