Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle Arşiv RSS
ANASAYFA KOMŞULAR UYANSA YETER! YAZARLAR KÜNYE İLETİŞİM
KÜLTÜR SANAT BİZİM KİTAPLIK AKTÜALİTE TARİH POSTASI EDEBİYAT VE DÜŞÜNCE DOSYA GEÇMİŞ DOSYALAR ARŞİV
» ORHAN ZAMAN - MEVSİM YAZ DA OLSA
29 Temmuz 2013 Pazartesi 11:00
12
14
16
18

 

Çağların ötesinden bir muştuyla geldin. Yalanın, riyanın, hor görmenin, zorbalığın marifet sayıldığı; doğruluğun, iyiliğin, şefkatin hor görüldüğü bir çağda susamış topraklara su, çatlayan gönüllere bir nur idi nefesin. Seninle çöller bile yemyeşil filizlendi. Bir hurmaya bile muhtaç sofralar yeniden şenlendi. Dudağı çatlamış kız çocukları ilk kez ölümün nefesini hissetmedi enselerinde ve buruk kalmadı annelerin yürekleri.

 Sultanım. Ötelerden coşkun bir ırmak gibi aktın âhir olan bu zamana. Rahmet kapıları ardına kadar açıldı. Seni gören gözler ötelere açıldı, seni tutan eller bir daha nefretle sıkmadı yumruklarını. Fakir sofraları şenlendi, vermenin hazzını tattı cimrilikten nasır tutmuş yürekler. Tekbirlerle ışıklandı isyanla kararmış gök kubbe. Köy kuşlarının kanadında en ücra köşelere, en unutulmuş yerlere kadar ulaştı sevincin. En ücra köşeler, en unutulmuş yerler hasretle sevincini bekledi. Mecnunlar Leyla’ları unutup özlemle seni bekledi.

Bir hilalle çalıyorsun kapımızı. Seni anlayamayanlar yok değil, dünyalara bedel sevincini yaşayamayan... Mevsimin yaz olduğunu, havaların çok sıcak olduğunu söyleyen, âhir olan bu zamanda hiç bitmeyen ve ömürleri boyunca hiç bitmeyecek olan işlerini bahane edip sana kapılarını kapatanlar yok değil. Biz, yüzbinler, milyonlar kurtulup bütün bahanelerden ve arınıp bütün kirlerimizden seni bekliyoruz. On bir ay boyunca daralan göğüslerimize bir nefes arıyoruz. Komşular yeniden komşuların kapısını çalıyor, sahura kaldırmadığımız çocuklar küsüyor, dargınlar barışıyor ve dua... Akşama kadar açlıktan ve susuzluktan hiç şikâyet etmeyen yürekler rahmet kapılarını çalıyor. Âhir olan bu zamanın bütün günahlarından sıyrılıp Rahman ve Rahim olana açılıyor eller. Müezzinlerin sesi daha bir güzel geliyor ve sevdalıların akın akın camileri dolduruyor. Tekbirler çil çil kubbelerde yankılanıyor.

            Zulmetin kol gezdiği coğrafyalara bile bir yağmur gibi sağanak sağanak yağıyorsun. Elleri karalı ve gözleri karanlığa alışık olanların zulümlerinin hiç bitmediği topraklarda bile serinliğini hasretle bekleyenler var. Bir hurma ile ilk sevincini yaşayıp –ki oruçlunun iki sevinci vardır- demir kapıları kırmak için omuz veren gençler; bir bardak su ile ağzını bağlayıp “Bu da geçer ya hu...” deyip akşamı gözleyen ihtiyarlar var.  Zulmetin kol gezdiği coğrafyalara bile bir yağmur gibi sağanak sağanak yağıyorsun.

Bir hilalle çaldın kapımızı. Ötelerden muştular getirdin bize. Demirden yumruklarını sıkıp sırasını bekleyen kara yürekliler köşelerine çekildi. Âhir olan bu zamanın keşmekeşine aldanıp hay-huya ömür harcayanların aklına mizan düştü. Hasret ile bir köşede bekleyenler başlarını kaldırdı. Çocuklar yeniden gülümsediler. İhtiyarlar hatırlandı. Sükûn sesleri, boyun bükmek eylemleriydi epeydir. 

Gözün kapıda, biliyorum. Nasıl sessiz, kimselere fark ettirmeden olduysa gelişin, gidişin de öyle olacak. Ve bizler daha doyamadan susuzluğuna yeni bir hasrete boyun bükeceğiz. İşte yağmur yağıyor. Biliyorum ki kararan yüreklerimize ektiğin tohumlar kokun daha buradayken filizlenecek, o filizler boy verecek. İşte yağmur yağıyor yaz sıcağına. Rahmet söğüt yapraklarından göğe kalkmış ellerimize damlıyor. Ve ipek tüllere sarılmış dualarımız var. Mevsim yaz da olsa Ramazan bahar.


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


 

                            

YAZARLAR
UFUK KÜÇÜK
ZAMANSIZ, MEKÂNSIZ BİR HATIRA
SEDA Ç.
SAYIN SEN
YİĞİT KOÇ
İYİLİK ANLAYIŞLARI
UĞUR GÜVEN
----------ŞAŞIRMAK HAKKINI ELDE BULUNDURMAK-------------
REŞAT BAŞER
OSMANLI TUĞRASI BİZDEN ÖNCE
SAMİ EREN
SAHİ, İSMET ÖZEL 15 TEMMUZ AKŞAMI NEREDEYDİ?
RIFAT TÜRKARSLAN
DİNDARLIK
ASYA DENİZ
----ASYA DENİZ----SİYASETİ HEYBENİZDEN ATIN BİR KENARA
YASEMİN KARAMANLI
BAYRAM EĞLENCE MİDİR?
CİHAD YURDABAKAN
CEMİL MERİÇ:ENTELEKTÜEL BİR ÜS
TUĞBA ÖZDEMİR
ÖFKELİYİM
RAMAZAN EGE
----MEZHEP SAVAŞLARI YAHUT BİRLİKTELİK KAYGILARI ----
TAYFUN DEMİR
KISA NOTLAR -I-
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay | bu yıl
İstatistik

Site En iyi Mozilla Firefox ve Chrome Tarayıcısıyla 1024x768 Çözünürlükte Görüntülenir. Tüm Hakları Saklıdır.

AKLIMIZA DÜŞÜNCE 2011

EDİTÖR