Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle Arşiv RSS
ANASAYFA KOMŞULAR UYANSA YETER! YAZARLAR KÜNYE İLETİŞİM
KÜLTÜR SANAT BİZİM KİTAPLIK AKTÜALİTE TARİH POSTASI EDEBİYAT VE DÜŞÜNCE DOSYA GEÇMİŞ DOSYALAR ARŞİV
» HÜSEYİN ARSLAN - YAZILI KANYON’DAN AKIP GİDEN…
02 Aralık 2012 Pazar 17:18
12
14
16
18

 

… “Ama ben biliyorum, İsa’ya sorulan, o,

            “Quo Vadis Domino?” benden de sorulacak

          Ve ben yıkanamadam akıp giden bu ırmak

                 Durmadan Değişen yüz, tanımadığım bu soluk

            Tanımak mümkün değil, ama biliyorum: O!

 

     Artık düşünmüyorum çalınan zamânımı

               Ve artık anlıyorum akıp giden ırmağı…

                                                                   Şahin UÇAR- “Quo Vadis Domino?

 

                           “Ben Kilikya’dan Tarsuslu bir Yahudi, ehemmiyetsiz olmayan bir şehrin ahalisindenim”

                                                                                       St. Paul, Resullerin İşleri, ACTS 21: 39

 

                 Elinizdeki bazen farkında olmadığınızdır. Bu yüzden sizindir ama sizden değildir. İdrakinize düşmediği zaman başkalarının olmaya da devam edecektir kuşkusuz. Ülkemiz Hıristiyanlığın en önemli ve kutsal sayılan yerleşimlerinden, kilise ve anıtlarından birçoğuna ev sahipliği yaptığı gibi, Hıristiyanlık tarihi açısından büyük önemi olan olaylara da sahne olmuştur. Bu olayların ilk sırada yer alanlarından birisi de kuşkusuz Tarsuslu Aziz Paul’un yaptığı seyahatlerdir Memleketimin  Isparta olmasına rağmen; ben fakîr de uzun yıllar farkına varamamışımdır Isparta Sütçüler ilçesi Çandır Köyü yakınlarındaki Yazılı Kanyon’un. Hrıstiyanlık târihi bakımından birinci dereceden öneme hâiz olan Yazılı Kanyon’dan bahsediyorum ki: Hz. İsa’nın yolu iken St. Paul’un yolu hâline gelen Hrıstiyanlık için çok önemlidir hiç kuşkusuz.

               Hz. İsa’nın tevhid mesajı, ne dünya krallığı isteyen Yahudileri ne de bu mesaja doğrudan karşı olan Romalıları memnun edememişti. İsa’nın bu dünyayı terk etmesi sonrasında ise özellikle 12 Havarisi bu tevhid dinine sahip çıkmayı sürdürür ve gün geçtikçe artan baskılar ve işkencelere rağmen İslam yayılmaktadır. Fakat hemen her dinin uğradığı, mensuplarınca gerçekleşen “bozulma” yeni dini de peşini bırakmaz. İşte tam da bu geçiş (bozulma) döneminin mimarı sayılan Tarsuslu St. Paul (Aziz Paul) böyle bir anda ortaya çıkmıştır.

               Önceleri Roma’nın putperest dinine inanan St. Paul, dönemin İmparatoru Neron ile de yıldızı barışmayan birisiydi. Kaldı ki St. Paul Hrıstiyanlığa da saklanamayacak bir düşmanlık beslemekteydi. Fakat Roma ile düşmanlığı daha galebe çaldı ki Paul bir anda Hrıstiyan cemaate yaklaşmış ve şüphelere rağmen kendisine sahip çıkan Aziz Barnabas’nın da etkisiyle cemaate dahil olur.*  St.Paul M.S 46-69 yılları arasında tam dört yolculuk yapar. Antakya ve Kudüs çıkışlı yolculukların kara ve deniz güzergâhları olup Anadolu’dan geçilir (ki ilk yolculuk sadece Anadolu ile sınırlıdır) ve Yunanistan’a ulaşılır. Son yolculuk ise Roma’da noktalanır ve bu aynı zamanda St. Paul’un tutuklanıp öldürülmesine de yol açar. Karadan yapılan yolculuklarda en çok kullanılan yol Antalya, Perge ve Aksu vadisi üzerinden Yazılı Kanyon’un takibi ile Yalvaç güzergâhıdır. İşte her yıl Hrıstiyan gezginler Anadolu’da St. Paul’un takip ettiği bu yolu ziyaret ederler ve  bir çoğu onun gibi yaya olarak bu yolculuğun sözünü ettiğimiz kısmını tamamlarlar.

               St. Paul bu yolculukların birini Aziz Barnabas ile yapar ama ne hazindir ki Paul hem Aramice hem de Grekçe bilmesine rağmen Barnabas Grekçe bilmemektedir. Muhtemeldir ki Barnabas, Paul’un kendi anlattıklarını Anadolu halkına Grekçe’ye çevirirken yalanlar üzerine bina edilmiş bir anlayış üzerine çeviri yaptığından da şüphelenmiş olmalı ki, bir sonraki yolculukta  St. Paul, Barnabas’yı yanında götürmez ve başka biri ile yolculuğu gerçekleştirir. Artık İsa’nın yolu St. Paul’un yoluna dönüşmek üzeredir. Burada şunu belirtmek gerekir ki; her ne kadar bu din bozulmuşsa da St. Paul Hrıstiyanlığının başlangıç serüveni de, kendi içinde büyük bir gelişim sürecine girmiş ve destanlaşmıştır. Bu destanın en iyi anlatıldığı eserlerden birisi de Polonyalı yazar Henryk Sienkiewicz’in “Quo Vadis” romanıdır** ki filmi de yapılmıştır.

                İşte böylesine bir önemli yolculuğun durağıdır Yazılı Kanyon ve yolu Isparta’dan geçenlerin imkanlar da elveriyor ise, mutlaka bu olanları da akılda bulundurarak bu kanyonu ziyaret etmeliler.Unutulmamalı ki târih tam olarak bilinemese de anlaşılabilecek bir disiplindir. Ziyaretler de bu anlaşılmaya insanı yaklaştıran eylemlerden biridir. Yazılı Kanyon’a yapılacak bir ziyaret sadece tarih boyutunda bir idrake yol açmakla kalmayacak, ruhunuzu da dinlendirecek bir  tabiat seyrine de  kapı açacaktır. Ve bir kez daha anlayacaksınız ki “O” sizinle beraberdir. Vesselam…

 

*Ayrıntılar için bkz. “Bir İslam Peygamberi Olarak Hz.İsa - M. Ataurrahim

**M.Akif ERSOY bu romanı Fransızcasından okuduğunda “Keşke bizde de bu tarz eserler yazılabilseydi” demekten kendini alamaz ki gerçekten böyledir.(bkz. “M. Akif- Mithat Cemal Kuntay)

 

 

 

 

 


  Yorumlar

1 editör 22/11/2012 20:10
Şahin Uçar Arkadaşımın düzelti isteği, bu gün elimize ulaşmış ve değerlendirilmiştir. İlgisi ve inceliği için teşekkürler.

2 sahin uçar 22/11/2012 12:36
bu şiirin imlasındaki yanlışı düzeltmek için bkz:
http://www.sahinucar.com.tr/?p=6015

«« İlk Sayfa    « Önceki      Sayfa 1      Sonraki »    Son Sayfa »»
   (Toplam 2 Kayıt )   

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


 

                            

YAZARLAR
UFUK KÜÇÜK
ZAMANSIZ, MEKÂNSIZ BİR HATIRA
SEDA Ç.
SAYIN SEN
YİĞİT KOÇ
İYİLİK ANLAYIŞLARI
UĞUR GÜVEN
----------ŞAŞIRMAK HAKKINI ELDE BULUNDURMAK-------------
REŞAT BAŞER
OSMANLI TUĞRASI BİZDEN ÖNCE
SAMİ EREN
SAHİ, İSMET ÖZEL 15 TEMMUZ AKŞAMI NEREDEYDİ?
RIFAT TÜRKARSLAN
DİNDARLIK
ASYA DENİZ
----ASYA DENİZ----SİYASETİ HEYBENİZDEN ATIN BİR KENARA
YASEMİN KARAMANLI
BAYRAM EĞLENCE MİDİR?
CİHAD YURDABAKAN
CEMİL MERİÇ:ENTELEKTÜEL BİR ÜS
TUĞBA ÖZDEMİR
ÖFKELİYİM
RAMAZAN EGE
----MEZHEP SAVAŞLARI YAHUT BİRLİKTELİK KAYGILARI ----
TAYFUN DEMİR
KISA NOTLAR -I-
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay | bu yıl
İstatistik

Site En iyi Mozilla Firefox ve Chrome Tarayıcısıyla 1024x768 Çözünürlükte Görüntülenir. Tüm Hakları Saklıdır.

AKLIMIZA DÜŞÜNCE 2011

EDİTÖR