Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle Arşiv RSS
ANASAYFA KOMŞULAR UYANSA YETER! YAZARLAR KÜNYE İLETİŞİM
KÜLTÜR SANAT BİZİM KİTAPLIK AKTÜALİTE TARİH POSTASI EDEBİYAT VE DÜŞÜNCE DOSYA GEÇMİŞ DOSYALAR ARŞİV
» REŞAT BAŞER - SOMALİ " ÜMMET ORTAK PAYDASI"
29 Ekim 2013 Salı 17:00
12
14
16
18

Somali “Ümmet Ortak Paydası”

REŞAT BAŞER

            Somali ümmetin unuttuğu coğrafyaların başında yer alıyor. Açlık ve sefaletin kucağında olan ülkede iç savaştan geriye kalan kabileler arasında ki iktidar mücadelesi sokaklar da var gücüyle devam ediyor. Kabileler kendi güçlü olduğu bölgelerin giriş ve çıkışlarında oluşturduklar check-pointlerde günlük iaşelerini karşılıyorlar. Ellerinde ki silahları ile güç gösterisi yapan gençler gelen araçları istedikleri gibi arama ve sorgulama hakkına sahipler! Kabilenin önde gelenlerinden veya güç odaklarından tanıdıklarınız var ise işlerinin o derece kolay hal olurken aksi durumda ise, tamamen karşı tarafın inisiyatifine göre muamele görüyorsunuz. Türkler olarak nispeten biraz daha şanslı olduğumuzu söyleyebiliriz. Özellikle Mogadishu’da devam eden projelerin hepsinin Türklere ait olması inisiyatif ölçüsünü belirliyor. Bu çalışmalar Somali’nin geleceğine yapılan en büyük yatırımlar.

          Batılılar yıllardır sömürdükleri halka el ile dokunulabilir, göz ile görülebilir hiçbir şey yapmamışlar. Buna binaen yapılan ülkesel anlamda ki küçük halk nazarında ki büyük çalışmalar çok önem arz ediyor. Özellikle geçen aylarda gerçekleşen elçilik saldırısı ise bu yapılanları sekteye uğratmak ve Türkiyeli resmi ve sivil yardım kuruluşlarının gözünü korkutarak çekilmeye sevk etmek amaçlı olduğu aşikârdır. Bu anlamda sağduyulu davranan Somalililer az olmasa da tersi yönde gayet sarf edenlerde hiç azımsanacak kadar da değil! Ülkedeki kriz halini kendi çıkarlarına kirli amellerine alet etme konusunda da en ön safta bulunuyorlar.

          Batılılar özellikle son kaybettikleri kaleleri olan Havaalanı ihalesinin ardından daha farklı yollar deneyecekleri de göz ardı edilmemeli. 15 Eylül’de devir alınan havaalanın ihalesinin ardından Türklerin hummalı bir çalışma içerine girerek kaos halinde olan havaalanını düzeltmeye çalıştıklarını gözlemleyebildik. İngilizler uzun yıllar sonra önem verdikleri bir bölgede stratejik bir kale kaybetmiş olmanın acısını kolay unutacaklarını düşünmüyorum. Bu kirli süreci daha farklı kanal ize edeceklerdir. Diğer bir nokta olan Liman ihalesi de aynı şekilde sürünceme üzerine devam ediyor. Limanda yaşanılan kaosu kelimelerin arasında izah edebilmek o kadar zor ki!? Ülkeye dair emellerini kendi çıkarları üzerine kuran emperyalistler, ülke haklinin geleceğine dair bir çivi dahi çakmamış olması çok da anlaşılmaz değildir!

            Türkiyeli hayırseverlerin katkılarıyla Somali’nin geleceğine dair en anlamlı yatırımlardan birisi olan Anadolu Eğitim Merkezi, 2013-14 eğitim döneminde kapılarını Somalili yetimlere, yatılı kalarak eğitim alma imkânı sunarken çevreden geleceklerinde eğitim almalarını sağlayacak güzide bir eğitim kompleksi olacak. Yetimhane kısmında kalan 155 yetimin her türlü ihtiyacı karşılanıyor. Çevre bölgeler başta olmak üzere değişik bölgelerden gelen yetimler eğitim alma imkânı başta olmak üzere, bizim zor algılayabileceğimiz düzenli yemek ve uyuyabilmekten dolayı ne kadar mutlu olduklarını anlatırken gözlerinin içinin gülümsediğini fark ediyorsunuz. Aynı günde 3 öğün yeme imkânı bulanların sayısının bile çok az olduğu ülkede hayat şartları insani durumun ne derece kötü olduğunuzda göstergesi durumunda. Bizde bu çocuklarımızı yalnız bırakmıyor. Çocukların geleceklerine attıkları bu kararlı adımlarına bir nebze olsun gayret katmak adına onların en yakınında olacağız.

            Akşam saatlerinde Hint okyanusun sahilinden gelen esintiyle birlikte çocukların yaşadıkları acı dramın şahitlerine bir kişi daha eklendik. Yaşadıkları acıları da içlerinde büyüttüklerini duymak ve onlarla hayata tutunmaya çalıştıklarını görmek bizi hüzünle sevinç arasında bir Araf ta bıraktı. Özellikle hayat hikâyelerine şahit olduğumuz İbrahim’e sorduğumuz tek kelime ile Baba deyince aklına geleni sorunca, “Başının döndüğünü” söyleyen İbrahim zihninde kalan tek kelime acının tarifi gibiydi. İbrahim gibi diğer arkadaşlarının da kendi dünyalarında derin acılar bırakan hatıraları zihinlerinde aynı tazeliğiyle duruyor olduğunu müşahede ettik. Bu çocukların hayata girme mücadelesinde en etkin olacağımız yerde durmaya devam edeceğiz. 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


 

                            

YAZARLAR
UFUK KÜÇÜK
ZAMANSIZ, MEKÂNSIZ BİR HATIRA
SEDA Ç.
SAYIN SEN
YİĞİT KOÇ
İYİLİK ANLAYIŞLARI
UĞUR GÜVEN
----------ŞAŞIRMAK HAKKINI ELDE BULUNDURMAK-------------
REŞAT BAŞER
OSMANLI TUĞRASI BİZDEN ÖNCE
SAMİ EREN
SAHİ, İSMET ÖZEL 15 TEMMUZ AKŞAMI NEREDEYDİ?
RIFAT TÜRKARSLAN
DİNDARLIK
ASYA DENİZ
----ASYA DENİZ----SİYASETİ HEYBENİZDEN ATIN BİR KENARA
YASEMİN KARAMANLI
BAYRAM EĞLENCE MİDİR?
CİHAD YURDABAKAN
CEMİL MERİÇ:ENTELEKTÜEL BİR ÜS
TUĞBA ÖZDEMİR
ÖFKELİYİM
RAMAZAN EGE
----MEZHEP SAVAŞLARI YAHUT BİRLİKTELİK KAYGILARI ----
TAYFUN DEMİR
KISA NOTLAR -I-
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay | bu yıl
İstatistik

Site En iyi Mozilla Firefox ve Chrome Tarayıcısıyla 1024x768 Çözünürlükte Görüntülenir. Tüm Hakları Saklıdır.

AKLIMIZA DÜŞÜNCE 2011

EDİTÖR