Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle Arşiv RSS
ANASAYFA KOMŞULAR UYANSA YETER! YAZARLAR KÜNYE İLETİŞİM
KÜLTÜR SANAT BİZİM KİTAPLIK AKTÜALİTE TARİH POSTASI EDEBİYAT VE DÜŞÜNCE DOSYA GEÇMİŞ DOSYALAR ARŞİV
» BOSNA’DA BEŞ TÜRK -I- BİLAL BAHÇİ ve SAMET ÖZKAN
02 Şubat 2014 Pazar 00:00
12
14
16
18
BOSNA'DA 
BEŞ TÜRK  -I-
BİLAL BAHÇİ & SAMED ÖZKAN
 
                 Türkiye’de Bosna hakkında duyduğumuz, dinlediğimiz ve okuduğumuz her ne varsa bizde bu ülkeye dair merak uyandırır olmuştu ve Müslüman halkına karşı bir sevgi beslememize sebep olmuştur. İmam Hatip’ten bu yana arkadaşlığımızın devam ettiği beş arkadaşla birlikte karar verip

Bosna'yı daha yakından tanıma, Müslüman aydın ve halkıyla konuşma, hem tarihi hem de siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel alanlardaki sıkıntı ve problemlerinden bizlere bahsedecek Bosna’nın aydın isimleriyle tanışıp konuşmak amacıyla Bosna Hersek’e geldik.
                    Bosna havaalanına indikten sonra bizleri Uluslar arası Sorejova Üniversitesi (ISU)’nin İlim Yayma Yurdundan bir öğrenci arkadaşımız karşıladı. 
               Yurda vardığımızda, Müslüman coğrafya’nın hemen hemen her kıtasından buraya gelip okuyan öğrencilerle tanıştık. Heyecanla her biriyle selamlaşıp konuşmaya başladık. Sanki uzun bir tanışıklığın ve kardeşliğin ardından ilk defa görüyormuş gibi özlem giderip, ayrı olduğumuz geçen zaman içerisinde olup biten her şeyi bir an önce konuşup dertleşmenin heyecanıyla yurdun mescidinde, kantinde, bahçede gruplar halinde herhangi bir dilde geleceğe dair planlarımızdan, halimizden, okumalarımızdan, ülkelerimizden, coğrafyamızdan, kanayan yaralarımızdan, sıkıntılarımızdan ve ilgi alanlarımızdan konuştuk. 

 
             Önceden planlarımız dahilinde görüşüp Bosna’nın tarihi ve özelde Bosna savaşı ve sonrası hakkında konuşacağımız Bosna’da “Müderris” olarak bilinen Nezim Haliloviç, tevafuk o günün akşamı yurdun mescidinde öğrencilere kısa bir Bosna tarihi ve bizzat Bosna savaşı sırasında bir cephenin komutanlığını yapmış olmasından dolayı da yaşadıkların paylaşacağı bir program hazırlanmıştı.
                 Açıkçası bizim için gelir gelmez beklenmedik hızlı bir giriş oldu ve bu bizi aynı zamanda çok sevindirdi. Çünkü ertesi sabahı yola koyularak Saraybosna’dan başlayacak gezimizden önce bizlere Bosna’nın Osmanlı tarafından fethinden bu yana kısa bir tarihi özeti ve özelde de Bosna savaşı ve sonrasında olup bitenleri o günleri yaşamış ve o dönemde etkin bir rol oynamış bir aydını dinleyip öğrenecektik. Bilgileri tazeleyecektik. Bizler için iyi bir fırsat oldu. (Halit Oviç ile yapılan bu söyleyişinin metni ileriki günlerde sunulacak. Netle iligili sıkıntılarımız var. Zamanımızı ziyaretler ve görüşmelerle geçiriyoruz. ne olur gönül koymayın.)

                     İkinci günün sabahı, iki yıldır Bosna’da bulunan ve ISU’ da okuyan Ömer Faruk abimizin rehberliğinde Saraybosna’nın merkezine, Başçarşı (Baščaršija)’ya doğru hareket ettik. Yol üzerinde sağda ve solda savaş döneminden izler taşıyan kurşunlanmış ve bombalanmış birçok bina gördük. Savaş döneminin acı izlerini hatırlanır kılmak için öylece bırakılmış durumdaydılar. Dış cepheleri kurşun izleriyle dolu olan bu binalarda oturmaya devam edilmiş,miş ama tamir etme kesinlikle düşünülmemiş, aynen öylece bırakılmış yapılanları/yaşanılanları unutmama adına. Bu binalar içinde en ilginç olanı da ilk rastladığımız bina, o dönemin bir huzur evine ait. Bu huzur evi savaş sırasında bombalanan ilk hedef ve  saldırıdan sonraki halini muhafaza etmeye devam ediyor.              

           Başçarşı (Baščaršija)da gezerken birçok yerde Osmanlı 
mimarisiyle karşılaştık. Bu bize İstanbul ve Bursa gibi Osmanlı mimarisine ait birçok yapının bulunduğu şehirlerde geziyormuş hissi uyandırdı. Gerek camiler, gerek çarşıdaki dükkânlar ve kapalı çarşı olsun hepsinde Osmanlı mimarisinin tipik örneklerini gördük. Bizim mimarimiz, Bizim ülkemiz.
-DEVAM EDECEK-
 

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


 

                            

YAZARLAR
UFUK KÜÇÜK
ZAMANSIZ, MEKÂNSIZ BİR HATIRA
SEDA Ç.
SAYIN SEN
YİĞİT KOÇ
İYİLİK ANLAYIŞLARI
UĞUR GÜVEN
----------ŞAŞIRMAK HAKKINI ELDE BULUNDURMAK-------------
REŞAT BAŞER
OSMANLI TUĞRASI BİZDEN ÖNCE
SAMİ EREN
SAHİ, İSMET ÖZEL 15 TEMMUZ AKŞAMI NEREDEYDİ?
RIFAT TÜRKARSLAN
DİNDARLIK
ASYA DENİZ
----ASYA DENİZ----SİYASETİ HEYBENİZDEN ATIN BİR KENARA
YASEMİN KARAMANLI
BAYRAM EĞLENCE MİDİR?
CİHAD YURDABAKAN
CEMİL MERİÇ:ENTELEKTÜEL BİR ÜS
TUĞBA ÖZDEMİR
ÖFKELİYİM
RAMAZAN EGE
----MEZHEP SAVAŞLARI YAHUT BİRLİKTELİK KAYGILARI ----
TAYFUN DEMİR
KISA NOTLAR -I-
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay | bu yıl
İstatistik

Site En iyi Mozilla Firefox ve Chrome Tarayıcısıyla 1024x768 Çözünürlükte Görüntülenir. Tüm Hakları Saklıdır.

AKLIMIZA DÜŞÜNCE 2011

EDİTÖR