Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle Arşiv RSS
ANASAYFA KOMŞULAR UYANSA YETER! YAZARLAR KÜNYE İLETİŞİM
KÜLTÜR SANAT BİZİM KİTAPLIK AKTÜALİTE TARİH POSTASI EDEBİYAT VE DÜŞÜNCE DOSYA GEÇMİŞ DOSYALAR ARŞİV
» KİTABİYAT - TAYFUN DEMİR
15 Ekim 2011 Cumartesi 16:25
12
14
16
18

 

KİTABİYAT

 

Okumak, bilinci inşa eden bir eylem. Zaman zaman arkadaşlarımızla okuduğumuz kitapları paylaşıyoruz. Şüphesiz çok bereketli oluyor. Farklı dünyalar tanımakla beraber bizi ayıran duvarları kaldırma yolunda da güzel bir adım bu.

Bu yazımda birkaç kitap var. İlki “Surat Asmak Hakkımız”.

İlk defa 1987’de yayınlanan kitap, Üstad İsmet Özel tarafından kaleme alınmış. Bu kitabın birçok yerinde Üstadın ne denli meselelere vakıf olduğunu gözlemlemenin yanı sıra, ne kadar ileri görüşlü olduğunun ve o gün bahsettiği bazı şeylerin bugün ayniyle yaşandığının farkına varıyorsunuz. Kitap birbirinden bağımsız gibi görünse de bazı noktalarda dirsek teması halinde olan birçok denemeden müteşekkil. Sürekli vurgu yapılan nokta Kur’an ve Sünnete bağlılık. Yeni Devir gazetesinde yazdığı bir kısım yazıları topladığı “Tok Kurda Puslu Hava – Şairin Devriye Nöbeti – 1” kitabında bahsettiği Müslüman-Aydın mefhumuna uyan bir çizgi izliyor Üstad. Ve kabullerimizi, algılarımızı yeni baştan sorgulamaya davet ediyor. Bir yerde şundan bahsediyor: Bu gün Müslümanlar Kur’an ve Sünnete bağlı olsalar insanlık içine düştüğü felakete düşer miydi? sorusuna, “Evet” cevabını verirseniz aslında insanlığın düştüğü felaketlerin en büyük sorumlusunun Müslümanlar olduğunu söylemiş olursunuz.

Kitaba ismini veren deneme ise apayrı bir boyuta taşıyor bizi. Firavunlaşma yolunda, firavunların kölesi olmak ve bundan da memnuniyet duymak istemiyorsanız ve “Surat Asmak Hakkımız” demenin bilincine varmak istiyorsanız, sizi bu sayfaların arasına davet ediyorum.

Benim elimdeki Çıdam Yayınları’na ait 1991 tarihli baskı. Şule Yayınları’nda yeni baskısını bulabilirsiniz.

 

Bir Siyasi Proje Olarak Türkçe İbadet-1 / Dücane Cündioğlu

Dücane Cündioğlu işini hakkıyla yapan, her satırında alın terinin izlerini bırakan bir mütefekkir. Bunun yanında uslanmaz ve çetin bir araştırmacı. Bu kitabının yeni baskısı yok. Kitabevi Yayınları’ndan 1999 tarihinde çıkan kitapta, Cündioğlu, cumhuriyetin ilk yıllarında alevlenen ve günümüzde zaman zaman nüks eden bir hastalığın, Türkçe ibadet tartışmalarının anatomisini belgeleri ile ortaya koymuş. Cumhuriyet Tarihi araştırmacıları için belge niteliği taşıyan kitap, meraklıları içinde önem arzeder nitelikte. Kitabı piyasada bulmak haliyle zor. Ancak sahaflar satın almak isteyenler için bakmaya değer olabilir. Okumak içinse üniversite kütüphaneleri kolaylık sağlayabilir.

 

 

Suç ve Ceza - Dostoyevski

Yine, yeniden Dostoyevski… “Aşkı ilk yaşamak, denizi ilk görmek gibi, Dostoyevski’yi de keşfetmek insanın hayatında çok önemli bir tarihtir.” diyor J.L. Borges.

Dünyaya mal olmuş bir yazar Dostoyevski. Yazdıklarıyla edebiyat çevrelerini derinden sarsmış bir deha.

Raskolnikov’un serüvenini içeriyor kitap. Ergin Atalay’ın çevirisi gerçekten kaliteli bir çeviri. İletişim Yayınları’ndan çıktı.


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


 

                            

YAZARLAR
UFUK KÜÇÜK
ZAMANSIZ, MEKÂNSIZ BİR HATIRA
SEDA Ç.
SAYIN SEN
YİĞİT KOÇ
İYİLİK ANLAYIŞLARI
UĞUR GÜVEN
----------ŞAŞIRMAK HAKKINI ELDE BULUNDURMAK-------------
REŞAT BAŞER
OSMANLI TUĞRASI BİZDEN ÖNCE
SAMİ EREN
SAHİ, İSMET ÖZEL 15 TEMMUZ AKŞAMI NEREDEYDİ?
RIFAT TÜRKARSLAN
DİNDARLIK
ASYA DENİZ
----ASYA DENİZ----SİYASETİ HEYBENİZDEN ATIN BİR KENARA
YASEMİN KARAMANLI
BAYRAM EĞLENCE MİDİR?
CİHAD YURDABAKAN
CEMİL MERİÇ:ENTELEKTÜEL BİR ÜS
TUĞBA ÖZDEMİR
ÖFKELİYİM
RAMAZAN EGE
----MEZHEP SAVAŞLARI YAHUT BİRLİKTELİK KAYGILARI ----
TAYFUN DEMİR
KISA NOTLAR -I-
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay | bu yıl
İstatistik

Site En iyi Mozilla Firefox ve Chrome Tarayıcısıyla 1024x768 Çözünürlükte Görüntülenir. Tüm Hakları Saklıdır.

AKLIMIZA DÜŞÜNCE 2011

EDİTÖR