Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle Arşiv RSS
ANASAYFA KOMŞULAR UYANSA YETER! YAZARLAR KÜNYE İLETİŞİM
KÜLTÜR SANAT BİZİM KİTAPLIK AKTÜALİTE TARİH POSTASI EDEBİYAT VE DÜŞÜNCE DOSYA GEÇMİŞ DOSYALAR ARŞİV
» -----S.G. GÜRSOY........NEDEN Mİ BARON?
17 Aralık 2015 Perşembe 20:00
12
14
16
18

Neden mi BARON?

 

 

S.G. GÜRSOY

... Yağmur yavaş yavaş yağmaya başlamıştı. Bir dost gibi sırtımı yaslamıştım limon ağacına. Hani şu nalet ağaç var ya . Adı limon ağacı olup bir kerecik olsun limon vermeyen, tembel ağaç..

.... Okul her zamanki gibi berbat geçmişti. Sanki herkes mükemmel? Ne olmuş çarpıksam? Ne yani adımı doğru düzgün söyleyemiyorum-konuşamıyorum diye bu kadar hakaret yemek zorunda mıyım? Saçlarım ıslanmış, yanaklarıma yapışmıştı. Hıçkırıklarımı tutmaya çalışıyorum, zor. Hayat, 10 yaşındaki bir kız çocuğuna daha zor..

... Karşımdaki defne ağacının arkasında bir hareketlilik var. Siyah? Yaprakların gölgesi mi yoksa? ” Hiç sevmem kızları ve hiç sevmem ağlayan kızları. ” Bunu söyleyen, başımda dikilen bir kedi. Evet evet bir kedi . Hatta takım elbiseli, bastonu bile var. Kafamı tekrardan defne ağacına çevirdiğimde küçük yaratıkların etrafımda olduğunu fark ettim. Kedi önüme geçti ve ” kendimi tanıtayım. Ben Baron . Bunlar da .....

            Ayağa kalktım. Kedi konuşmaya devam ediyordu. Ayağımdaki terlik çamura saplanmıştı. Yooo hayır. Beyaz çoraplarr... Neden beyaz çorap olmak zorunda ki , annem çok kızacak. ” Hem bebek gibi ağlıyorsun hem de pis ve pasaklısın. Seninle işimiz zor.” Bahçeden çıkıp eve girdim. Mutfakta ki koltuğa oturdum, çoraplarımı çıkarttım. Elimi yüzümü yıkıyordum ki, bir dk..kedi... Konuşan bir kedi.... Ve takım elbiseli... Peki yaaa ooo yaratıklar???

 ... Ooooooooooo. inanılmazz ..

... Bahçede çıplak ayakla koşmaya başladım.. Her yere baktımm amma bir hiçbir yerde yoktu. Hayır...

Beni bırakamaz .. Beni hiç yadırgamadı bilee . Benimle normal bi sekilde konustu bu inanılmaz ....

Tekrardan gözlerim doldu.

.... Ahhh gerçekten hayat 10 yaşındaki bir kız çocuğuna çok zor ...

 

...ve her zamanki bir sabah.

Tıkırtılar geliyor kulağıma.. Hayırr gözlerimi açamam eğer açarsam uykum kaçar . ” Sessiz olun... Daha yavaş olun... ” Dedi biri , kısık bir sesle .. ” Yağmurun altında kalmak zorunda mıydık sanki ” bu ses tanıdık geliyor , ama...

.... Her kış sabahı bu kokuyla uyanıyorum, adaçayı.. Ranzayı, spil dağı.. Kendimi paraşütçü ve hacı beyinin ( kız kardeşim) yatağını Manisa gibi görüyor, atlayasım geliyor ama en sonunda merdivenleri kullanıyorum . .

... Okul için hazırlanmak zor değil, mavi bir önlük ve nalet beyaz çoraplar

... Saç mı ? Yo hayır hiç tarzım değil . Soba yakılmış , ekmekler ısıtılmış ve en güzeli pekmezin üzerine dökülen tahin daha karıştırılmamış . En sevdiğim kıvama gelene kadar karıştır ve ye ..

” Saçların ne böyle ? Git saçlarını tara ” diyen annem  ”Adaçayı iç ” diyen babam .

... Hoplaya zıplaya evden çıkıyorum, arkamdan gelen sesler var .

” Doğru tahmin ......” Dedi biri . ” Göründüğü gibi bir kız değil . ” ” iyi birine benziyor . ” ” Ama yüzü çok asık . ” Arkamda birilerinin benim hakkımda konuştuklarına yemin edebilirim. Ama şuan bir hiç merak etmıyorum.

... Kapıya yaklastım ... Önüme atlayan takım elbiseli kedi kibarca kapıyı açtı .. Görmezden gelmeliydim di mi . Evet öyle yaptım . ”Peki ya bu kedi kiminle konuşuyordu.” Diye düşünürken ayağım takıldı ve su birikintisine düştüm . ” Hepsi senin yüzünden kedi ! ” Diye bağırdım.”

 Adım kedi değil , benim bir adım var.” ”Sorunumuz bu mu ? Şu halime bak.” ”Okulu zaten sevmiyorsun, okumak senin neyine . Sen Sherlock Holmes gibi olmak istiyormuşsun.” Dedi dalga geçermişçesine .

.... ” Tek yaptığın şey hayal kurmak. Hayal kurmak işe yaramaz, para kazandırmaz karın doyurmaz. ” Evet, belki doğru söylüyor olabilir ama hayal kurmadan nasıl yaşanabilir ki? Tek becerebildiğim şey o

... Evın karşısındaki kaldırıma oturdum, kedi ise ayakta dikiliyor bana bakıyordu . .. Birkaç dakika oturdum.. Ve ayağa kalktım .

... Beyaz çoraplar kirlenmiş olabilir, montumun üstü çamur lekeleriyle dolu olabilir ve ellerim çizilmiş, sızlıyor olabilir. Her gün okulda öğretmen ”senden adam olmaz .” da diyebilir . Bunlar hiç bir şeyi değiştirmez. Ben iyi olduğum şeyi, hayal kurmaya devam edicem ve hayalleri gerçekleştirmek için elimden geleni yapıcam.

... ” Geliyor musun ?” Dedim kediye .. ” Gel ve gör okulu neden sevmediğimi ve fark et neden HAYALPEREST olduğumu ...

=> ASPURÇE.... SGG. <=

 


  Yorumlar

1 aspurçe ( sgg ) 27/12/2015 23:05
Teşekkürler :)

2 ıssız adam 21/12/2015 01:04
Farklı çok farklı... Kaleminize sağlık.

«« İlk Sayfa    « Önceki      Sayfa 1      Sonraki »    Son Sayfa »»
   (Toplam 2 Kayıt )   

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


 

                            

YAZARLAR
UFUK KÜÇÜK
ZAMANSIZ, MEKÂNSIZ BİR HATIRA
SEDA Ç.
SAYIN SEN
YİĞİT KOÇ
İYİLİK ANLAYIŞLARI
UĞUR GÜVEN
----------ŞAŞIRMAK HAKKINI ELDE BULUNDURMAK-------------
REŞAT BAŞER
OSMANLI TUĞRASI BİZDEN ÖNCE
SAMİ EREN
SAHİ, İSMET ÖZEL 15 TEMMUZ AKŞAMI NEREDEYDİ?
RIFAT TÜRKARSLAN
DİNDARLIK
ASYA DENİZ
----ASYA DENİZ----SİYASETİ HEYBENİZDEN ATIN BİR KENARA
YASEMİN KARAMANLI
BAYRAM EĞLENCE MİDİR?
CİHAD YURDABAKAN
CEMİL MERİÇ:ENTELEKTÜEL BİR ÜS
TUĞBA ÖZDEMİR
ÖFKELİYİM
RAMAZAN EGE
----MEZHEP SAVAŞLARI YAHUT BİRLİKTELİK KAYGILARI ----
TAYFUN DEMİR
KISA NOTLAR -I-
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay | bu yıl
İstatistik

Site En iyi Mozilla Firefox ve Chrome Tarayıcısıyla 1024x768 Çözünürlükte Görüntülenir. Tüm Hakları Saklıdır.

AKLIMIZA DÜŞÜNCE 2011

EDİTÖR