Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle Arşiv RSS
ANASAYFA KOMŞULAR UYANSA YETER! YAZARLAR KÜNYE İLETİŞİM
KÜLTÜR SANAT BİZİM KİTAPLIK AKTÜALİTE TARİH POSTASI EDEBİYAT VE DÜŞÜNCE DOSYA GEÇMİŞ DOSYALAR ARŞİV
» KEREM DOĞRU - FRANSA GEZİSİ VE ESKİ BİR DOST
07 Temmuz 2012 Cumartesi 11:53
12
14
16
18

 

ANTOİNE DE SAİNT EXUPÉRY

 

Okulumuzun Avrupa birliği eğitim programı ile Şubat ayının sonunda Fransa’ya gitmiştik. Fransa’nın güney doğusunda İtalya sınırına yakın, Akdeniz kıyısında bulunan cote d'azur bölgesinde Fayance isimli bir ilçede konuk olduk. Bu ilçe tarihi taş evleriyle ortaçağdan çıkmış bir yer gibi duruyordu. İklim ve coğrafi yapı her ne kadar ülkemize benzese de binaları ile bize tamamen yabancıydı ve bizim tarihi yerleşimlerimizdeki sevimlilik ve huzuru burada bulamadım.

 

Sunumlarımızı ve çalışmalarımız arasında ev sahibi ekip değişik yerlere geziler düzenleyip bize bölgeyi tanıtıyorlardı. Nice, Cannes, ve Grasse şehirlerini gezdikten sonra meşhur Saint tropez yazlık kasabasına gezi düzenlenmişti düzenli tarihi evleri pekte büyük olmayan sahilleri bulunan bu kasabanın içinden geçerek kaleye doğru yürürken bir koku kendini bize çekti bu koku bir ağaçtan geliyordu kışın bu ayında bu güzel kokuyu hangi ağaç salgılamaktaydı kafamı kaldırıp baktığımda o güzel çiçekleri gördüm. Sarı mimoza çiçeği

Kaleden dönerken dinlenmek için durduğumuz bir köşede beklerken bir anda bir tabela dikkatimi çekti  Antoine de Saint Exupéry sokağı. Bu ismi görünce eski bir dostu görmüş gibi hissettim kendimi  ve çocukça bir sevince kapıldım. Hemen çevremdekilere tabelayı gösterdim Belçikalı bir anasınıfı öğretmeni olan maria’ya heyecanla Saint Exupéry’ yi  tanıyıp tanımadığını sorup küçük prensten bahsettim.

Antoine de Saint Exupéry çocukluk döneminde evlerinin yakınında bulunan havaalanına sık sık  gidiyordu ve hayali  pilot olmaktı. Uzun yıllar bu hayalini gerçekleştiremedi. Ailesinin isteği üzerine mimarlık okudu ve değişik işlerle uğraştı. Ancak bir süre sonra bu hayali gerçekleştirip pilot olabilecektir.

Küçük prens Exupéry’nin çocuklar için yazdığı bir hikâyesidir. Çocuklar için yazmış olsa da büyüklere de dersler verdiği bir hikâyedir. Buna bizden rahmetli Cahit Zarifoğlu benzer. Onunda yazdığı çocuk hikâyelerinde örneğin motorlu kuş’ta çocuklara olduğu kadar büyüklerde mesajlar vardır. Zaten her çocuk bir büyük adayı  ve de her büyük büyümüş bir çocuk değimlidir?

Hikayenin başında küçücük bir çocuk çölde uçağı arızalanarak mecburi iniş yapmış olan bir adama“-ki bu kişi Exupéry oluyor” uçağını tamir etmekle uğraşırken - bana bir koyun çiz diyor

Çöldesiniz,  kuş uçmaz kervan geçmez bir yerdesiniz birden bir ses duyuyorsunuz ve aniden döndüğünüzde kaşınıza bir çocuk çıkıyor ve sizden bir koyun resmi çizmenizi istiyor. Ve hikaye bu şekilde başlıyor.

“Her insan ayrı bir dünyadır” denilir ya, bu hikayede de küçük prensin anlattığı her gezegende ayrı  ayrı insanlar yaşıyor.

Aynı hikâyede Türklerden de bahsediyor bizim batıya sözümüzü dinletebilmemizin ancak kıyafetlerimizi onlar gibi yaptıktan sonra gerçekleştiğini söylüyor. Böylelikle esas eleştiriyi batlıların anlayışlarına yapıyor.

Hikâye bizi gezegenler arası bir yolculuğa çıkarıp, pek çok güncel konuyu çocuklarının anlayışına uygun olarak anlatıyor.

Benim en çok sevdiğim romanı “Gece uçuşu”dur.  Exupéry bir pilottur. İkinci dünya savaşı esnasında bir keşif uçuşu yaparken Almanlar tarafından vurularak Akdeniz’e uçağının çakılması sonucu vefat etmiş olup,  uçağının enkazı güzümüze yakın zamanlarda bulunabilmiştir.

 Exupéry Arjantin’de   posta dağıtımı yaptığı sıradaki izlenimleriyle birlikte bu romanı yazmıştır. O devirdeki uçaklar teknolojik olarak geri olduğu için pilotlar uçuş esnasında pek çok sıkıntı çekmişlerdir,  olumsuz hava şartlarıyla mücadelede ve gece uçuşuna uygun gelişmiş sistemlerin mevcut bulunmamasından kaynaklanan gece uçuşlarındaki zorluk ve sıkıntılar bu romanda güzel bir dille anlatılmaktadır. Tamamen yabancısı olduğumuz bir dünyayı macera tadında bize tanıtmaktadır.

            Saint tropez’de mimoza kokuları eşliğinde görmüş olduğum bir tabela beni eski yıllara götürüp eski bir dostu ve onun 1989 yılında okuduğum bir romanını bu şekilde hatırlatmış oldu.

                                                                                                   


  Yorumlar

1 ömer 24/06/2012 16:17
50 fransız frankındada resmi vardır küçük prensin

«« İlk Sayfa    « Önceki      Sayfa 1      Sonraki »    Son Sayfa »»
   (Toplam 1 Kayıt )   

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


 

                            

YAZARLAR
UFUK KÜÇÜK
ZAMANSIZ, MEKÂNSIZ BİR HATIRA
SEDA Ç.
SAYIN SEN
YİĞİT KOÇ
İYİLİK ANLAYIŞLARI
UĞUR GÜVEN
----------ŞAŞIRMAK HAKKINI ELDE BULUNDURMAK-------------
REŞAT BAŞER
OSMANLI TUĞRASI BİZDEN ÖNCE
SAMİ EREN
SAHİ, İSMET ÖZEL 15 TEMMUZ AKŞAMI NEREDEYDİ?
RIFAT TÜRKARSLAN
DİNDARLIK
ASYA DENİZ
----ASYA DENİZ----SİYASETİ HEYBENİZDEN ATIN BİR KENARA
YASEMİN KARAMANLI
BAYRAM EĞLENCE MİDİR?
CİHAD YURDABAKAN
CEMİL MERİÇ:ENTELEKTÜEL BİR ÜS
TUĞBA ÖZDEMİR
ÖFKELİYİM
RAMAZAN EGE
----MEZHEP SAVAŞLARI YAHUT BİRLİKTELİK KAYGILARI ----
TAYFUN DEMİR
KISA NOTLAR -I-
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay | bu yıl
İstatistik

Site En iyi Mozilla Firefox ve Chrome Tarayıcısıyla 1024x768 Çözünürlükte Görüntülenir. Tüm Hakları Saklıdır.

AKLIMIZA DÜŞÜNCE 2011

EDİTÖR