Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle Arşiv RSS
ANASAYFA KOMŞULAR UYANSA YETER! YAZARLAR KÜNYE İLETİŞİM
KÜLTÜR SANAT BİZİM KİTAPLIK AKTÜALİTE TARİH POSTASI EDEBİYAT VE DÜŞÜNCE DOSYA GEÇMİŞ DOSYALAR ARŞİV
» BAHATTİN ABİ SENİ ÖZLÜYORUM - RIFAT TÜRKARSLAN
20 Ağustos 2011 Cumartesi 16:2
12
14
16
18

Üniversiteyi kazandığımda İzmirde ilk tanıştığım ve daha sonra hiç bırakmadığım abim. Seni bir baba olarak görmüştüm bu kimsesiz kaldığım koca şehirde. Tanıdığıma ne kadar sevinmişsem aramızdan ayrılmana da o kadar üzüldüm. O kadar üzüldüm ki senin için ne zaman bir şeyler yazmak istesem bir türlü elim varmıyor. İMHAD iftarında tanışmıştım. İmam Hatibin orada, Hatay Basın Sitesinin aşağısında, Karabağlar İmam Hatip Lisesi’nin önünde. Buluşalım tanışalım dedi. Buluştuk tanıştık. O günden sonra peşini hiç bırakmak istemedim.

17 Mayıs 2010 Pazartesi. İstanbul’dan İsmail Abi arıyor ve diyor ki, Bahattin abiden haberin var mı? Hayır, İzmir’de olması lazım diyorum. Kendi kendime ve ismail Abiye, Çünkü en son gitmeden iki gün önce görüşmüştük. Her zaman ki gibi Dürümcü  Osman Abinin orada, Konakta, çay içip dürüm yemiştik. “Bahattin abinin uçağı Afganistanda düşmüş” dedi. Ben ne diyeceğimi şaşırdım ve “ haberim yok” dedim. “Biz haber bekliyoruz da size bir soralım dedik” dedi. Hemen telefona sarıldım, eşi dostu aradım ve derneğe koştum. Hakikatmiş. Boğazım düğümlendi. Yutkundum. Zihnim inanmak istemiyordu; ama gözlerim hakikati ortaya koyuyordu. Herkeste hüzün ve akan gözyaşları. İnna lillah ve inna ileyhi raciun.

Bahattin abimin İzmir’deki son günlerinde/son bir haftasında beraberdik. Kemeraltında Hacı Mahmut Camine ikindi namazını kılmak için gitmiştik. Nazım Abi de vardı. Bana

-Tuğba Kuruyemiş’e doğru gidiyor musun?, demişti.

-Hayırdır abi?, dedim

-Biraz lokum almamız lazım, dedi.

-Abi o tarafa doğru gidiyorum zaten. İstersen uğrar alır gelirim, dedim.

-Tamam, dedi ve bana yüz lira vererek on paket karışık lokum yaptırmamı söyledi. Meğer o lokumları Afganistan’a götürecekmiş, hediye alıyormuş.

Yine son günlerde Bahattin abi ile Mazlum-Der’de ve Yazarlar Birliğinde çeşitli konuşmalar dinledik. Bahattin abinin Mazlum-Der’deki seminer’de, konuşmacıyla ikili konuşmalar sırasındaki itirazını,

Demokrasiye karşı olan var mı? Sorusuna karşılık

“Var! Ben varım” deyişini ve soruyu soran kişinin olabilir diyerek şaşkınlığı ifade etmesini. Unutamam.

Sohbetine doyum olmazdı Bahattin Abi’nin. En son sohbetine İMHAD, İZYAD ortak mekanı dernekte İzmir Çankaya’da Dernekte  gerçekleştirmiştik. Gençler için 2 yıldır devam eden Cumartesi Sohbetleri’ nde  yapmıştık. Bir abimiz gelmişti. Üniversite mezunlardan Mehmet Ali abimiz, hocamız. Cemil Meriç’i değerlendirmiştik. Bahattin abi de, Mehmet Ali Abiyle çoktandır yeni görüşüyordu Sonraları Mehmet Ali Abi, bize teşekkür etti Bahattin Abiyle görüşmesine vesile olduğumuz için.

Kendisi ne kadar da üzerimize titrerdi. Bizi bizden daha fazla düşünür ve geleceğimiz hakkında bizlere yardımcı olurdu kah harçlık verir; kah aslanım bak, şu kitapları okumanız lazım, derdi. 2007’nin ocak ayında memurluğa atanmıştım. Bahattin abi ile istişare etmiştim. Bana, göreve gitmememi söylemişti de ne kadar haklı olduğunu mezun olunca anladım. Çünkü üniversite havasını solumak bir de Bahattin abi ile… Üniversite’de onun birikimleri, tanıdıklarını İzmir geleneklerini hatta Konya’dan yeni tanıdıkları ve nicelerini tanımayı, onunla aynı mekânları paylaşma imkânını bulmuştum.  Ve O’nu son görüşümün hayali zihnime takıldı kaldı.

Bahattin Abiyi anlatmak gerçekten zor. Ne desek yine de eksik. O gençlerin vazgeçemediği ağabeyi, müslümanın derdiyle dertlenerek sorunlara çareler üreten sevda adamı. Hayır yarışında maraton koşucusu kadar sabırlı, umudunu hiç kaybetmeden geleceğe bakan dava eri; dünya müslümalarıyla kardeşlik bağlarını yeniden kuran iyilik elçisi…

O’nunla konuştuğunuzda Balkanlar’ı, Ortadoğu’yu, Afrika’yı, Güney Asya’yı solurdunuz.

O davasına vefalı olduğu kadar dostlarına da vefalı olmuştur. Hatır sormak onda şekillenmişti.

Bahaddin abi demek özgüveni tam gençlik demekti. Problemin değil çözümün taraftarı olan, Kardeşini ve Müslüman’ın değerlerini dünyalık hiçbir şeye değişmeyecek kadar değerlerine vefalı olmak demek. Davaya sadakat demek. Suyunu içtiği, ekmeğini yediği topraklara vefalı olmak demek.

Bahattin abi demek, delikanlılık, yiğitlik demek,Peygamberi hatırlatan örnek müslüman demek, işi tam yapmak demek.İşin önünü ve arkasını düşünmek demek.

Bahattin abi denilince davanın bel kemiği olan üniversite gençliği akla gelir. Onların yetişmeleri, gezmeleri, tanış olmaları, onlarla okuması, tartışması, paylaşılan ekmek demek -Faruk abi simit diyor bu bir lokma ekmeğe-ısıtan yürek, bitmeyen sohbetler demekdi.

Sen yaşadın. Bizler şahit olduk. Şahidiz . İnandığı gibi yaşadı ve yaşadığı gibi iz bıraktı ve gitti.

Ömrünü Allaha adayan, her yaptığı iş’te Onun rızasını gözeten yiğit Abi’m. Seni anlamanın en güzel ifadesi, sana ve davana vefalı olmaktır. Sen hoş bir sedaydın, şu gök kubbenin altında. Seda’n, kulaklarımızda çınlar, sedanı ahde vefa diye yüreğimizde taşırız.

 Yürek yandı dil söylemedi.

 Hasretle adımladım yolları sensiz.

Hüznün sancısı sararken

Kor gibi düştü yüreğimize firakın

Zamanın eskitemediği dostluğunla

Çayları devirip muhabbetin kralını yapsaydık yine

Duvarlar konuşur senin adına

Yalnız masa başında

Yarım kalan türkümüzü söyleseydik kalabalıklara

Ah abi özlettin serzenişiyle.

O gün için yüreğimiz vefalı bekler durur da durur.


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


 

                            

YAZARLAR
UFUK KÜÇÜK
ZAMANSIZ, MEKÂNSIZ BİR HATIRA
SEDA Ç.
SAYIN SEN
YİĞİT KOÇ
İYİLİK ANLAYIŞLARI
UĞUR GÜVEN
----------ŞAŞIRMAK HAKKINI ELDE BULUNDURMAK-------------
REŞAT BAŞER
OSMANLI TUĞRASI BİZDEN ÖNCE
SAMİ EREN
SAHİ, İSMET ÖZEL 15 TEMMUZ AKŞAMI NEREDEYDİ?
RIFAT TÜRKARSLAN
DİNDARLIK
ASYA DENİZ
----ASYA DENİZ----SİYASETİ HEYBENİZDEN ATIN BİR KENARA
YASEMİN KARAMANLI
BAYRAM EĞLENCE MİDİR?
CİHAD YURDABAKAN
CEMİL MERİÇ:ENTELEKTÜEL BİR ÜS
TUĞBA ÖZDEMİR
ÖFKELİYİM
RAMAZAN EGE
----MEZHEP SAVAŞLARI YAHUT BİRLİKTELİK KAYGILARI ----
TAYFUN DEMİR
KISA NOTLAR -I-
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay | bu yıl
İstatistik

Site En iyi Mozilla Firefox ve Chrome Tarayıcısıyla 1024x768 Çözünürlükte Görüntülenir. Tüm Hakları Saklıdır.

AKLIMIZA DÜŞÜNCE 2011

EDİTÖR