Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle Arşiv RSS
ANASAYFA KOMŞULAR UYANSA YETER! YAZARLAR KÜNYE İLETİŞİM
KÜLTÜR SANAT BİZİM KİTAPLIK AKTÜALİTE TARİH POSTASI EDEBİYAT VE DÜŞÜNCE DOSYA GEÇMİŞ DOSYALAR ARŞİV
» ŞEYDA ŞAHİN - KAR TANELERİ
26 Ocak 2013 Cumartesi 19:44
12
14
16
18

 

               Kar taneleri, simetrisiyle, düzgünlüğüyle ve o mükemmelliğiyle insanı mest ediyor,    kışa aşık ediyor.

       Bu buz kristalleri, insana yaşama sevinci veriyor. Hayatının en zor ve en mutsuz günlerini geçirenler; bir, sadece bir kar tanesine bakın. Yüzünüzde '' hayat çok güzel '' demek isteyen bir ifade olacak. Gözlerinizin içi gülecek. Belki de bu mutlu gözler sevinçten dolacak, yaşaracak.

       Bu altı köşeli şaheserler o kadar özel ki. Tek yumurta ikizleri dahil, insanların parmak izleri birbirinden farklı olması gibi kristallerde birbirinden farklı. Mikroskopla büyütülen kar taneleri üzerinde çok araştırma yapılmıştır. Kristal yapıları birbirinin aynı olan iki kar tanesine bile rastlanılmamıştır.

       Bu konuda ilk çalışma ve araştırmaları Wilson Bentley yapmıştır. Gördüğü muhteşem sanat karşısında adeta büyülenmiş ve elli yıl boyunca sürekli kar kristali resmi çekmiştir. Çektiği 6000 resimden hiç biri aynı değildir. Aynı büyüklükte, aynı şekilde ve aynı sayıda su molekülü olan iki kristal bile bulamamış. O günden sonra '' farklı ne tür kristaller var? '' sorusu yerine iki tane aynı kristal bulma çabasına girildiğini söyleyebiliriz.

       Şekilleri kadar mükemmel bir şey daha var ki bu da kristallerin yere inerken hiç zarar görmemesi. Birbirine çarpmadan, yapışmadan, özelliklerini koruyan akıl almaz bir sistem.

       Allah'ın varlığını ve gücünü kanıtlayacak daha ne kadar delil arayacaksınız? Canlıların başı insanoğlu; en büyük nimetlerden biri olan ''akıl'' kavramıyla bir kar zerreciği dahi yapabilir mi?

       Yaradana kolay olan bu nimetler, işaretler, biz canlıların en yücesinin yani insanların beynine ağır gelir. Aklımız almaz. Acizliğimiz çıkar meydana. Aklımızın sınırlarını zorlayan evrende küçücüğüzdür. Bir kar tanesi kadar küçük... Kimimiz onun kadar narin. Bazen keskin kenarları, bazen yumuşak dönüşleri, çizgi ve motifleri...

       Elbette kar tanelerindeki bu kusursuz sistem, Allah'ın ''bedi'' (örneksiz yaratan) sıfatının tecellisidir. Yarattığı her şeyi sanatıyla kuşatmıştır.

       Kar taneleri ne güzel anlatır birbirine zarar vermeden de yol almanın mümkün olduğunu. Evrende bize yol gösteren, öğüt veren, doğruları öğreten o kadar çok şey var ki. Sadece biraz araştırma ve gözlem. Önümüzde tüm gerçekler.

       Ne güzel, ne ahenkli bir tabloda yaşıyoruz böyle. Sanatın en mükemmeli, altın oranın kusursuzluğu ve daha neler neler...

       Hiçbir sistem, bu kadar kusursuz olamaz. Apaçık ortada olan tek gerçek, yaratmada ortağı olmayan Allah'ın sonsuz güç sahibi ve örneksiz yaratmış olmasıdır.

       '' O Allah ki, yaratandır, kusursuzda var edendir. Şekil ve suret verendir. En güzel isimler O'nundur. Göklerde ve yerde olanların tümü O'nu tesbih etmektedir. O, Aziz, Hakimdir.''


  Yorumlar

1 Sertap 26/04/2013 18:58
kar taneleri gerçekten çok özeller

2 seren 27/01/2013 11:07
kar tanelerine hiç bu gözden bakmamıştım, çok doğru...

«« İlk Sayfa    « Önceki      Sayfa 1      Sonraki »    Son Sayfa »»
   (Toplam 2 Kayıt )   

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


 

                            

YAZARLAR
UFUK KÜÇÜK
ZAMANSIZ, MEKÂNSIZ BİR HATIRA
SEDA Ç.
SAYIN SEN
YİĞİT KOÇ
İYİLİK ANLAYIŞLARI
UĞUR GÜVEN
----------ŞAŞIRMAK HAKKINI ELDE BULUNDURMAK-------------
REŞAT BAŞER
OSMANLI TUĞRASI BİZDEN ÖNCE
SAMİ EREN
SAHİ, İSMET ÖZEL 15 TEMMUZ AKŞAMI NEREDEYDİ?
RIFAT TÜRKARSLAN
DİNDARLIK
ASYA DENİZ
----ASYA DENİZ----SİYASETİ HEYBENİZDEN ATIN BİR KENARA
YASEMİN KARAMANLI
BAYRAM EĞLENCE MİDİR?
CİHAD YURDABAKAN
CEMİL MERİÇ:ENTELEKTÜEL BİR ÜS
TUĞBA ÖZDEMİR
ÖFKELİYİM
RAMAZAN EGE
----MEZHEP SAVAŞLARI YAHUT BİRLİKTELİK KAYGILARI ----
TAYFUN DEMİR
KISA NOTLAR -I-
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay | bu yıl
İstatistik

Site En iyi Mozilla Firefox ve Chrome Tarayıcısıyla 1024x768 Çözünürlükte Görüntülenir. Tüm Hakları Saklıdır.

AKLIMIZA DÜŞÜNCE 2011

EDİTÖR