Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle Arşiv RSS
ANASAYFA KOMŞULAR UYANSA YETER! YAZARLAR KÜNYE İLETİŞİM
KÜLTÜR SANAT BİZİM KİTAPLIK AKTÜALİTE TARİH POSTASI EDEBİYAT VE DÜŞÜNCE DOSYA GEÇMİŞ DOSYALAR ARŞİV
» UĞUR GÜVEN - HAYAT: RÖVANŞI OLMAYAN BİR OYUN
15 Ocak 2014 Çarşamba 18:00
12
14
16
18

 

                                                                                                 

                 Hesap gününde kafirlerin:’Rabbimiz! Bizi buradan çıkar, bu sefer daha önce yaptıklarımızın tam tersine salih ameller işleyeceğiz’ diyerek dünyaya geri gönderilmeyi istemeleri, Allah’ın: ‘Tezekkür edecek olana onda(dünyada) tezekkür edeceği kadar ömür vermedik mi? Hem size uyarıcı da gelmişti’ şeklinde mukabelede bulunması(Fatır Suresi:37) bağlamında.

                     Söz konusu ayetten anlaşıldığına göre bir amel işlemek için şu an yaşamakta olduğumuz ömürden başka bir fırsat yok. Takva ya da fücur bir amelin ortaya konabilmesi sadece bu dünyada yaşıyorken mümkün.  Nefes alıp veriyorken. Kalp atıyorken. Damarda kan dolaşıyorken. Varsa yoksa bu dünya. Başka zaman ve imkan yok. İmkanı yok. Can çıkmadan ümit kesilmez ama, can çıkmış(huy da çıkmış) ümit kesilmiştir. Hz. Ali’nin dediği gibi  ‘bu dünyada amel var hesap yok, ahirette hesap var amel yok’. Amel dönemi tamamlanmış, artık hesap dönemi başlamıştır. Can çıkıp hesap kapanınca, defter dürülünce ne kadar dövünülse de ‘salih amel işleyecek olana Salih amel işleyeceği kadar ömür vermedik mi?’ denileceğinden son pişmanlık fayda vermeyecektir.

                     Pek de uzak olmayan o günde (zira her gelecek yakındır, görünen dağın arkası ırak değildir) nedamet denizinde boğulmamak için ŞİMDİ-BURADA-BEN formülü gaflet uykusundan uyanmamız noktasında işe yarayabilir: En güzel amelleri(Allah hayatı ve ölümü hanginiz daha güzel ameller işleyecek, bunu denemek için yarattı; Mülk Suresi:2) şimdi değilse ne zaman işleyeceğim, burada değilse nerede, ben değilsem kim? Soruları şu an yapmakta olduğumuz malayani işleri terk etmemizi kolaylaştırabilir. Kendim ettim kendim buldum, gül gibi sararıp soldum, karaçalı oldum, keşke toprak olsaydım eyvaah eyvaaah dememek için tek fırsat, son fırsat şimdi. Zararın neresinden dönülse kardır ama, o gün o kadar büyük zarar söz konusudur ki kişi bütün dünyayı içindekilerle birlikte fidye olarak vermek ister, ama yine de kendisinden kabul edilmez.

                     Kur’an-ı Kerim’de dünya hayatının bir oyun ve oynaş olarak nitelendirilmesinden yola çıkılarak yaşam maça benzetilebilir. Final maçına. Kazandın kazandın, kazanamadın ‘önümüzdeki maçlara bakacağız’ durumunun söz konusu olmadığı maçlara. Maçın içindeyiz şu an. Tribünlerde değil, sahadayız. Hem forvetiz hem defans. Tek kişilik maçımızı oynuyoruz. Maça 0-0 başladık. Maçın ne zaman biteceği hiç belli değil. Şu an uzatmaları bile oynuyor olabiliriz. Hiçbir maç yarıda kalmaz, bittiği an maç tamamlanmıştır. Maça kötü başlamış olsak da son düdük çalmadan umudumuzu kaybetmemeliyiz. Sahada kaybettiğimizi masada kazanırız gibi bir durum söz konusu değil. Topu ortada çevirmeğe gerek yok. Bu bir final maçı. Tekrarı yok.

                        İlk maçtaki hataların telafisini yaparız gibi bir teselli mümkün değil. Kurallar herkes için aynı. Mızıkçılık yok. Oyun oynarken oyuna gelmemek lazım. Yarıştığımız klasmanı kendimiz seçiyoruz.(Zalim, muktesid, hayırda yarışan: Onlardan nefislerine zulmeden var, orta yolu tutan var, Allah’ın izniyle hayırlarda ileri geçenler var. Fatır Suresi:32)

                       Fahrettin Razi bir yaz günü öğle sıcağında pazar yerinde buz satan bir adamın şöyle bağırdığını anlatır: ‘Sermayesi erimekte olan şu adama yardım edin.’ Sıcaktaki buz gibi ömür tükenmekte, zaman erimektedir.

                   Z raporu alınmış olsa da dükkan yarın yine açılır, Bor’un pazarı geçse de haftaya yine kurulur.Sahne ortadan kalksa, düğün dernek dağılsa da hayatın içinde daha niceleri bulunur.

Hayatın içinde birçok şeyin telafisi mümkün.

Ancak hayatın telafisi sadece hayattayken mümkün.

Çünkü ömür bir kere. Fırsat bir kere. Hesap bir kere. 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


 

                            

YAZARLAR
UFUK KÜÇÜK
ZAMANSIZ, MEKÂNSIZ BİR HATIRA
SEDA Ç.
SAYIN SEN
YİĞİT KOÇ
İYİLİK ANLAYIŞLARI
UĞUR GÜVEN
----------ŞAŞIRMAK HAKKINI ELDE BULUNDURMAK-------------
REŞAT BAŞER
OSMANLI TUĞRASI BİZDEN ÖNCE
SAMİ EREN
SAHİ, İSMET ÖZEL 15 TEMMUZ AKŞAMI NEREDEYDİ?
RIFAT TÜRKARSLAN
DİNDARLIK
ASYA DENİZ
----ASYA DENİZ----SİYASETİ HEYBENİZDEN ATIN BİR KENARA
YASEMİN KARAMANLI
BAYRAM EĞLENCE MİDİR?
CİHAD YURDABAKAN
CEMİL MERİÇ:ENTELEKTÜEL BİR ÜS
TUĞBA ÖZDEMİR
ÖFKELİYİM
RAMAZAN EGE
----MEZHEP SAVAŞLARI YAHUT BİRLİKTELİK KAYGILARI ----
TAYFUN DEMİR
KISA NOTLAR -I-
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay | bu yıl
İstatistik

Site En iyi Mozilla Firefox ve Chrome Tarayıcısıyla 1024x768 Çözünürlükte Görüntülenir. Tüm Hakları Saklıdır.

AKLIMIZA DÜŞÜNCE 2011

EDİTÖR