Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle Arşiv RSS
ANASAYFA KOMŞULAR UYANSA YETER! YAZARLAR KÜNYE İLETİŞİM
KÜLTÜR SANAT BİZİM KİTAPLIK AKTÜALİTE TARİH POSTASI EDEBİYAT VE DÜŞÜNCE DOSYA GEÇMİŞ DOSYALAR ARŞİV
» REŞAT BAŞER - BANDA ACEH’TE SEÇİMLER
15 Nisan 2012 Pazar 21:58
12
14
16
18

               

Banda Aceh tarihin eski sayfalarında huzur içinde yaşanan topraklar olmakla birlikte batılı sömürgecilerin her zaman hedef tahtasına koyarak sık aralıklarla işgallerin yaşandığı da bilinmektedir. Bu işgallerin halk üzerinde ki olumsuz etkilerinin yanında direnen bir toplum olma yolunda ciddi mesafeler de kat edilmiş. Bu saldırılara Portekizliler ve Hollandalılar onculuk etmiş. İşgal saldırılarına karşılık Acehliler tek yürek olup mücadele etmekten asla geri durmamışlar. Bu saldırıların topluma kattığı farklı bir değer ise kadınların toplumun önünde mücadeleye katılmaları ve etkin rol almalarına de vesile olmuş. Bugüne baktığımız da ise ayni surecinde devam ettiğine şahit oluyoruz. Her hangi bir konuda karar alınması gerektiğin de yine kadınları en on saflarda görmekteyiz. Aile üzerinde de yine Anneler sorumluluk anlamında öndeler. Evlilik işlemlerinin ardından erkeklerin kız evine taşınmasını da buna paralel olarak düşünebiliriz.

            Aceh’te barış ortamı uzun sureli devam etmemiş. Uzak Asya’nın zengin yer altı kaynakları yanında bereketli toprakları olan Aceh bölgesi haklinin barışsever olmasına bakmaksızın savaşların hiç durulmadığı bir bölge haline gelmiş. Uzak asmaya ayak basılan bu bölgenin stratejik konumunun da önemine binaen emperyalist hedefleri olan ülkeler bu topraklar üzerinde ki nüfuz mücadelesinin içinde hep yer almışlar. Bu surecin dışında bölgeye yardim amalci gelen Osmanlılar ise Aceh hakli üzerinde deriz izler bırakmışlar. 1600’lu yıllarda Osmanlının yardımı ile özgürlüklerinin kazanan Acehliler, tarihi yardımı bir gönül bağına dönüştürerek bugün de ayni gönül bağını Türkiye ile devam ettiriyorlar. Türkiye’den gelen herkesi bağırlarına basarak kardeşlik bağını pekiştiriyorlar. Batili emperyalistleri saldırılarının durulmasından sonra ise Aceh’i daha zor günler bekliyordu. Bu süreç 1900'lu yılların son yarısında daha yoğun olarak hissedilmiş.

Endonezya ile yaşanan ve 30 yılı aşkın devam eden iç savatsan geriye acılar ve sorunlu aileler kalmış. Bu savaş surecinin barış ile son bulması ise ilahi bir müdahale olarak gorebilecegimiz Tsunami ile gerçekleşmiş. Bu sekil de izah etmenin ne derece doğru olduğunu bilemiyorum ama önümüzdeki verile olayın bu yon de tecelli ettiğini biliyoruz. Tsunami de ki kayıplar iç savaş surecinde ki acıları üstüne yenilerini eklemiş olması ve etki alanın tahmin edilenin çok üstünde olduğunun sahiti geriye kalanların halidir.

Tsunaminin hemen ardından batılıların müdahalesi ile yapılan Helsinki anlaşması iç savaşın barışa dönüşmesi ne vesile olmuş. Bu iç savaşın son bulduğu ve Aceh haklinin kendi sorunlarıyla uğraşıyor olması ve uzun yıllar savaştıkları Endonezya tarafından da yârdim görmeleri bir çok şeyin yoluna girmesine de katkı sağlamış.  Helsinki anlaşmasıyla iliksiler normal seviye ye inmiş ve bu anlamsa sonrasında yönetimin iç islerinde Aceh, diş iliksilerinde Endonezya ile sürdürmek üzere normal seyrine girmiş. Anlaşmadaki maddelerden önemlisi de 5 yıl sonrasında yapılacak secimler de Aceh’te ki idareciyi seçmek olacaktı. Bu seçimlerin tarihi gelip çattığı günlerde ise isler çok ta yolunda olmadığı görüldü.

Bugün itibariyle 3. Defa ertelenen seçimlerin Nisan 9 da yapılması planlanıyor. Aceh hakli son hazırlıklarını yaparken önceki secim surecinde yaşanan provakatif olayların etkisinde tedirgin bekleyişleri de devam ediyor. Bir hafta içinde öldürülen 8 kişinin Java kökenli olması ve iç savaş günleri geri mi geliyor kaygılarını on plana çıkarmıştı. Fakat seçimlerin ertelenmesi ve güvenlik önlemlerinin üst seviyeye çıkarılması ile durulan süreç devam etse de kaygıların giderilebilmiş değil. Tarihi seçimlerin Banda Aceh’te nasıl geçirileceği muamması Pazartesi sonrasında görme imkânımız olacak.


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


 

                            

YAZARLAR
UFUK KÜÇÜK
ZAMANSIZ, MEKÂNSIZ BİR HATIRA
SEDA Ç.
SAYIN SEN
YİĞİT KOÇ
İYİLİK ANLAYIŞLARI
UĞUR GÜVEN
----------ŞAŞIRMAK HAKKINI ELDE BULUNDURMAK-------------
REŞAT BAŞER
OSMANLI TUĞRASI BİZDEN ÖNCE
SAMİ EREN
SAHİ, İSMET ÖZEL 15 TEMMUZ AKŞAMI NEREDEYDİ?
RIFAT TÜRKARSLAN
DİNDARLIK
ASYA DENİZ
----ASYA DENİZ----SİYASETİ HEYBENİZDEN ATIN BİR KENARA
YASEMİN KARAMANLI
BAYRAM EĞLENCE MİDİR?
CİHAD YURDABAKAN
CEMİL MERİÇ:ENTELEKTÜEL BİR ÜS
TUĞBA ÖZDEMİR
ÖFKELİYİM
RAMAZAN EGE
----MEZHEP SAVAŞLARI YAHUT BİRLİKTELİK KAYGILARI ----
TAYFUN DEMİR
KISA NOTLAR -I-
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay | bu yıl
İstatistik

Site En iyi Mozilla Firefox ve Chrome Tarayıcısıyla 1024x768 Çözünürlükte Görüntülenir. Tüm Hakları Saklıdır.

AKLIMIZA DÜŞÜNCE 2011

EDİTÖR