Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle Arşiv RSS
ANASAYFA KOMŞULAR UYANSA YETER! YAZARLAR KÜNYE İLETİŞİM
KÜLTÜR SANAT BİZİM KİTAPLIK AKTÜALİTE TARİH POSTASI EDEBİYAT VE DÜŞÜNCE DOSYA GEÇMİŞ DOSYALAR ARŞİV
» GÜLLERİN VEDASI - BÜŞRA ACAR
20 Ağustos 2011 Cumartesi 16:2
12
14
16
18

Kalemin şükürler olsun ki yazmaya karar verdi uzun sayılabilecek bir evreden sonra. Malumunuz bu yazı ekip olarak hazırladığımız Bahattin Yıldız dosyası içindi ki içlerinde onu tanımayan biri olarak kurduğum cümlelere diğer arkadaşlarımdan bir derece daha fazla dikkat etmem gerektiğinin farkındayım. Ve bu bilinç ile inşa etmek istedim yazımı.

‘Güllerin Vedası’ kapağında bir asker( aslında mücahit desek daha iyi olacak),sırtında silah ve mermiler, namluda bir gül. Kitabın kapağını gördüğüm an bu ‘gül’ için birden fazla anlam belirdi zihnimde. Hem bir kurşunu temsil ediyor –ki korkmayan bir savaşçı için zaten kurşun bir gül gibi gelebilir- hem de ölüme sadece uzaktan bakıp anlamaya çalışan bizlerin yanında, onu çoktan içselleştirip, onu yoldaş edinmiş savaşçıyı nitelendiriyor fikrimce. Zaten kitap –kişiye göre değişebilir tabi- haklı savaşçıyı ve Hakk için savaşmayı anlatmak istiyor. İtiraf etmeliyim, uzun zamandır  bu kadar rahat bir şekilde ölümün kol gezdiği bir kitap okumamıştım. Ölmek gibi çoğu zaman soğuklaşan bir meseleyi kutlu bir mertebeye çıkarmanın, “Şehit Olmak” kavramının hayat ideali olması garip izler bıraktı beynimde. Kapitalist sistemde ayık olmaya ve ayakta durmaya çalışan bilincimin uzun süredir beklediği bir uyanış olabilir şehitlik kavramı ile yaşamak. Ama şunu da belirtmeliyim ki her insanın (genel anlamda canlının) tüm siyasi, fikri, ideolojik ve ekonomik meselelerden önemli olduğunu düşünmekteyim. Ve şimdi Bahattin Yıldız gibi birinin çıkıp “kendi önemliliğim içinde kaybolmadan başkasının yitirilmeye yüz tutmuş değeri için de savaşabilirim” demesi adamın kulağına yarım kalmış hoş bir marşı tamamlamak gibi geliyor.( Şarkı demedim, kitabı okuyan dostlar neden marş dediğimi anlar diye düşünmekteyim)

Kitaptaki karakterler genel hatlarıyla Bahattin Yıldız’dan izler taşıyorlar. Zaten fedakarlığı sınırları delip geçmiş birinin oluşturduğu karakterlerin de ondan bir şeyler taşıması gayet normal. Okurken konular benzer olsa da başka başka yerlere gidip geliyorsunuz. Bir bakıyorsunuz zor dönemlerde öğrenci olmuş, üniversitede inandığı değerler için koşturan heyecanlı gençlerin yanında, bir bakıyorsunuz Afganistan sınırında yürümeye mecali kalmasa da Müslüman kardeşi için kurşun sıkmayı kendine görev edinen bir savaşçının, bir mücahidin yanında buluyorsunuz kendinizi.

 Hikayeler birbirine yakın, edebi olarak eksiklikleri de mevcut üstelik; özen de fışkırmıyor belki içlerinden; ama bu hikayeler canlı, samimi ve fedakar insanlarla örülü bir kurgusu var.Ki bu benim için çok daha önemli bir ölçüttür.

Kendimce yarım kalmış marşı tamamlamak istedim. Üç-beş kitabın, bir iki belgeselin ve O’nun dostlarından dinlediğim hikayelerin ışığında.

Bosna’ya yazıttır Bahattin Yıldız

Ümmete armağan bir cümle

‘Müslüman bir yürek’

Ardında bir küçük ışık kaldı

Belki de bir yorgun ses

Ve bir üzgün silüet

Şimdi

Sana yetişemeseler de

Menzilinde koşmak isteyen birileri var

Davaya talip birileri

Tıpkı benim gibi…


  Yorumlar

1 sami 20/08/2011 23:23
özen ve dikkatle yazılmış bir yazı ancak bu kadar güzel yazılabilir. aradaki küçük ama önemli edebi değerlendirmeler yerinde. teşekkürler, hele sonunda marşı tamamlaman güzel bir tamamlama olmuş.

«« İlk Sayfa    « Önceki      Sayfa 1      Sonraki »    Son Sayfa »»
   (Toplam 1 Kayıt )   

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


 

                            

YAZARLAR
UFUK KÜÇÜK
ZAMANSIZ, MEKÂNSIZ BİR HATIRA
SEDA Ç.
SAYIN SEN
YİĞİT KOÇ
İYİLİK ANLAYIŞLARI
UĞUR GÜVEN
----------ŞAŞIRMAK HAKKINI ELDE BULUNDURMAK-------------
REŞAT BAŞER
OSMANLI TUĞRASI BİZDEN ÖNCE
SAMİ EREN
SAHİ, İSMET ÖZEL 15 TEMMUZ AKŞAMI NEREDEYDİ?
RIFAT TÜRKARSLAN
DİNDARLIK
ASYA DENİZ
----ASYA DENİZ----SİYASETİ HEYBENİZDEN ATIN BİR KENARA
YASEMİN KARAMANLI
BAYRAM EĞLENCE MİDİR?
CİHAD YURDABAKAN
CEMİL MERİÇ:ENTELEKTÜEL BİR ÜS
TUĞBA ÖZDEMİR
ÖFKELİYİM
RAMAZAN EGE
----MEZHEP SAVAŞLARI YAHUT BİRLİKTELİK KAYGILARI ----
TAYFUN DEMİR
KISA NOTLAR -I-
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay | bu yıl
İstatistik

Site En iyi Mozilla Firefox ve Chrome Tarayıcısıyla 1024x768 Çözünürlükte Görüntülenir. Tüm Hakları Saklıdır.

AKLIMIZA DÜŞÜNCE 2011

EDİTÖR