Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle Arşiv RSS
ANASAYFA KOMŞULAR UYANSA YETER! YAZARLAR KÜNYE İLETİŞİM
KÜLTÜR SANAT BİZİM KİTAPLIK AKTÜALİTE TARİH POSTASI EDEBİYAT VE DÜŞÜNCE DOSYA GEÇMİŞ DOSYALAR ARŞİV
» HÜSEYİN ARSLAN - BATININ “İYİ VAHŞİLERİ” ÖLÜLER VE “KÜÇÜK AĞACIN EĞİTİMİ” -1-
08 Şubat 2013 Cuma 19:32
12
14
16
18

 

           İnsanlığın baş döndürücü bir hızla dönüşümler yaşadığı bir çağda, mâlumu ilam kâbilinden olsa da modern hayata ve bânisi olan batıya bir kez daha atıf yapmak zorunda hissediyoruz kendimizi. Neden derseniz; bugün Müslüman kimliğini korumak, bunu tekrar tekrar dile getirmekle eştir neredeyse. Kapitalizm öyle bir boyut kazandı ki; geçmişteki “eş çağ atılımı” kardeşlerine bile rahmet okutturuyor. Bu minvalde, belki ayrı ve buna nazaran daha dar sayılabilecek bir yazıya  konu  olabilecek uzun paleolitik çağ ile mezolitik çağın ardından yaşanan “neolitik çağ” veya “orta çağın” ardından yaşanan “yeni çağ” atılımları “ölümü görüp de sıtmaya razı olmak” deyimini hatırlatabilir. Öyle ki orta çağın son yüzyılında, Çin merkezli çıkışa sahip barutun, batıda top ve tüfekler sadedinde kullanılmaya başlanmasıyla, Montesquieu’nün deyimiyle; batı için “girilmeyecek yer kalmamıştır.(1) (Avrupa Tarihi- Zeki Arıkan XV-XVI. yüzyıllar   s.12)

                  Şüphesiz batının iştahını kabartan doğu zenginlikleri ve güce tapınma ilkeleri, ilk çağda İskender’i doğuya yönelttiği gibi, orta çağda da Haçlı Seferlerine yol açmıştı. Tabii ki bu ikincisinde, dînî argümanlar temelli bir hâkimiyet mücadelesi de etkendir ama sonuçta aynı kapıya çıkar. Neticede Ali Şeriati’nin bir kitabının  da adı olan hep bir “dine karşı din” mücadelesi olagelmiştir. Orta çağın batıya en büyük hediyesi İslam dünyasının bilgi birikiminin ( ki bu hem Endülüs merkezli hem de doğu İslam dünyası merkezli bir bilgi akışıdır) aktarılması olmuş ve bu da Müslümanların, Doğu Akdeniz ile Karadeniz çevresine hakim oluşunu Avrupa için bir fırsata dönüştürmüştür. Zira Avrupa, doğunun kaynaklarını zahmetsiz ve mümkünse bedelsizce kullanmanın derdindedir. Oysa ‘hilal’ yolunun üzerine oturmuştur. Bütün bu hengame içinde sessiz ve derinden ilerleyen parayı elinde tutan burjuva sınıfı ise kendini yeni yeni göstermeye başlar ama henüz ‘güç’ elinde değildir. 

                    XV. yüzyıl sonunda kilisenin cehâletinde kıvranan Avrupa’nın, İspanya’nın (Kastilla ve Aragon krallıkları) desteğini alarak Hindistan’a batıdan ulaşma çabalarına girişen K. Colombus eliyle sömürüye yeni başlarken, Montaigne’in  ‘iyi vahşi’ ( bon sauvage) kavramının ortaya çıkmasına daha neredeyse yüzyıl vardır. Bu keşif çabaları Avrupa’ya yeni bir kıt’anın hazinelerini açarken elde edilecek zenginlik ise eski bir kıt’anın (Afrika) da sömürüsünün önünü açmıştır. Hiç şüphe yok ki Portekiz’in başını çektiği Ümit Burnu keşfive oradan Hindistan’a ulaşma stratejisi de geoid şekilli dünyayı bütünüyle batının eline teslim ediyordu. Bütün bu çabalar sonunda batı şunu kendisine ispatlamıştır: ’İyi vahşi, ölü vahşidir.’ ve bütün yerliler medenileşmek(!) zorundadır yoksa mazaallah yaşayamazlar(!)

            Bu yazının konusu olan “Küçük Ağacın Eğitimi” kitabının yazarı Forrest (Asa Earl) Carter, işte bu keşifler serüveni sonucu, kellesini celata uzatmak zorunda kalan amerikan yerlilerinden biridir. 1927’de doğan yazar küçük yaşta ebeveynini kaybetmiş ve dedesi ve ninesi tarafından yetiştirilmiştir. On yaşında da dede ve ninesini kaybeden yazar Cherokee (Çeroki) asıllı olup, hayatı boyunca Kızılderili haklarını savunduğu için olsa gerek 1979’da bir suikaste kurban gitmiştir.

            F. Carter, Hele Watch For Me On The Mountain (Dağlardan Sorun Beni), Öç Günlüğü, Kader Dönemeci(Batı Barut Kokuyor) ve Küçük Ağacın Eğitimi gibi çok önemli kitapların ( ki filmleri de çekilmiştir) da yazarıdır. O hem bir fikir hem de bir eylem adamıdır. Ama “beyaz adam” Malcolm X’e tahmmül edemediği gibi ona da tahammül edemez ve milyonlarca siyahın ve Kızılderili’nin kanına girdiği gibi onu da öldürtmekten çekinmez.

           

-Devam edecek-

 

 


  Yorumlar

1 ali güler 13/02/2013 12:47
kitap için teşekkürler.

«« İlk Sayfa    « Önceki      Sayfa 1      Sonraki »    Son Sayfa »»
   (Toplam 1 Kayıt )   

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


 

                            

YAZARLAR
UFUK KÜÇÜK
ZAMANSIZ, MEKÂNSIZ BİR HATIRA
SEDA Ç.
SAYIN SEN
YİĞİT KOÇ
İYİLİK ANLAYIŞLARI
UĞUR GÜVEN
----------ŞAŞIRMAK HAKKINI ELDE BULUNDURMAK-------------
REŞAT BAŞER
OSMANLI TUĞRASI BİZDEN ÖNCE
SAMİ EREN
SAHİ, İSMET ÖZEL 15 TEMMUZ AKŞAMI NEREDEYDİ?
RIFAT TÜRKARSLAN
DİNDARLIK
ASYA DENİZ
----ASYA DENİZ----SİYASETİ HEYBENİZDEN ATIN BİR KENARA
YASEMİN KARAMANLI
BAYRAM EĞLENCE MİDİR?
CİHAD YURDABAKAN
CEMİL MERİÇ:ENTELEKTÜEL BİR ÜS
TUĞBA ÖZDEMİR
ÖFKELİYİM
RAMAZAN EGE
----MEZHEP SAVAŞLARI YAHUT BİRLİKTELİK KAYGILARI ----
TAYFUN DEMİR
KISA NOTLAR -I-
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay | bu yıl
İstatistik

Site En iyi Mozilla Firefox ve Chrome Tarayıcısıyla 1024x768 Çözünürlükte Görüntülenir. Tüm Hakları Saklıdır.

AKLIMIZA DÜŞÜNCE 2011

EDİTÖR