Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle Arşiv RSS
ANASAYFA KOMŞULAR UYANSA YETER! YAZARLAR KÜNYE İLETİŞİM
KÜLTÜR SANAT BİZİM KİTAPLIK AKTÜALİTE TARİH POSTASI EDEBİYAT VE DÜŞÜNCE DOSYA GEÇMİŞ DOSYALAR ARŞİV
» GÜLİZAR YILMAZ - KALEM İLE MÜREKKEP
02 Aralık 2012 Pazar 22:05
12
14
16
18

   

                                  Ülkelerden birinde bir âlimin elinde eşsiz güzellikte bir kalem bulunurmuş. Âlim bu kaleme çok değer verir, ata yadigârı olduğu için özenle kullanırmış. Tabi kalem, bu güzelliğin ve ilginin farkındaymış. Kendinden başka kimseyi sevmez, her gün böbürlenir, mürekkep ve kâğıda dönüp, ”Benim kıymetimi bilin. Ben olmasaydım sizin hiçbir değeriniz olmazdı.”dermiş.

                                  Günler geçmiş her geçen gün kalemin böbürlenişleri biraz daha artmış. Mürekkep düşünmeye başlamış.” Âlim çok zengin biri değil bir kalemi bir kağıdı var bir de ben varım. Şu kaleme öyle bir ders vermeli ki bir daha öyle kibirli sözler söyleyemesin.”demiş. O günden sonra dikkatle takip etmiş. Kapağının sıkıca kapalı olduğu bir gün kendini masadan aşağı atmış ve yuvarlanarak kuytu bir köşeye saklanmış. Akşam âlim masanın başına oturmuş kâğıdı önüne koyup kalemi eline almış. Ama mürekkebi bir türlü bulamamış. Sonunda aramaktan vazgeçip masanın başından kalkmış. Tabi kalem, bu duruma çok kızmış ve mürekkebe, ”Benim sana muhtaç olduğumu mu sanıyorsun? Nasıl olsa âlim bir yolunu bulup benimle tekrar yazacaktır. Sen istediğin yere saklan yokluğun benim için daha iyi.”diye bağırmış. Mürekkep saklandığı yerden kıs kıs gülüyor, kalemin her an çaresizlikten biraz daha kısılan sesini taklit ediyormuş. Aradan aylar geçmiş. Ne alim kaleme dokunmuş ne kalem mürekkebe  ne de mürekkep kağıda .Kalemin içindeki son mürekkep damlası da kurumuş. Sonunda kalem pes etmiş. “Tamam sen haklısın, yanlış yaptım, kendimi o kadar değerli gördüm ki çevremdeki her şeyi küçümsediğimi fark etmedim. Ben bana yeterim sandım, hata ettim. Yeter, çık ortaya, artık sana muhtaç olduğumun farkındayım.” Demiş.

                                   Mürekkep, bunları duyunca kalakalmış, şaşkınlıkla yuvarlanarak masaya yaklaşmış. Âlim mürekkebi görünce sevinçle onu yerden almış. Kalemini batırıp yazmaya başlamış, kalem ilk defa mürekkebe böyle dostça sarılıyormuş:

                              Kalemin kâğıdın değerini bilirdim, mürekkepten de haberdardım. Ama onun yokluğunda anladın ki, benim ata yadigarı kalemim onsuz hiçbir işe yaramıyor. Meğer keramet tek başına kalemde değil mürekkep ile birlikte imiş. Meğer bir varlığın değeri, diğer bir varlığın değeri ile artarmış.

                              Büyük gelişmelerin tohumu, küçük farkındalıklarla atılır. Kişinin kendinin farkında olması tohumun can suyudur. Ama aynı kişinin çevresindekilerin de farkında olup, onların değerini bilmesi o tohumun kısa zamanda kocaman bir ağaç haline geleceğinin en büyük göstergesidir.       

 

                                                                   


  Yorumlar

1 Mehmet 16/11/2012 11:31
Başkalarını küçümsemeyeceğiz ama, kendi önemimizin de farkında olacağız. İrabtaki mahallimizi küçük görmeyeceğiz. Gülizar, sen olmazsan kim sular fesleğenleri, kuşlar nereye sığınır akşam olunca?

«« İlk Sayfa    « Önceki      Sayfa 1      Sonraki »    Son Sayfa »»
   (Toplam 1 Kayıt )   

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


 

                            

YAZARLAR
UFUK KÜÇÜK
ZAMANSIZ, MEKÂNSIZ BİR HATIRA
SEDA Ç.
SAYIN SEN
YİĞİT KOÇ
İYİLİK ANLAYIŞLARI
UĞUR GÜVEN
----------ŞAŞIRMAK HAKKINI ELDE BULUNDURMAK-------------
REŞAT BAŞER
OSMANLI TUĞRASI BİZDEN ÖNCE
SAMİ EREN
SAHİ, İSMET ÖZEL 15 TEMMUZ AKŞAMI NEREDEYDİ?
RIFAT TÜRKARSLAN
DİNDARLIK
ASYA DENİZ
----ASYA DENİZ----SİYASETİ HEYBENİZDEN ATIN BİR KENARA
YASEMİN KARAMANLI
BAYRAM EĞLENCE MİDİR?
CİHAD YURDABAKAN
CEMİL MERİÇ:ENTELEKTÜEL BİR ÜS
TUĞBA ÖZDEMİR
ÖFKELİYİM
RAMAZAN EGE
----MEZHEP SAVAŞLARI YAHUT BİRLİKTELİK KAYGILARI ----
TAYFUN DEMİR
KISA NOTLAR -I-
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay | bu yıl
İstatistik

Site En iyi Mozilla Firefox ve Chrome Tarayıcısıyla 1024x768 Çözünürlükte Görüntülenir. Tüm Hakları Saklıdır.

AKLIMIZA DÜŞÜNCE 2011

EDİTÖR