Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle Arşiv RSS
ANASAYFA KOMŞULAR UYANSA YETER! YAZARLAR KÜNYE İLETİŞİM
KÜLTÜR SANAT BİZİM KİTAPLIK AKTÜALİTE TARİH POSTASI EDEBİYAT VE DÜŞÜNCE DOSYA GEÇMİŞ DOSYALAR ARŞİV
» ASYA DENİZ – POLYANNA
02 Şubat 2012 Perşembe 12:40
12
14
16
18

 

Pollyanna : Eleanor H. Porter

Pollyanna, büyük acılar çekmesine rağmen hep mutlu olmayı başarmıştı. Annesi ve babasını kaybettikten sonra Polly teyzesi istemeyerek de olsa onu yanına almıştı. Normalde üzülecek onca şeye rağmen pollyanna hep mutluydu. İşin sırrı pollyanna ‘nın mutluluk oyunundaydı. Bu halleri sayesinde kasaba onu çok sevmişti. Huysuz teyzesi bile pollyanna ya bağlanmaya başlamıştı. Pollyanna mutluluk oyununu tüm kasabaya öğretmiş, sayesinde mutsuz kasaba neşe bulmuştu. Bir gün Pollyanna kaza geçirdi, artık yürüyemiyecekti. Ama Polly teyzesi Pollyanna’yı elinden geldiğince mutlu ediyordu. Bu arada kasabanın doktoru chiltlon onu muayene etmek istiyordu fakat bayan polly ile önceden nişanlı oldukları için o eve adımını atmıyordu. Birkaç gün sonra Polly teyze pollyanna’ya haber getirmişti. Bay Chiltlon ile evlenecek ve pollyannayı hastaneye yatıracaklardı. Pollyanna kısa sürede iyileşti ve bunda da sevinecek bir yön buldu :

“Bir süre bacaklarımdan yoksun kaldığıma seviniyorum, yoksa onların değerini anlamayacaktım.“ İnsan mutlu olmayı bilemeli. Çünkü mutluluk herkesin elde edebileceği bir şey değildir. Şükretmeyi de bilmeli çünkü şükretmediklerimize muhtaç kalabiliriz. Avucumuzda küçücük şeyler kaldığından hayata küsmemek, isyan etmemek için mutluluk oyununu sürdürmeliyiz. Bu oyunda tek kural mutlu olmak. Eğer mutluluktan vazgeçerseniz yenilirsiniz. Tıpkı hayatta olduğu gibi. Mücadele edin!

“Batsın bu dünya.“ diyerek günler geçirmek çok kolaydır. Fakat insanın ne işine yarar ki? Her günü mutlu, olumlu geçirmek güzel olmaz mı? Tabi ki olur. Mis gibi bir güne uyanınca şunları söyleyin kendinize “ Mutlu olmayı hak ediyorum. Bugünün hiçbir saniyesini tekrar yaşayamayacağıma göre en iyi şekilde bir gün geçirmeliyim “ Zaman değerli çünkü bir daha asla geri gelmeyecek kadar asi. Tik tak tik tak… Çabuk ol geçiyor hayat!

Bir sorun ortaya çıktığında kendinize şunu söyleyin “ -Şimdi hayıflansam ne işime yarayacak? “-Sorunumu giderecek mi? ” Hayır. Öyleyse, Bu soruna bir çözüm bulmalıyım. “ Kısacası mızmızlanmak yerine saksıyı çalıştırın ki, sorunlar çözülsün. Güçlü birisisiniz çünkü siz. Yaşamdaki zorlukların, üzüntülerin üstesinden gelebilmek bu kadar basit oysa.

Bazen yorulursanız oyunu oynamaktan, oturun soluklanın. Herkes yorulur, oyun bu çünkü. Mola verdikten sonra, oyuna devam edin. Bir olayın karşısında çözüm bulmayınca mızıkçılık yapıp oyunu bırakmayın sakın. O zaman etraftakiler güçsüz sanır sizi. Oysa öyle değilsiniz. Düşseniz de kalksanız da yara bere içinde kalsanız da vazgeçmeyin oyununuzdan. Hep mutlu olun!

Bir söylenti dolaşıyor etrafta , Pollyannacılık felsefesi kötüdür diye . İnsan mutluluğu yaşamayı bilmez ise yaşamanın maksadı ne? Neymiş, Pollyannacılık felsefesi kendini kandırmaktan öte değilmiş. Üç günlük dünyada her şeye üzülmektense kendimizi kandıralım daha iyi. Pollyannacılık felsefesi böyle değil ki zaten. Küçücük şeylere bile şükretmek mutlu olmak kendimizi kandırmak değildir elbet.

Mutlu olmak için çok fazla şeye sahibiz. Yeter ki mutluluk oyunumuzdan vazgeçmeyelim, yeter ki bakmasını bilelim… Hep pollyanna kalın! Mutlu kalın!


  Yorumlar

1 Asya Deniz 16/01/2012 20:36
Teşekkürler. Beğenmenize çok sevindim.

2 merve 15/01/2012 19:20
çok güzel bir yazı olmuş ellerina saglık

3 Asya Deniz 04/01/2012 06:30
Beğendiyseniz ne mutlu bana.

4 murat 03/01/2012 12:49
kısa, güzel bir yazı. teşekkürler asya.

«« İlk Sayfa    « Önceki      Sayfa 1      Sonraki »    Son Sayfa »»
   (Toplam 4 Kayıt )   

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


 

                            

YAZARLAR
UFUK KÜÇÜK
ZAMANSIZ, MEKÂNSIZ BİR HATIRA
SEDA Ç.
SAYIN SEN
YİĞİT KOÇ
İYİLİK ANLAYIŞLARI
UĞUR GÜVEN
----------ŞAŞIRMAK HAKKINI ELDE BULUNDURMAK-------------
REŞAT BAŞER
OSMANLI TUĞRASI BİZDEN ÖNCE
SAMİ EREN
SAHİ, İSMET ÖZEL 15 TEMMUZ AKŞAMI NEREDEYDİ?
RIFAT TÜRKARSLAN
DİNDARLIK
ASYA DENİZ
----ASYA DENİZ----SİYASETİ HEYBENİZDEN ATIN BİR KENARA
YASEMİN KARAMANLI
BAYRAM EĞLENCE MİDİR?
CİHAD YURDABAKAN
CEMİL MERİÇ:ENTELEKTÜEL BİR ÜS
TUĞBA ÖZDEMİR
ÖFKELİYİM
RAMAZAN EGE
----MEZHEP SAVAŞLARI YAHUT BİRLİKTELİK KAYGILARI ----
TAYFUN DEMİR
KISA NOTLAR -I-
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay | bu yıl
İstatistik

Site En iyi Mozilla Firefox ve Chrome Tarayıcısıyla 1024x768 Çözünürlükte Görüntülenir. Tüm Hakları Saklıdır.

AKLIMIZA DÜŞÜNCE 2011

EDİTÖR